Czy trampolina jest bezpieczna ?

czy trampolina jest bezpieczna

czy trampolina jest bezpieczna?

Bezdyskusyjnie trampolina jest jedną z ulubionych atrakcji ruchowych wśród dzieci. Coraz częściej jest niezbędnym wyposażeniem ogrodu, są łatwo dostępne. Niestety jest również dosyć niebezpieczną dyscypliną sportową. Czy należy skakanie na trampolinie zmienić na inną formę rozrywki? Zanim podejmiecie decyzję, zachęcamy do przeczytania artykułu.

Negatywne oddziaływanie trampoliny na ciało.

Przenoszenie energii z trampoliny na ciała jest niekontrolowane, niespodziewane. Wystarczy jeden niewłaściwy krok, który może doprowadzić do kontuzji lub poważnego kalectwa. Na oddziałach ratunkowych regularnie pojawiają się dzieci z obrażeniami po zabawie na trampolinie. Najczęściej dochodzi do złamań kończyn, ale czasami niestety są to urazy kręgów szyjnych i kręgosłupa.

Pozytywne aspekty zabawy na trampolinie.

Mimo, że skakanie na trampolinie może być niebezpieczne ma również pozytywne działanie na rozwój naszych maluchów. Chodzenie po niestabilnej powierzchni skutecznie uczy równowagi, koordynacji ruchów. Ma pozytywne działanie na stan mineralny kości, dlatego często jest polecany podczas rehabilitacji przy zmianach osteoporotycznych. Rozwijają się włókna szybko-kurczliwe, co jest bardzo ważne podczas konieczności szybkiej reakcji w sytuacji zagrożenia upadkiem. Trampolina jest również wykorzystywana podczas terapii z integracji sensorycznej dla rozwoju czucia głębokiego. Dzieci potrzebujące stymulacji układu przedsionkowego ćwiczą tolerancję ruchu.

Jak widać poza fantastyczną zabawą, są również pozytywne aspekty tej specyficznej i bardzo popularnej ostatnio aktywności fizycznej wśród najmłodszych.

Co możemy zrobić, aby korzystanie z trampoliny było bezpieczniejsze?

czy trampolina jest bezpieczna

czy park trampolin jest bezpieczny?

 • Przede wszystkim podczas skakania nie wolno mieć nic w buzi, nic jeść i nic nie pić w trakcie.
 • Nigdy nie skaczmy razem z dzieckiem! Nasza waga prowadzi do powstania zbyt dużych sił. Dla dziecka takie uderzenie jest jak walnięcie młotkiem.
 • Dzieci powinny skakać pojedynczo. Najczęściej do wypadku dochodzi w grupie, dwoje dzieci to też duże ryzyko urazu. Niekontrolowany skok jednego dziecka na drugie może spowodować bardzo niebezpieczne sytuacje.
 • Uważa się, że z trampoliny powinny korzystać dzieci dopiero po 6 roku życia, natomiast powinniśmy poczekać przynajmniej do aż dziecko skończy 3 lata, aby błędnik był już właściwie rozwinięty. Poniżej 2 roku życia jest największe ryzyko powstania zespołu dziecka potrząsanego, czyli krwiaka podtwardówkowego, krwawienia siatkówki i obrzęku mózgu.
 • Im mniejsze dziecko, tym więcej uwagi potrzebuje. Zwróćmy uwagę, czy jego zabawa jest przez nie kontrolowana, czy radzi sobie w takim środowisku. Nauczmy skakać na lekko ugięte kolana.
 • Nie należy usuwać siatki ochronnej, po wejściu trzeba zamknąć suwak. Skakanie w butach może doprowadzić do urazu stawu skokowego.
 • Szczególnie niebezpieczne jest korzystanie w tym samym czasie z trampoliny przez większą liczbę dzieci.

Kto nie powinien skakać na trampolinie, dla kogo trampolina jest szczególnie niebezpieczna?

 • Dzieci ze skoliozą, koślawymi lub szpotawymi kolanami, ze zbyt okrągłymi lub wklęsłymi plecami,
 • z urazami kończyn lub kręgosłupa,
 • z dyskopatią,
 • z astmą.

Pamiętajmy że ta sama zasada tyczy się nie tylko trampolin tak zwanych batutów, ale także wszelkiego rodzaju zamków dmuchanych i materacy do skakania.

bezpieczna trampolina

Trampolina to także dmuchane zamki

Poza poważnymi urazami może dojść do takiej sytuacji, że dziecko zgłasza ból pleców. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą zajmującym się diagnostyką i terapią ortopedyczną dzieci. Podczas licznych niekontrolowanych upadków może dojść do przemieszczeń w obrębie stawów kręgosłupa i niezbędna jest jak najszybsza interwencja. Pozostawienie takich sytuacji może skutkować większymi problemami bólowymi w przyszłości, może dojść do dyskopatii.

Podsumowując czy trampolina jest bezpieczna?

Skakanie na trampolinie jak każdy inny sport wiąże się z przeciążeniami i urazami, ale pamiętajmy, że każdy sport to zdrowie ;) Nie rezygnujemy z aktywności fizycznej tylko dlatego, że ta może być niebezpieczna. Róbmy wszystko, żeby była jak najbezpieczniejsza, wykonywana prawidłowo i w jak najbezpieczniejszych warunkach.