Wypadanie dysku to dolegliwość znana pod medycznym pojęciem przepukliny kręgosłupa. Występuje, gdy część żelopodobnego dysku między kręgami wysuwa się i wchodzi w kontakt z nerwami lub rdzeniem kręgowym w tym obszarze. Bardzo ciężko jest rozpoznać tą przypadłość, gdyż zazwyczaj ból nie występuje w miejscu jego powstania i promieniuje na różne części ciała, nogi, pośladki, miednice, ręce.
Co powoduje wypadanie dysku?
Dyski między kręgami w kręgosłupie składają się z mocnej tkanki łącznej, która działa jak amortyzatory w kręgosłupie, a także umożliwia ruch. Każdy krążek składa się z twardej warstwy zewnętrznej, która chroni bardziej miękką, bardziej żelową substancję w środku krążka. Jeśli zewnętrzna warstwa ulegnie uszkodzeniu, powstają małe rozdarcia które spowodują, że wewnętrzna substancja zacznie wyciekać z dysku kręgowego i zacznie wchodzić w kontakt z nerwami lub rdzeniem kręgowym. Przepuklina kręgosłupa często występują u osób w wieku od 30 do 50 lat i częściej dotykają mężczyzn niż kobiety. Gdy ludzie się starzeją, dyski mają tendencję do odwadniania i dlatego są bardziej podatne na rozerwanie, co powoduje, że wypadnięcie dysku jest bardziej powszechne. Istnieją inne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wypadnięcia dysku, w tym powtarzające się podnoszenie ciężkich przedmiotów, siedząca praca oraz nadwaga.
Jakie są objawy wypadniętego dysku?
Jeśli tylko niewielka część krążka wybrzusza się na zewnątrz, objawy wypadnięcia dysku mogą być bardzo nieliczne. Jednak w cięższych przypadkach wypadnięcie dysku może spowodować inny stan znany jako rwa kulszowa. Nerw kulszowy jest najdłuższy w ciele i biegnie od pośladków, przez tył miednicy i tył nóg do stóp. Dlatego każde podrażnienie nerwu kulszowego może powodować ból, drętwienie i mrowienie w pośladkach i nogach, co jest znane jako rwa kulszowa. Rwa kulszowa może również powodować osłabienie któregokolwiek z mięśni dostarczanych przez nerw kulszowy. Inne objawy wypadniętego dysku to:
- upadki
- problemy sensoryczne takie jak zaburzenia czucia
- problemy z równowagą
- skurcze mięśni
- rwa kulszowa,
- bóle kręgosłupa,
- bóle głowy, zawroty głowy, ból szyi,
- promieniujący ból, często lokujący się w kończynach dolnych,
- drętwienie lub mrowienie kończyn,
- podwyższone napięcie mięśni,
- ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa,
- ogólne ograniczenie sprawności,
- sztywność i osłabienie mięśni,
- bóle międzyżebrowe, ból łopatek, ból klatki piersiowej – dotyczy przepukliny w odcinku piersiowym.
Co powinienem zrobić, jeśli wypadła mi dysk?
W większości przypadków wypadnięty dysk będzie wymagał fizjoterapii (w szczególności terapii manualne i ćwiczeń) przy stanach zapalnych pomocne będą leki przeciwbólowe. Po fizjoterapii zazwyczaj będziesz mógł powrócić do normy w ciągu 6 tygodni. Ważne jest, abyś jak najszybciej odwiedził fizjoterapeutę, jeśli uważasz, że możesz mieć wypadnięty dysk, ponieważ będzie on w stanie wykluczyć poważniejsze schorzenia i udzielić dokładnej diagnozy. Od początku należy być aktywnym i mobilnym i jak najszybciej rozpocząć fizjoterapię.
Czego nie powinienem robić jeśli wypadł mi dysk?
Nie ignoruj objawów ani nie próbuj samodzielnie leczyć choroby, a już na pewno nie próbuj sam nastawiać kręgosłupa. Dopóki nie otrzymasz profesjonalnej diagnozy, nie będziesz wiedział, jak poważny jest Twój uraz. Nie należy leżeć w łóżku, aby uniknąć ruchu, ponieważ pogorszy to również objawy. Należy również unikać nadmiernych ruchów zginania i skręcania oraz nie próbować podnosić ciężkich przedmiotów, aż do całkowitego wyzdrowienia, a to wszystko pogorszy objawy. Siedzenie przez długi czas, takie jak prowadzenie samochodu, pogorszy Twoje objawy, a jeśli musisz prowadzić samochód do lub w pracy pracy, być może będziesz musiał kupić rolkę lędźwiową, aby podeprzeć plecy.
Fizjoterapia na przepuklinę kręgosłupa
Fizjoterapię na wypadnięty dysk należy rozpocząć natychmiast. Będzie ona obejmować delikatne ćwiczenia sercowo-naczyniowe, oraz terapię manualną (nastawianie kręgosłupa). Zapewniony zostanie również zindywidualizowany program ćwiczeń obejmujący ćwiczenia wzmacniające plecy, zakres ruchu i postawy. Inne zabiegi mogą obejmować:
- Podstawowe ćwiczenia stabilności
- Leczenie tkanek miękkich
- Masaż
- Wyrównanie postawy
Czy wypadający dysk ma jakieś długotrwałe skutki?
Nawet gdy objawy wypadniętego dysku ustąpią, ważne jest, aby kontynuować ćwiczenia, aby utrzymać siłę i wsparcie kręgosłupa. W przypadku poważniejszych przypadków, których nie można rozwiązać za pomocą fizjoterapii lub leków, trzeba będzie zalecić operację kręgosłupa, ale jest to ostateczny krok kiedy inne możliwości już się wyczerpią. Fizjoterapia przed operacją kręgosłupa jest również bardzo skuteczna, aby zoptymalizować powrót do zdrowia po operacji kręgosłupa z powodu wypadniętego dysku.
Aby umówić się na wizytę fizjoterapeutyczną, zadzwoń do Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie pod numer +48 530 559 907 lub zarezerwuj wizytę online.