Terapia blizn stanowi ważną dziedzinę nauki, ponieważ blizny mogą negatywnie wpływać na jakość życia pacjentów. Zakłócające percepcje, takie jak ból, tkliwość lub swędzenie z jednej strony, a z drugiej ograniczając funkcjonowanie w postaci przykurczów. Ponadto estetyka blizny może mieć również negatywny wpływ na czynniki psychospołeczne.

jak szybko rozpocząć terapię blizn?

jak szybko rozpocząć terapię blizn?

Jeśli masz chirurgiczną bliznę lub tkankę bliznowatą powstałą po urazie, możesz skorzystać z fizjoterapii, aby zmniejszyć bliznę. Twój fizjoterapeuta za pomocą różnych technik przywrócić normalną funkcjonalną i mobilność miejsca uszkodzenia.

Co to jest blizna?

W organizmie jest wiele przypadków, w których może rozwinąć się blizna. Po zabiegu w miejscu nacięcia chirurgicznego na skórze powstanie tkanka bliznowata. Jeśli mięśnie i ścięgna zostaną przecięte lub naprawione, powstanie tam blizna.

Po urazach, takich jak naderwanie ścięgna podkolanowego lub pęknięcie stożka rotatorów, tkanka bliznowata rozwinie się w mięśniu podczas gojenia. Blizna kostna, zwana kalusem, utworzy się na kości po złamaniu. Sama tkanka bliznowata jest normalną samoistną metodą leczenia uszkodzonych części ciała. Tworzy się tkanka bliznowata, która z czasem ulega przebudowie, a tkanka blizny zaczyna zachowywać się jak normalna zdrowa tkanka.

Tkanka bliznowata jest tworzona przez kolagen. Po urazie organizm odkłada kolagen, który stanie się normalną, zdrową tkanką. Komórki kolagenu są umieszczane w pobliżu uszkodzonej tkanki w losowy sposób, co prowadzi do powstania tkanki bliznowatej. (Normalny zdrowy kolagen jest dostosowany w określony sposób i kierunkach, które zapewniają siłę Twojej tkance).

Jak długo widać bliznę?

Tkanka bliznowata nie jest stałym elementem ciała. Po uformowaniu się i wygojeniu blizny należy ją przebudować, aby mogła tolerować stres i siły, z którymi organizm może się spotkać w ciągu dnia. Proces przebudowy ma zasadnicze znaczenie dla przywrócenia normalnego zakresu ruchu, siły i mobilności uszkodzonej tkanki. Brak prawidłowej przebudowy tkanki bliznowatej może prowadzić do utraty ruchomości i przykurczów stawów.

Kiedy powstaje blizna?

Najczęściej po zabiegach takich jak usunięcia nowotworu, laparotomii, chirurgii narządów wewnętrznych, cesarskim cięciu, po urazach i wiele innych przypadkach. Blizny mogą ograniczać ruchomość, powodować, zrosty, przewlekłe bóle niekoniecznie zajętej okolicy.

Podczas gojenia się blizny dochodzi do zrastania tkanek, natomiast kolagen w tym procesie nie układa się regularnie, co zmniejsza elastyczność komórek. Następstwem takiej sytuacji często jest zaburzona postawa ciała. Ograniczenie ruchomości, prowadzą do trwałych przykurczy i powstają wady postawy. Przewlekłe stanowią duże ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Może dojść do zaburzenia wzorców ruchowych a to również grozi przeciążeniu poszczególnych tkanej i uszkodzeniu. Kolejnym zauważalnym skutkiem powstania blizny może być zaburzenie czucia. Stanowi dyskomfort, natomiast nie stanowi większego zagrożenia, jeżeli nie obejmuje rozległej okolicy.

Jak uniknąć blizny?

pinoterapia warszawa

Pinoterapia

Uszkodzenie ciągłości skóry i tkanek głębiej położonych zawsze wiąże się z powstaniem blizny. Można jednak poprawić jej wygląd i funkcjonalność zajętej struktury.

Po przerwaniu ciągłości tkanek nie ma możliwości uniknięcia blizny, natomiast można wpłynąć na jej stan oraz jej widoczność w bardzo dużym stopniu.

Uszkodzenie ciągłości skóry oraz tkanek położonych głębiej (czy to w wyniku urazu, czy zabiegu chirurgicznego) wiąże się z powstaniem blizny. Szans na uniknięcie blizn niestety w takich przypadkach nie ma, ale mamy możliwość na poprawę jej wyglądu. A co najważniejsze możemy wpłynąć na prawidłowy proces gojenia i funkcjonalność danej struktury.

Blizna jak się pozbyć

Jest wiele korzyści wynikających z podjęcia odpowiedniej rehabilitacji blizny. Przede wszystkim poprawia się elastyczność ścięgien, stawów. Poprawia się ruchomość tkanek i stan chronicznego przeciążenia. Zmniejsza się wrażliwość blizny, ból związany z rozciąganiem. Zmienia się wygląd, staje się ona gładsza, wyrównuje się koloryt.

Ważne jest, aby terapię blizny rozpocząć jak najwcześniej, do fizjoterapeuty warto zgłosić się już kilka dni po urazie lub zabiegu. Nie od razu jednak rozpoczynamy terapię samej blizny. Pierwszy etap obejmuje przygotowanie tkanek sąsiadujących. Terapię samej blizny możemy rozpocząć dopiero po 3-4 tygodniach, aby nie zaburzyć procesu gojenia.

Ogólnie rzecz biorąc, blizna musi być całkowicie zamknięta i nie może być żadnych strupów, aby można było rozpocząć terapię blizn.

3 powody, dla których terapia blizn jest ważna

Po rozwinięciu się tkanki bliznowatej konieczne jest jak najszybsze doprowadzenie jej do zdrowia, zanim pojawią się możliwe problemy. Terapia blizn sprawia, że ​​zraniona tkanka może tolerować stres i zmusza organizm do codziennej aktywności. Przebudowa tkanki może pomóc na trzy sposoby:

  • Zmniejszy ból
  • Poprawi zakres ruchu w okolicznych stawach i mięśniach
  • Przywróci normalną mobilność i funkcję

Metody usuwania blizny

terapia blizn

terapia blizn

Jest wiele metod wykorzystywanych podczas terapii blizny. W naszym Centrum Rehabilitacji najczęściej wykorzystujemy: manualną mobilizację blizny, pinoterapię – terapia narzędziowa, bańki sylikonowe, suche igłowanie, kinesiotaping.

Nawilżenie

Zwykle podczas mobillizacji blizn stosuje się niewielką ilość lubrykantów. Może to być oliwka dla niemowląt, balsam lub olej z witaminą E. Nawilżenie służy do utrzymania elastyczności i miękkości blizny i skóry podczas masażu tkanki bliznowatej. Nie używamy oczywiście żadnych środków, jeśli masz otwarte rany lub nacięcia, gdyż to prosta droga do infekcji.

Masaż krzyżowy

Masaż krzyżowy jest powszechnie stosowany w leczeniu zapalenia ścięgien i nadwyrężeń mięśni lub zwichnięć więzadeł. Technika wykonywana jest przez pięć do 30 minut. Najlepiej wykonywać go codziennie

Terapia mięśniowo-powięziowa

To terapia często stosowana do leczenia blizny i zrostów, które mogą towarzyszyć bliźnie. Technika polega na użyciu rąk do masażu skóry i tkanek znajdujących się pod blizną. Ruchy są powolne, a zastosowana siła jest zwykle niewielka. Twój Fizjoterapeuta wyczuje ograniczenia tkanki, zwanej powięzią, w różnych kierunkach i poppracuje nad poprawą ruchu w tych ograniczonych kierunkach.

Masaż tkanki bliznowatej wspomagany narzędziami

Stosunkowo nowa technika stosowana w fizjoterapii. Technika ta polega na użyciu specjalnych instrumentów ze stali nierdzewnej o różnych kształtach i rozmiarach do masażu i mobilizacji tkanek w zastępstwie rąk, palców fizjoterapeuty.

Rozciąganie

Inną popularną metodą pomagającą w przebudowie tkanki bliznowatej są ćwiczenia rozciągające i usprawniające. Może to pomóc w wydłużeniu uszkodzonych tkanek i poprawić ich ogólną mobilność. Jeśli miałeś uraz lub operację, Twój fizjoterapeuta prawdopodobnie włączy zarówno masaż blizn, jak i ćwiczenia rozciągające do programu rehabilitacji.

Rozciąganie tkanki bliznowatej może być ważnym elementem programu rehabilitacji. Większość fizjoterapeutów zgadza się, że długotrwałe rozciąganie przy niskim obciążeniu jest konieczne, aby pomóc w pełnym leczeniu i przebudowie tkanki bliznowatej.

Jak długo trwa terapia blizn?

blizna leczenie

blizna leczenie

Jak długo trwa przebudowa tkanki bliznowatej? Cóż, każda jest inna i leczy się w różnym tempie. Ogólnie rzecz biorąc, pełna przebudowa uszkodzonej tkanki w organizmie zajmuje około sześciu do ośmiu tygodni. Pamiętaj że aby działanie było skuteczne musimy działać powoli i zapewnić przyjemny, długotrwały, niewielki stres dla tkanki bliznowatej.

Czy leczy się tylko nowe blizny?

Rehabilitacja blizn może być skuteczna w przypadku blizn w każdym wieku. W przypadku starszych blizn należy spodziewać się dłuższego harmonogramu leczenia, ponieważ tkanka blizny będzie trudniejsza do obróbki.

Czy rehabilitacja blizn boli?

Podobnie jak w przypadku wszystkich masaży, rehabilitacja blizn odbywa się w zakresie bólu pacjenta. W rehabilitacji blizn stosuje się bardziej agresywne i bezpośrednie techniki niż zwykły masaż sportowy lub wellness, więc tak, może wystąpić ból. Natomiast musisz być pewny że Twój fizjoterapeuta będzie się z Tobą komunikował, aby zapewnić Ci właściwy komfort. Bolesność, zaczerwienienie i niewielki obrzęk po terapii są częste i powinny ustąpić w ciągu jednego lub dwóch dni. Jeśli objawy nie ustąpią, poinformuj o tym niezwłocznie fizjoterapeutę.

Jeżeli masz więcej pytań skontaktuj się z naszym zespołem już dziś, aby uzyskać więcej informacji na temat terapii blizn lub po prostu umów się na pierwszą wizytę.