światowy dzień przytulania

światowy dzień przytulania

Przytulanie – najprostsza droga do szczęścia i zdrowia

„By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie.
By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.
By się rozwijać, potrzeba dwunastu uścisków dziennie.” 1

Virginia Satir

Dzisiaj w dniu 24 czerwca 2020r. obchodzimy światowy dzień przytulania (chodź jak dla mnie możemy go obchodzić codziennie). Właśnie nastąpiła okazja napisać że nie samą rehabilitacją, ćwiczenia i zdrowym odżywianiem człowiek żyje.

Co prawda jak tak tak zaczniemy grzebać w google to zobaczymy, że z tym przytulaniem to nie jest taka banalna sprawa lub miły gest, ale jest również kwestią badań różnych naukowców.

Paul Zak, znany również pod pseudonimem „Dr Love”, rekomenduje przynajmniej 8 przytuleń dziennie

Oczywiście wszystko aby poczuć się szczęśliwym i czerpać radość ze swojego związku. Cóż ja chyba w domu zarządzę zdecydowanie większą ilość przytuleń na dobę, będę powoływać się na klauzulę zdrowia. Mam nadzieję, że moje dzieci to wytrzymają, bo o żonę i kota jestem spokojny.

Badania naukowe na temat przytulania

światowy dzień przytulania

światowy dzień przytulania

Okazuje się, że tak niby banalna sprawa jak przytulanie jest również przedmiotem badań naukowców, którzy doszli do wniosku, że przytulanie powoduje produkcję oksytocyny w odpowiedzi na kontakt fizyczny. Oksytocyna to taki neuropeptyd wytwarzany przez przysadkę mózgową, który ma bardzo silne prozdrowotne właściwości.

Co udowodniono? Przytulanie powoduje:

  • obniżanie ciśnienia krwi i spowalnia pracę serca
  • zmniejsza szkodliwe fizyczne skutki stresu,
  • pobudza mózg do aktywnej i kreatywnej pracy
  • wzmacnia więź fizyczną i emocjonalną
  • zmniejsza ryzyko chorób serca
  • wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga go w walce z infekcjami
  • łagodzi depresję

A tak ogólnie to wywołuje lawinę prozdrowotnych skutków, czyli jednym słowem taka rehabilitacja holistyczna.

Czego jeszcze nie wiesz o przytulaniu?

Jedna statystyka mnie przeraża najbardziej mówiąca o tym, że wiele osób jest całkowicie pozbawionych fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Jedno z badań wykazało, że aż 1/3 badanych nie była przytulana codziennie, a 75% badanych stwierdziło, że nie są dostatecznie często przytulani.

Ale jeżeli chodzi o pozytywne informacje to ludzie spędzają około godziny miesięcznie na przytulaniu (nie liczymy tych nieprzytulanych).

Tygodnik Happiness Weekly podaje, że im większą powierzchnią ciała przytulamy się, tym bardziej zmniejsza się uczucie lęku, stresu, samotności i jednocześnie wzrasta poczucie własnej wartości i samoakceptacji.

Poprzez przytulanie możemy też lepiej poznać charakter drugiej osoby, w tym także jej zamiłowanie do higieny osobistej.

Dotyk jest uważany za jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów komunikowania się. Jedno z badań wykazało, że poprzez dotyk możemy wyczuć i zrozumieć emocje drugiego człowieka, takie jak na przykład strach, złość, obrzydzenie, miłość, wdzięczność czy sympatię i to z dokładnością do 83%

Życzymy wszystkim

Udanego Dnia przytulania

Przytulanie ma moc!