kinesiotaping warszawa ursus

kinesiotaping warszawa ursus

Kinesiotaping co to za magiczna taśma?

Taśma kinezjologiczna to przylepna taśma sportowa, którą można nosić przez kilka dni. Taśma ułatwia naturalny proces gojenia organizmu, jednocześnie zapewniając wsparcie dla mięśni, tkanek miękkich i stawów bez ograniczania zakresu ruchu. Jest to narzędzie, które można bezpiecznie stosować w połączeniu z innymi metodami i zabiegami wykonywanymi przez przeszkolonego lekarza. Może pomóc w zapobieganiu i leczeniu kontuzji, korygowaniu dysfunkcji ruchowych, zmniejszaniu bólu i stanu zapalnego, rozładowywaniu tkanek poprzez dekompresję i dostarczaniu nowego bodźca, który poprawia ogólną świadomość ciała.

Jest używany przez fizjoterapeutów od ponad 30 lat i ostatnio zyskał popularność, gdy elitarni sportowcy podczas igrzysk olimpijskich w 2008 i 2012 roku nagle zaczęli je używać na kontuzje i dla poprawy wydajności.
Taśma kinezjologiczna może być używana do różnych urazów u osób od elitarnych sportowców, przez weekendowych wojowników, seniorów, aż skończywszy na niemowlakach.

Kiedy stosować kinesiotaping?

Aby uzyskać pełne korzyści z taśmy kinesiotape, wykwalifikowany fizjoterapeuta musi przeprowadzić dokładną ocenę tkanek miękkich. Jednym z najczęstszych zastosowań jest pomoc w łagodzeniu bólu, tak aby ruchy pacjenta nie uległy zmianie i nie powodował nieoptymalnych wzorców ruchu, które mogą prowadzić do urazów.

Taśma może być również używana do korygowania wzorców ruchów funkcjonalnych poprzez przekwalifikowanie sposobu poruszania się pacjenta proprioceptywne sprzężenie zwrotne. Propriocepcja to zdolność ciała do poznania świadomości przestrzennej, którą wzmacniają zdolności somatosensoryczne taśmy. Taśma jest pomocna w korygowaniu postawy i dynamice płynów w celu zmniejszenia obrzęków i siniaków. Zapewnia również wydłużoną mobilizację tkanek miękkich, aby przedłużyć korzyści płynące z terapii manualnej, którą wcześniej wykonywano w warunkach klinicznych. Korzyści te mogą utrzymywać się przez kilka dni i mogą prowadzić do szybszego powrotu do zdrowia i lepszych wyników.

Niektóre częste urazy taśma kinezjologiczna może pomóc w leczeniu, w tym ból krzyża, zespół bólu rzepkowo-udowego, zapalenie powięzi podeszwy, obrzęk spowodowany skręceniem kostki, łokieć tenisisty, uogólniony ból kolana i barku itp.

efekty KinesioTaping

KinesioTaping przykłady

Efekty kinesiotapingu

Główne efekty obserwowane przy użyciu taśmy kinezjologicznej to modyfikacja bólu, dekompresja i wejście neurosensoryczne. Dekompresja tkanki jest postrzegana jako mechaniczna dekompresja, gdy taśma jest nakładana na skórę, co ma dwa główne skutki dla organizmu.

1) Odciążenie wolnych zakończeń nerwowych w tkance odpowiedzialnej za ból może natychmiastowo zmniejszyć odczuwany ból.

2) Dekompresyjne działanie taśmy umożliwia lepszą cyrkulację do i z miejsc zaklejonych. Wynika to z zasady dynamiki płynów, w której skóra jest unoszona przez taśmę tworzącą zwoje w skórze, co zwiększa przestrzeń śródmiąższową. Pozwala to zmniejszyć stan zapalny i obrzęk w miejscu urazu oraz wspomaga wydajność i regenerację.

Technika kinezjologiczna jest również znana ze stymulacji różnych nerwów czuciowych w skórze i tkankach. Podnosi i tworzy wzory ścinania w skórze i tkankach leżących pod spodem, co prowadzi do efektu neurologicznego. Ta kaskada wysyła zmianę sygnałów doprowadzających powracających z zaklejonego obszaru do mózgu. W rezultacie odpowiedź mózgu zmienia się na przychodzącą informację, która zmienia sygnały odprowadzające odbierane w nagranym obszarze. Ze względu na tę aferentną / eferentną odpowiedź w stymulacji skóry stworzoną przez taśmę, może zmieniać propriocepcję, czas skurczu mięśni i siłę wyjściową, a także zakres ruchu.

Trochę teorii

Nocycepcja to zdolność odczuwania bólu na świadomym poziomie mózgu, który dzieli szlaki w układzie nerwowym z ruchem i propriocepcją. W tym miejscu pojawia się teoria bramki bólu i dlatego ludzie naturalnie radzą sobie z bólem w podobny sposób. Na przykład, kiedy uderzasz jakąś częścią ciała o coś twardego i boli, masz tendencję do tarcia tego obszaru i czujesz się lepiej. „Chodzenie po sobie” pomaga zmniejszyć ból podczas wielu kontuzji sportowych, ponieważ ruch zmniejsza odczuwanie bólu. Nocycepcja będzie bombardować mózg i będzie postrzegana jako ból, a im mniej „interferencji” występuje z tymi sygnałami, tym więcej odczuwa się bólu. Taśma kinezjologiczna, jeśli jest prawidłowo umieszczona, działa jak „interferencja”, stymulując większe zmielinizowane, nienocyceptywne włókna skóry, co zmniejsza ból i zachęca do prawidłowych ruchów.

kinesiotaping warszawa

kinesiotaping kolana

Środki ostrożności i przeciwwskazania

Użytkownicy powinni zachować ostrożność przy zakładaniu taśmy kinezjologicznej, jeśli są uczuleni na kleje, takie jak plastry. Nakładanie taśmy przez przeszkolonego profesjonalistę jest konieczne, aby nie została ona nieprawidłowo nałożona na obszary wrażliwe / alergiczne, takie jak tylne kolano, trójkąty szyjne, przyśrodkowa ręka, pachy, przednie łokcie i obszary o dużym natężeniu ruchu, takie jak dłonie i stopy. Należy również zauważyć, że taśma kinezjologiczna jest taśmą ułatwiającą przemieszczanie, a nie taśmą stabilizującą. Z tego powodu taśmę należy zawsze nakładać, aby zwiększyć i zachęcić do ruchu, a nie w celu zapobieżenia ruchowi.
Przeciwwskazania do stosowania taśmy kinezjologicznej to: nad ranami otwartymi, zakażeniem skóry, czynnym rakiem, zakrzepicą żył głębokich, chorobą nerek i zastoinową niewydolnością serca.

Ogólnie przeciwwskazania do kinseiotapingu można podsumować tak:

  • Otwarte rany.  Nałożenie taśmy na ranę może prowadzić do infekcji lub uszkodzenia skóry.
  • Zakrzepica żył głębokich.  Zwiększony przepływ płynu może spowodować wyparcie skrzepu, co może być śmiertelne.
  • Aktywny rak.  Zwiększenie dopływu krwi do nowotworu może być niebezpieczne.
  • Usunięcie węzłów chłonnych.  Zwiększenie ilości płynu w miejscu braku węzła może spowodować obrzęk.
  • Cukrzyca.  Jeśli masz zmniejszone czucie w niektórych obszarach, możesz nie zauważyć reakcji na taśmę.
  • Alergia.  Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa na kleje, możesz wywołać silną reakcję.
  • Delikatna skóra.  Jeśli Twoja skóra ma skłonność do łzawienia, unikaj umieszczania na niej taśmy.
kinesiotaping sportowy warszawa

kinesiotaping sportowy

Wnioski

Przede wszystkim kinesiotaping może być skutecznym leczeniem, gdy jest stosowana w połączeniu z innymi wykwalifikowanymi interwencjami terapeutycznymi i terapią manualną.

Taping może być stosowany na kilka sposobów i ma zdolność reedukacji układu nerwowo-mięśniowego, zmniejszania bólu i stanu zapalnego, optymalizacji wydajności, zapobiegania kontuzjom i promowania dobrego krążenia i gojenia oraz pomaga w przywróceniu organizmu do homeostazy.

Na podstawie badań klinicznych stwierdzono, że kinesiotaping przynosi pozytywne efekty w postaci przedłużanie efektu terapii prowadzonej przez fizjoterapeutę, ale nigdy sam w sobie nie działa długotrwale i zamiast terapii.

Podsumowując, nie polegaj wyłącznie na taśmie. Kinesiotaping ma działać jako rodzaj pomostu, który pomoże Ci ominąć problem lub się go pozbyć. Sam kinesiotaping działa chwilowo to nie jest metoda, którą możesz stosować przez całe życie i non stop.

Zadzwoń do nas już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat odpowiedniego leczenia i tego, jak możemy Ci pomóc.

Centrum Rehabilitacji Rehasanka Kinesiotaping Warszawa Ursus

?+48 530 559 907