Żyjesz pełnią życia, ciężko pracujesz, kochasz, wychowujesz rodzinę, Twoje ciało pełne jest bólu, od bólu pleców po przepuklinę, słabe mięśnie dna miednicy, a nawet wypadanie macicy. Ten ból i niedogodności powstrzymują Cię od ćwiczeń, zabawy z rodziną, a nawet wykonywania codziennych czynności, takich jak zwykłe podbieganie do autobusu lub łapanie uciekającego dziecka.

Niektórzy mówią, że to normalny element procesu starzenia się kobiety – po prostu weź kilka podpasek! Fakt, że jest to powszechne zjawisko nie musi oznaczać, że będzie to normą.

Co to są ćwiczenia hipopresyjne?

hipopresyjne warszawa

hipopresyjne warszawa

To bardzo młoda i mało znana technika ćwiczeń opracowana w 21 wieku. Ćwiczenia hipopresyjne (po polsku “ćwiczenia zmniejszające ciśnienie”) to seria ćwiczeń, póz i technik oddechowych ujętych w krótką, płynną rutynową formę ćwiczeń, która jest naprawdę łatwa do dopasowania do Twoich codziennych obowiązków dnia powszedniego. To tak naprawdę ćwiczenia mięśni kręgosłupa i miednicy w jednym.

Dla kogo są przeznaczone ćwiczenia?

Każdy może skorzystać z leczenia hipopresyjnego, ponieważ chodzi o przekwalifikowanie Twoich mięśni kręgosłupa do pracy zgodnie z ich przeznaczeniem. Ćwiczenia te mogą być jednak szczególnie pomocne dla:

  • Dla kobiet cierpiących na zaburzenia dna miednicy, takie jak nietrzymanie moczu, dysfunkcje seksualne lub wypadanie macicy, lub dla kobiet które prewencyjnie podchodzą do tematu i chcą temu zapobiec.
  • Dla osób które chcą wzmocnić swój kręgosłup, nie powodując niechcianego i problematycznego nacisku na dno miednicy.
  • Dla kobiety, które chcą przygotować swoje ciała do ciąży lub odzyskać siłę mięśni dna miednicy po porodzie.
  • Dla każdego, kto chce zmniejszyć obwód talii, poprawić postawę, spłaszczyć mięśnie brzucha, poprawić krążenie lub poprawić wyniki sportowe.

Czym różnią się ćwiczenia hipopresyjne od zwykłych ćwiczeń miednicy i tułowia?

ćwiczenia hipopresyjne warszawa

ćwiczenia hipopresyjne warszawa

Tak jak już wspomnieliśmy termin „hipopresywne” tłumaczymy jako obniżenie ciśnienia, podczas gdy większość tradycyjnych ćwiczeń (w tym ćwiczenia brzucha) jest hiperpresywne, czyli “zwiększa ciśnienie” wewnętrzne w naszym ciele. Z doświadczenia wiemy, że każde ciśnienie zawsze kiedyś znajdzie ujście gdy tylko znajdzie Twój najsłabszy punkt. Dlatego ucisk spowodowany urazem, zbyt intensywnym treningiem lub urodzeniem dziecka może prowadzić do nietrzymania moczu, przepuklin, a nawet wypadania narządów miednicy. Często tradycyjne techniki ćwiczeń nie mogą pomóc, ponieważ polegają na świadomym skurczu mięśni.

Twoje ciało musi działać bez myślenia o tym co robisz, bez napięcia, bez ciśnienia. Ćwiczenia nierepresywne zmniejszają ciśnienie wewnętrzne w okolicy klatki piersiowej, brzucha i miednicy.

Ten zestaw ćwiczeń przeprogramuje mięśnie kręgosłupa, które są niezbędne do kontrolowania ciśnienia zarówno świadomie, jak i podświadomie, zwiększając ich napięcie spoczynkowe i mimowolne funkcje. Innymi słowy Twoje Ciało, Twój kręgosłup i mięsnie dna miednicy zaczną działać prawidłowo wtedy kiedy zostaną nauczone by działać mimowolnie, bez zastanawiania się.

Jak mogę nauczyć się ćwiczeń hipopresyjnych?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że niestety nie można się tego nauczyć online czy z filmu na youtube. Ćwiczenia wyglądają prosto, to fakt, ale wymagają odpowiednich technik kontroli ciała. Ważne jest, aby nauczyć się tego od wykwalifikowanego instruktora lub fizjoterapeuty. Początkowy plan ćwiczeń zakłada codzienne ćwiczenia przez 10-15 minut, aby zbudować nawyk i szybko zobaczyć wyniki, częstotliwość ćwiczeń można następnie zmniejszyć. Samo uczenie się rutyny zajmuje około 6 tygodni. Jedna godzina w tygodniu zupełnie wystarczy.

Czego potrzebuję by zacząć?

Kawałek podłogi z miejscem, aby swobodnie leżeć z wyciągniętymi w każdym kierunku nogami i rękami wystarczy. Nie potrzebujesz żadnego dodatkowego sprzętu.

Jakie są przeciwskazania do ćwiczeń hipopresyjnych?

Ten rodzaj ćwiczeń nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na nadciśnienie oraz przepuklinę pachwinową lub pępkową.
Dla kobiet w ciąży również należało by je zmodyfikować pod kontrola fizjoterapeuty.

Jeżeli te ćwiczenia nie są dla Ciebie nadal Ci możemy pomóc, lecz w inny sposób.
Po prostu skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania.