kręgarz warszawa ursus

Kręgarz, fizjoterapeuta, osteopata – różnice i podobieństwa

Dla przeciętnego człowieka który nie zastanawiaj się głębiej fizjoterapeuta, kręgarz i osteopata zajmują się tym samym. Fakt wszyscy zajmują się problemami związanymi z kręgosłupem, bólem w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego. Mimo, że na pierwszy rzut oka te trzy stanowiska wyglądają podobnie, to przede wszystkim reprezentują inne jest podejście do ochrony zdrowia. Najważniejsze jest, aby zrozumieć co wyróżnia każde z nich.

Fizjoterapeuta

kręgarz warszawa ursus

fizjoterapeuta warszawa ursus

Jego umiejętności są najbardziej znane, najbardziej popularne. Aby zostać fizjoterapeutą, obecnie trzeba uzyskać dyplom magisterski po pięcioletnich studiach. Każdy fizjoterapeuta posiada numer oznaczający prawo wykonywania zawodu. Należy uważać, ponieważ na rynku pojawiały się kilkumiesięczne szkolenia dające niby tytuł fizjoterapeuty. Oczywiście to nie jest możliwe. Od kilku lat fizjoterapeuta to oddzielny samodzielny zawód medyczny potwierdzony uprawnieniami. Każdego kto oferuje usługi fizjoterapeutyczne można sprawdzić na stronie https://rpwdl.csioz.gov.pl/ o ile oczywiście wykonuje je legalnie i z odpowiednimi uprawnieniami.

Fizjoterapeuta pracuje pod zlecenie lekarza rehabilitacji lub może samodzielnie planować terapię. Obecnie magister rehabilitacji na pierwszej wizycie ma obowiązek przeprowadzić wywiad, badanie, postawić diagnozę i zaplanować terapię mimo skierowania od lekarza. Wykorzystuje do tego wiedzę zdobytą na studiach oraz dodatkowych szkoleniach diagnostycznych po zakończeniu toku studiów.

Fizjoterapeuta powinien mieć wszechstronne podejście do problemu, uwzględniając również czynniki psychologiczne i społeczne podczas leczenia. Oznacza to, że rehabilitacja, aby była skuteczna, musi być holistyczna. U pacjenta skarżącego się na ból pleców fizjoterapeuta nie powinien skupić się na niwelowaniu objawu. Najważniejsze jest ustalenie, dlaczego problem pojawił się, gdzie jest jego źródło, aby po ustąpieniu objawów nie wystąpił ponownie. Należy rozpatrzeć takie aspekty, jak postawa i wzorce ruchowe pacjenta, aspekty psychologiczne (stres w pracy, w warunkach rodzinnych, niepokój, depresja i podobne) oraz czynniki społeczne dotyczące nawyków, pracy, spędzania wolnego czasu.

Kręgarz

Najczęściej kojarzy się ze specjalistą od problemów z kręgosłupem. Główną zaletą kręgarza to cechą terapii i  koncentracja na manipulacji. Po wizycie zazwyczaj pacjent nie dostaje zaleceń i ma pojawić się w momencie, kiedy nastąpi nawrót objawów. Osoby liczące na szybki powrót do zdrowia, nawet po jednej wizycie, często szukają cudownego magika, który w kilka minut naprawi lata zaniedbania. Obecnie kręgarz to pojęcie oznaczające osobę, która zajmuje się terapią chiropraktyczną nielegalnie. Najczęściej są to z wykształcenia masażyści, którzy przyuczyli się do terapii manualnej, ale nie powinni jej wykonywać, gdyż nie mają uprawnień medycznych, nie mogą diagnozować i planować terapii samodzielnie. Manipulacje może wykonać wyłącznie fizjoterapeuta lub lekarz medycyny. Regularne odwiedzanie kręgarzy grozi zaburzeniem stabilizacji kręgosłupa i coraz częściej występującym stanem ostrym. De facto na koniec terapii i tak taki pacjent trafia do fizjoterapeuty, osteopaty lub lekarza, ale w 90% już tylko po poradę lub skierowanie do chirurga.

Osteopata

kręgarz warszawa ursus

osteopata warszawa ursus

Różnica między Osteopatą, a kręgarzem jest taka, że przede wszystkim tak jak fizjoterapeuta posiada prawo wykonywania zawodu. Osteopata natomiast dodatkowo również posiada prawo do wykonywania zawodu jako chiropraktyk. Również wykorzystuje manipulacje ręczne, ale te są bardziej kontrolowane i stosowane zdecydowanie rzadziej niż kiedyś przez kręgarza. Chociaż taki zabieg wydaje się często niezbędny, zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzeń, powikłań. Powinien być podparty dużą wiedzą i doświadczeniem terapeuty jak również dokumentacją z zakresu diagnostyki obrazowej.

Osteopata patrzy na ciało holistycznie, co oznacza że na przykład problemy z kręgosłupem mogą mieć powiązanie z chorobami narządów wewnętrznych, jak również miejsce objawu może absolutnie nie być miejscem przyczyny problemu. Niezwykle ważny jest szczegółowy wywiad i badanie całego ciała. W teorii osteopatycznej wszystkie tkanki w ciele powinny pracować prawidłowo, aby równowaga organizmu nie została zachwiana.

Z pewnością leczenie osteopatyczne obecnie jest często najskuteczniejszą metodą terapii w wielu aspektach. Obecnie w fizjoterapii oprócz terapii ortopedycznej mamy również terapię wisceralną zajmującą się problemami związanymi z układem pokarmowym. Terapię skroniowo żuchwową, która to coraz częściej sugerowaną przez stomatologów i psychologów oraz wiele innych lekarzy.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Warszawa Ursus