Masaż to praktyka sięgająca ponad 4000 lat, a pierwsze zapisy o jego istnieniu pochodzą ze starożytnego Egiptu i Chin. Najbardziej znany jest ze swojej zdolności do łagodzenia stresu i rozluźnienia mięśni. Masaż natomiast jest coraz częściej stosowany w połączeniu z innymi formami leczenia, a obecnie jest standardową praktyką w obszarach takich jak rehabilitacja, zarządzanie bólem, oraz zapobieganie urazom. Wiemy, że można go wykorzystać do leczenia wielu różnych schorzeń a nasza wiedza na temat jego wpływu na nasze ciało, stale rośnie.
Jakie dokładnie są zalety masażu?
Jedną z najbardziej oczywistych zalet masażu jest jego zdolność do rozluźnienia tkanki mięśniowej i zmniejszenia obrzęku, co zmniejsza nacisk wywierany na nerwy i zwiększa elastyczność mięśni. Oznacza to, że podczas ćwiczeń nie tylko wyrządzisz mniejsze szkody mięśniom, ale także zwiększysz zakres ruchu i stabilności, co zmniejszy prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń.
Inną ważną zaletą masażu jest to, że wspomaga krążenie i pobudza przepływ krwi i limfy , płynu wypełnionego białymi krwinkami, który oczyszcza toksyny i odpady z tkanek w naszym ciele. Dobre krążenie nie tylko usuwa niechciane odpady, ale także zapewnia uszkodzonym mięśniom składniki odżywcze, których potrzebują do wyleczenia.
Być może największą przeszkodą, która w przeszłości uniemożliwiła masażowi stawanie się głównym nurtem leczenia, jest nasza tendencja do skupiania się wyłącznie na jego efektach fizycznych. Może to wydawać się logiczne, ponieważ jest to bardzo fizyczna forma leczenia, ale teraz wiemy, że chemiczne i psychologiczne efekty masażu są równie silne.
Pomijając fakt, że zmniejszenie bólu fizycznego poprawi nastrój i stan psychiczny osoby tylko dlatego, że są one bardziej komfortowe, masaże mogą być stosowane w leczeniu wielu różnych stanów niefizycznych dzięki wywoływanym przez nią efektom chemicznym. 60-minutowa sesja masażu może obniżyć poziom kortyzolu hormonu stresu o 30%, jednocześnie zwiększając poziom serotoniny o mniej więcej taką samą ilość. Serotonina jest nie tylko naturalnym środkiem przeciwbólowym, ale także odgrywa kluczową rolę w regulowaniu wielu kluczowych aspektów naszego zdrowia psychicznego, takich jak wzorce snu, nastrój, pamięć, trawienie i zachowania społeczne. Z tego powodu terapia masażu może pomóc w leczeniu problemów od lęku i depresji, po niestrawność.
Wielokrotnie poruszamy w tematach z naszymi pacjentami o nierozerwalnych związkach między zdrowiem psychicznym a fizycznym. Mówiąc wprost, słabe zdrowie fizyczne spowoduje pogorszenie zdrowia psychicznego i odwrotnie, to problem który może szybko stać się spiralą spadkową. Ma to sens, że osoba cierpiąca jest w złym humorze, a depresja oznacza, że mniejszą motywację do ćwiczeń, a właśnie to trzeba zrobić, aby poczuć się lepiej. Masaż może pomóc poradzić sobie z tym problemem niechęci do ruchu i ćwiczeń, uruchamiając “dwutorowy atak”, jednocześnie radząc sobie z objawami fizycznymi i psychicznymi, podczas gdy ktoś inny (fizjoterapeuta) wykonuje większość pracy.
Chociaż masaż nie może być uważany za substytut ćwiczeń, to jego korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego są daleko idące. Uznaje się, że masaż nie jest wyłącznie zarezerwowany tylko dla osób ze sztywnymi mięśniami, bólem lub dla osób potrzebujących odprężenia. Można go również wpisać do swojej osobistej rutyny życia codziennego, zwiększając szybszą regenerację i pomagając osiągnąć jeszcze lepsze wyniki nie tylko fizyczne.
W Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie Ursus proponujemy Państwu wyjątkową kombinację masażu leczniczego z masażem relaksacyjnym. Nazwaliśmy to masaż prewencyjny. Masaż taki ma za zadanie nie tylko odprężyć psychicznie pacjenta, ale też w sprytny sposób podczas zabiegu zbadać pacjenta i polepszyć jego fizyczny stan zdrowia.