hipermobilność stawów co to jest?

hipermobilność stawów co to jest?

Hipermobilność stawów jest dziedziczną chorobą tkanki łącznej (więzadeł), która powoduje rozluźnienie stawów w całym ciele.
Do nadmiernej ruchliwości stawów zalicza się zespół Whlersa-Danlosa, zespół Marfana (podejrzewany u Paganiniego) oraz wrodzoną łamliwość kości.

Chociaż pewien stopień nadmiernej mobilności i ruchliwości u dzieci jest normalny, młodzież i dorosłe osoby z tym zespołem mogą mieć trwałe zwiotczenie (luźne więzadła), co powoduje długotrwałe problemy, takie jak ból. lub różnego rodzaju ograniczenia.

Fizjoterapeuci pomagają osobom z zespołem hipermobilności stawów opracować strategie zwiększające stabilność stawów i więzadeł, poprawiający ich funkcjonowanie i tym samym zmniejszając ich ból.

Co to jest zespół  hipermobilności stawów?

Jeśli masz hipermobilne stawy, możesz je łatwo i bezboleśnie rozciągać poza normalny zakres ruchu. Hipermobilność stawów występuje, gdy tkanki trzymające staw (głównie więzadła i torebka stawowa) są zbyt luźne. Często słabe mięśnie wokół stawu również przyczyniają się do hipermobilności.

Najczęściej dotknięte stawy to:

  • kolana
  • ramiona
  • łokcie
  • nadgarstki
  • palce

Hipermobilność jest powszechną chorobą, zwłaszcza u dzieci, ponieważ ich tkanki łączne nie są w pełni rozwinięte. Dziecko z hipermobilnymi stawami może z wiekiem stracić zdolność do przeprostu.

Jak zdjagnozować u siebie hipermobilność ?

Pacjenci często zgłaszają:

  • Bóle stawów
  • Obluzowania stawów powodujące skręcenia, zwichnięcia lub problemy z kręgosłupem.
  • Zmniejszoną „propriocepcję” (poczucie, gdzie staw znajduje się w przestrzeni, nie na swoim miejscu), prowadząca do obniżenia równowagi.
  • Bóle pleców (często związane z długotrwałymi statycznymi pozycjami, takimi jak stanie lub siedzenie).

Czy można zapobiec hipermobilności stawów?

Ponieważ jest to schorzenie dziedziczne, nie można temu zapobiec. Jednak wczesne wykrycie i leczenie zaburzenia (rozpoznanie go w dzieciństwie i zajęcie się nim, zanim wystąpią objawy) może poprawić długoterminowo Twoje samopoczucie.

Po postawieniu diagnozy Twój fizjoterapeuta będzie współpracował z Tobą, aby opracować strategie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i zarządzać swoim stanem.

Jak może pomóc fizjoterapeuta w przypadku hipermobilności stawów?

hipermobilność stawów fizjoterapia

hipermobilność stawów

Fizjoterapeuci odgrywają istotną rolę w zapewnianiu strategii leczenia i działań, które pomagają osobom doświadczającym hipermobilności stawów poprawić ich stabilność. Twój fizjoterapeuta opracuje zindywidualizowany plan opieki w celu leczenia Twojego stanu. Twoje zabiegi mogą obejmować:

  • Wzmocnienie mięśni: Mięśnie zapewniają również stabilność stawom. Twój fizjoterapeuta opracuje strategie zwiększające siłę kluczowych mięśni, które pomagają w stabilizacji stawów.
  • Równowaga i działania proprioceptywne: Fizjoterapeuci popracują z Tobą nad strategiami leczenia, aby poprawić równowagę i koordynację.
  • Taping: Twój fizjoterapeuta za pomocą taśm kinesio, lub za pomocą doboru odpowiedniej ortezy usztywni stawy, które uzna za zbyt luźne, aby zmniejszyć podatność na dalsze urazy.
  • Terapia manualna: Ponieważ ból jest częstą dolegliwością u osób z tą chorobą, fizjoterapeuta może zastosować delikatne, praktyczne zabiegi, aby zmniejszyć dyskomfort i delikatnie pobudzić nerwy w stawach.

Jakiego rodzaju fizjoterapeuty potrzebuję?

Wszyscy fizjoterapeuci są przygotowani i większość ma odpowiednie doświadczenie do leczenia tego schorzeń. Jednak szukając odpowiedniego fizjoterapeuty, warto rozważyć:

Fizjoterapeutę, który jest certyfikowanym specjalistą klinicznym wpisanym do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Ten fizjoterapeuta ma zaawansowaną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które Ci nie zaszkodzą.

Fizjoterapeuta który ukończył dużo kursów i szkoleń (niestety sama wiedza z uczelni to tylko baza do dalszej edukacji i rozwoju)

A tak ogólnie kiedy szukasz fizjoterapeuty lub innego pracownika służby zdrowia, najlepiej:

  • Uzyskaj rekomendacje od rodziny i przyjaciół lub od innych pracowników służby zdrowia.
  • Kiedy kontaktujesz się z poradnią fizjoterapeutyczną w celu umówienia wizyty, zapytaj o doświadczenie fizjoterapeutów w Twoim przypadku i z Twoimi dolegliwościami.
  • Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty przygotuj się na opisanie swoich objawów tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Prowadzenie dziennika na temat Twojego schorzenia pomoże fizjoterapeucie zidentyfikować najlepszy sposób podejścia do Twojego problemu.