Z jakiego powodu rodzice przyprowadzają swoje dziecko do fizjoterapeuty na ćwiczenia?

Korekcja wad postawy

Przede wszystkim podczas badania dziecka u ortopedy, terapeuty w przedszkolu rodzice czasami dowiadują się, że ich dziecko ma skoliozę, koślawe kolana, płaskostopie itp. Kierują na ćwiczenia do do nas do fizjoterapeutów dziecięcych w celu zlikwidowania wady postawy. Trening ruchowy na pewno jest bardzo ważny w procesie terapii. Dlatego, że normalizuje napięcie mięśni przy wadach postawy, zapobiega dalszym pogłębieniom wady. Ważnym aspektem jest fakt, że również w połączeniu z innymi formami terapii ćwiczenia korygujące w formie treningu funkcjonalnego są niezbędne. Prowadzone są w formie zajęć indywidualnych z terapeutą, zajęć grupowych lub ćwiczeń wykonywanych samodzielnie w domu. Forma zajęć jest indywidualnie dobierana do potrzeb i możliwości pacjenta.

Utrwalenie terapii manualnej

Coraz częściej wykonujemy u młodych osób rehabilitację w formie w formie terapii manualnej. Dzieci, u których ją przeprowadzamy, często zgłaszają dolegliwości bólowe. Często, ale nie zawsze. Natomiast zawsze, kiedy fizjoterapeuta zauważy sytuację wymagającą korekcji manualnej, ważne jest aby była jak najszybciej wykonana. Dzieci rosną szybko i wszelkie nie symetrie mogą niekorzystnie utrwalić się podczas tego procesu. Aby ustabilizować efekty zakończonej terapii manualnej, wskazane są ćwiczenia stabilizacyjne przez okres mniej więcej trzech miesięcy.

Nadwaga u dzieci

trening funkcjonalny dzieci warszawa

Z pewnością pojawia się z nadmiaru spożywania posiłków, złych nawyków żywieniowych ale również braku ruchu. Dzieci mniej zainteresowane sportem więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej. Rysują, grają, czytają, uczą się więcej. Brak ruchu spowalnia metabolizm, jest niższe zapotrzebowanie na kalorie a podczas siedzenia często dzieci podjadają. Nadwaga jest niebezpieczna w każdym wieku. Obniża odporność organizmu, rozwija zmiany miażdżycowe w żyłach (również  dzieci), sprzyja powstaniu cukrzycy i innych chorób autoimmunologicznych. Pojawiają się problemy z wadami postawy, zaczynają boleć stawy. Dziecko z nadwagą zawsze będzie miało niższą samoocenę, nawet jeżeli po jego zachowaniu jeszcze tego nie widać. Aby przerwać taki stan, rodzice często pojawiają się u Fizjoterapeuty aby pomóc w bezpieczny sposób w walce z nadwagą.

Brak aktywności fizycznej

trening funkcjonalny dzieci warszawa

trening funkcjonalny dzieci warszawa

Do nas fizjoterapeutów trafiają również dzieci szczupłe ale nie zainteresowane, zdaniem swoich rodziców, aktywnością fizyczną. Takie dzieci niechętnie uczestniczą w lekcjach z wychowania fizycznego. Nie chcą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach ruchowych pozalekcyjnych, nie interesują się żadną formą sportu. Wybierają aktywności niewymagające ruchu, dużo siedzą, garbią się. Przyjmują postawę pracownika biurowego. Plecy robią się coraz bardziej okrągłe, barki zapadnięte do przodu. Niewłaściwa postawa utrwala się i grozi wystąpienie urazów z poziomu kręgosłupa. Czasami dzieci są wysyłane przez rodziców na basen, natomiast obecnie pozytywny wpływ basenu na osoby w pełni sprawne nie jest już oczywisty. Pływanie na basenie w przeciwieństwie do Treningu funkcjonalnego wymaga za mało zaangażowania mięśni, ogranicza kontrolę ruchu. Ważnym aspektem jest fakt, że trening funkcjonalny koryguje postawę, pobudza mięśnie do pracy, motywuje do aktywności fizycznej. Dzieci i młodzież w trakcie korzystania z treningów najczęściej są coraz bardziej zaangażowane w ćwiczenia, pojawia się chęć sprawdzenia swoich możliwości, zwiększania się chęć poprawiania swoich wyników. Ponieważ ćwiczenia w Rehasanka Centrum Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży najczęściej  prowadzone są w formie treningu personalnego więc uczą prawidłowych pozycji wyjściowych, bezpieczeństwa podczas ćwiczeń wykonywanych w przyszłości na siłowniach, w klubach fitness.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji
Trening funkcjonalny dzieci Warszawa Ursus