kinezjologia stosowana

kinezjologia stosowana

Kinezjologia stosowana jest ukierunkowana na poprawę stanu ogólnego organizmu.

Naukowo potwierdzony system wiedzy teoretycznej jak również doświadczenia klinicznego pozwala nam ocenić poziom zdrowia pacjenta w trzech obszarach – zajmuje się stanem strukturalnym, biochemicznym, psychoemocjonalnym. Badanie polega na standaryzowanym teście mięśniowym. Wiedza z zakresu biochemii funkcjonalnej jest niezbędna do działań naprawczych. Kinezjologia jest innowacyjną metodą terapeutyczną stosowaną przez osteopatów, fizjoterapeutów i lekarzy.

Twórcą teorii jest John Thie D.C., który był chiropraktykiem, absolwentem Uniwersytetu w Południowej Kalifornii, Szkoły Chiropraktyki w Los Angeles oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Kinezjologia stosowana może być uzupełnieniem innych dziedzin leczniczych takich jak fizjoterapia, gastrologia, psychologia i wiele innych. Jej główne założenia:

  • Ciało jest jednością, części ciała wzajemnie na siebie oddziaływają, jak również na otoczenie,
  • Aby zachować zdrowie, musi zachodzić równowaga w sferze strukturalnej (postawa, aktywność fizyczna), chemicznej (żywienie powietrze), emocjonalnej,
  • Jeżeli równowaga jest zachwiana dochodzi do przeciążeń, wystąpienia wielu chorób.

Na wizycie następuje ocena stanu ogólnego – biochemicznego.

kinezjologia stosowana

kinezjologia stosowana

Ocenia się funkcjonowanie narządów wewnętrznych, gruczołów, jak również również alergie, nietolerancje pokarmowe, zatrucia. Diagnozuje się obecność pasożytów, pleśni, bakterii, wirusów, grzybów. Po diagnozie biochemicznej terapeuta potrafi dobrać naturalne suplementy, przekazać wskazówki dietetyczne.

Ocena strukturalna aparatu ruchu zajmuje się badaniem i diagnozą, kości, stawów, mięśni, więzadeł, powięzi itd. Ważne jest podanie wszystkich obszarów bólowych, aby określić łańcuch chorobowy, przyczynę i skutek dolegliwości. Po diagnozie fizjoterapeuta dobiera program terapeutyczny dostosowany do zapotrzebowania. Może on zawierać terapię manualną, masaż, kinezyterapię w formie treningu medycznego, fizykoterapię, edukację motoryczną w ramach fizjoprofilaktyki.

Niezbędnym krokiem w kinezjologii stosowanej jest ocena stanu psychoemocjonalnego.

Terapeuta ocenia poziom stresu, ryzyko stanu depresyjnego. Może skierować na dalszą diagnozę do specjalisty w tym zakresie. W ramach rehabilitacji holistycznej może zaproponować dostępne formy poprawy samopoczucia jak relaksacyjny masaż leczniczy, trening medyczny.

Wyłącznie uwzględnienie tych trzech aspektów stanu zdrowia daje nam pewność skuteczności każdej terapii u fizjoterapeuty.

W Centrum Rehabilitacji Rehasanka kinezjologią zajmuje się mgr fizjoterapii Karol Zabielski.