urazy okołoporodowe

urazy okołoporodowe

Sposób w jaki przychodzimy na ten świat w dużej mierze zdecyduje w przyszłości o naszym zdrowiu fizycznym, kondycji psychicznej, a także jakości relacji międzyludzkich. Nie dziwi więc fakt, że wydarzenie, jakim jest poród postrzegane jest przez nas jako to najważniejsze w życiu. Choć życzylibyśmy sobie, by zawsze przebiegał on wzorowo, wiemy, że nie zawsze się tak dzieje.

Niezależnie od tego, czy idzie dobrze, czy napotyka pewne komplikacje, poród jest zawsze przytłaczającym momentem dla dziecka i jego mamy. Wiele typowych przyczyn może prowadzić do tak zwanych trudnych urazów po porodowych i okołoporodowych, z urazami psychicznymi i / lub fizycznymi pojawiającymi się podczas porodu lub z jego powodu. Nawet jeśli niekoniecznie są one poważne, mogą mieć długotrwałe skutki, jeśli nie zostaną wykryte i wyleczone na czas.

Urazy okołoporodowe, jakie są oznaki urazów?

instruktaż pielęgnacyjny warszawa ursus

instruktaż pielęgnacyjny

Przede wszystkim niektóre sytuacje mogą być podatne na zranienie noworodków. Porody bliźniacze oraz bardzo długie lub bardzo szybkie porody są bardziej narażone na fizyczne, a może nawet psychiczne urazy dziecka. Poród wymagający cesarskiego cięcia lub siły, ręcznie lub przy użyciu narzędzi medycznych, takich jak kleszcze lub próżnia, może być również traumatyczny dla niemowląt.

W większości przypadków traumatyczne porody  wywołują u dzieci napięcie, objawiając się drażliwością nadmiernym płaczem i cofaniem się. Ale to nie wszystko – urazy okołoporodowe mogą również prowadzić do schorzeń neurologicznych,  takich jak opóźnienia rozwojoweporażenie mózgowezaburzenia neuromotoryczne itp.

Brak równowagi ciała może również wynikać z trudnego porodu i powodować problemy ze snem  lub karmieniem / trawieniem , trudnościami w utrzymywaniu więzi z matką lub najczęściej, urazy układu mięśniowo-szkieletowego: kręcz szyi , płaska głowa , uraz ramienia lub porażenie , brak kontroli nad głową.

Co powinno zaniepokoić mamę u swojego dziecka po porodzie?

kontrola niemowląt po porodzie

kontrola niemowląt po porodzie

Trudny poród nie zawsze daje oznaki w pierwszych chwilach życia niemowlaka. Zmiany w dziecku czasami zachodzą powoli, nie budząc niepokoju rodziców w pierwszych tygodnia życia niemowlaka, a mogą dopiero ujawniać się nawet po pierwszym roku życia. Dziecko zdaniem rodziców często rozwija się prawidłowo do czasu, kiedy ich rodzice nie zauważą pewnych niepokojących objawów. Dzieci stają się bardziej płaczliwe, nie chcą spać, mają słabą koordynację, nie mówią, późno rosną im zęby. Mimo upływającego czasu, dystans rozwoju między dzieckiem, a rówieśnikami powiększa się. Widać wyraźne zaburzenia funkcji mowy, funkcji ruchowych, dziecko ma zaburzenia słuchu, wzroku, ma napady bólów głowy a nawet napady drgawkowe.

Wymienione objawy to skutki niedotlenienia dziecka, do którego dochodzi podczas porodu. To ciężkie i nieodwracalne schorzenie, stanowiące zagrożenie dla rozwoju najważniejszego organu kształtującego osobowość człowieka i regulującego pracę całego organizmu – mózgu. Choć po zweryfikowaniu tych symptomów niejednokrotnie rodzice usłyszą: to autyzm, dziecięce porażenie mózgowe lub opóźnienie umysłowe – nie należy traktować tego jako wyrok.

Traumatyczny poród: co robić później?

urazy okołoporodowe rehabilitacja warszawa ursus

rehabilitacja niemowląt metodą bobath

Przede wszystkim kontrola, kontrola i jeszcze raz kontrola niemowlaka. Po porodzie kontrola jest zawsze bardziej niż zalecane, a im wcześniej tym lepiej. Jednak nigdy nie jest za późno, aby umówić się na ocenę noworodka. Wymagane jest, aby Twoje dziecko (oraz Ty sama )przynajmniej raz było zbadane były przez fizjoterapeutę, nawet jeśli poród przebiegł doskonale. A wszystko po to, aby Twoje dziecko zaczęło życie w najlepszy i najbardziej zrównoważony sposób.

Fizjoterapia niemowląt  jest zwykle bardzo pomocna w leczeniu urazów okołoporodowych. Skupiając się na ogólnej strukturze ciała i wyrównując jego brak równowagi za pomocą delikatnych masaży oraz ćwiczeń określonych obszarów. Fizjoterapia niemowląt uwolni dziecko od wszelkich odczuwanych napięć, przywróci równowagę ciała i umysłu dziecka oraz zapobiegnie przekształcaniu się urazów w długotrwałe konsekwencje.

Zdrowa kobieta po porodzie

urazy okołoporodowe - kontrola

szczęśliwe dziecko

Zrównoważone i szczęśliwe dziecko automatycznie doprowadzi do mniej zestresowanej mamy, poprawiając również jej stan. Ale zawsze dobrze jest (i zaleca się) poprosić o również kontrolę zdrowia kobiety po urodzeniu, ponieważ matki mogą cierpieć z powodu traumatycznego porodu tak samo, jak ich noworodki. Sama rehabilitacja niemowląt jest w stanie usunąć objawy zaburzeń poznawczych. Efekt regenerujący opiera się o usunięcie patologii, co prowadzi do przywrócenia przekazywania impulsów nerwowych, usunięcia niedoboru tlenu w mózgu i rdzeniu kręgowych, usunięcia skutków schorzeń organicznych układu nerwowego (takich jak niedowłady, przykurcze, osłabienia mięśni).

Jeśli masz jakieś pytania lub chciałabyś umówić się na wizytę u specjalisty zadzwoń.