Separacja barku

separacja barku

separacja barku

Oddzielenie barku następuje po upadku lub ostrym uderzeniu w górną część ramienia. Uraz ten jest zwykle związany ze sportem lub z powodu wypadków samochodowych lub upadków. Nie jest to to samo, co przemieszczenie barku, które występuje w dużym stawie, w którym ramię przyczepia się do barku, chociaż oba mogą wyglądać podobnie, gdy obrażenia wystąpią po raz pierwszy. Separacja ramion głównie następuje, gdy Twoje ramię było lub jest osłabione.

Co to jest separacja barku?

Oddzielenie barku lub zwichnięcie obojczykowo-obojczykowe (AC)  odnosi się do urazu górnej części barku, gdzie przednia część łopatki (akromion łopatki) łączy się z obojczykiem (obojczyk), tworząc staw barkowo-obojczykowy (AC). Rozszczepienie barku, zwane również urazem stawu AC, to uraz jednego lub więcej z czterech więzadeł, które utrzymują obie kości razem, tak że kości nie  już prawidłowo ustawione .

Przerwanie AC może być spowodowane urazem, takim jak uderzenie lub powtarzającym się przeciążeniem barku. Osoby poniżej 35 roku życia są najczęstszymi ofiarami urazów stawów AC. Mężczyźni są pięć razy bardziej narażeni na obrażenia niż kobiety. Często urazy są wynikiem kontuzji sportowej, a osoby w wyżej wymienionej grupie wiekowej najczęściej uprawiają sporty kontaktowe takie jak piłka nożna, rugby, hokej, zapasy, narciarstwo, snowboard itd.

Nadużywanie stawu przez powtarzające się obciążenia spowodowane czynnościami, takimi jak wyciskanie ciężkich przedmiotów na ławce lub wykonywanie pracy fizycznej z rękami uniesionymi nad głową, może również prowadzić do urazu stawu AC.

Zwiększony czynnik ryzyka urazu barku (ale tak naprawdę wszystkich urazów) występuje u osób uwarunkowanych anatomiczne, którzy mają słabe mięśnie ramion, płytkie nasadki stawowe i luźne więzadła.

separacja barku

separacja ramion objawy

Ocena urazu stawów AC

W zależności od uszkodzenia stawu istnieją różne klasyfikacje (stopnie) określające ilość obrażeń.
Uszkodzenia barku wahają się od łagodnych do ciężkich. Są stopniowane od I do VI w zależności od tego, które więzadła są uszkodzone i jak ciężki jest uraz. Urazy stawów AC w ​​skali od IV generalnie wynikają z kolizji z dużą siłą, które występują podczas wypadków samochodowych i muszą być leczone chirurgicznie. Większość osób cierpi na proste kontuzje stawów AC, stopni I, II niekiedy III.

  • Typ I: Więzadło AC jest częściowo rozdarte, ale więzadło CC nie jest uszkodzone.
  • Typ II: Więzadło AC jest całkowicie rozdarte, a więzadło CC nie jest uszkodzone lub częściowo rozdarte. Obojczyk jest częściowo oddzielony od akromionu.
  • Typ III: Więzadła AC i CC są całkowicie rozdarte. Obojczyk i akromion są całkowicie oddzielone.
  • Typy IV do VI: Są to niezbyt częste urazy i polegają na rozerwaniu mięśni ramion i szyi.

Objawy rozdzielonego barku

Jeśli doznasz urazu stawu AC, będziesz odczuwać ogólny ból barku i obrzęk, któremu prawdopodobnie towarzyszą siniaki. Obszar powyżej stawu AC będzie szczególnie wrażliwy i opuchnięty, a ramię nie będzie tak silne jak zwykle; jego zakres ruchu również będzie ograniczony. Ponadto możesz mieć widoczny guzek na ramieniu i odczuwać ból podczas leżenia na boku, w którym doszło do urazu. Kiedy poruszasz ramieniem, możesz poczuć blokadę lub usłyszeć trzask .

separacja barku leczenie

Leczenie urazów stawu barkowego

Początkowo celem rozdzielenia barku jest zmniejszenie bólu poprzez unieruchomienie barku w temblaku i okłady z lodu na bolący obszar na 20 do 30 minut co dwie godziny. Twój lekarz może również zasugerować przyjmowanie dostępnych bez recepty (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Odpoczynek jest niezbędny na wczesnych etapach separacji. Po ustąpieniu ostrej fazy urazu możesz przystąpić do rehabilitacji barku z pomocą fizjoterapeuty, który pomoże Ci wrócić do codziennych i pożądanych zajęć. Możesz spodziewać się, że leczenie potrwa co najmniej sześć tygodni.

Twój fizjoterapeuta stworzy plan rehabilitacji dostosowany do Twojego konkretnego urazu i Twoich celów ruchowych. Plan może obejmować:

  • Trening siłowy wzmacniający mięśnie w okolicy ramion. Uraz w okolicy osłabia otaczające mięśnie i należy je ponownie wytrenować, aby prawidłowo ze sobą współpracowały;
  • Zakres ćwiczeń ruchowych przywracających prawidłowe funkcjonowanie w miarę ustępowania obrzęku i bólu.
  • Trening funkcjonalny, który pomoże wyćwiczyć ramię do prawidłowej pracy, aby staw AC skutecznie przenosił przypisane mu często duże obciążenie.
  • Terapia manualna, ręczna manipulacja,  nastawianie barku, które mobilizuje i porusza staw barkowe i otaczające mięśnie w celu poprawy elastyczności, ruchu i siły w tych trudno dostępnych miejscach.

    terapia manualna barku warszawa

Zapobieganie urazom stawów AC

Po rozdzieleniu ramienia niewątpliwie będziesz chciał zapobiec ponownemu wystąpieniu tego zdarzenia. Regularnie ćwicz i rozciągaj mięśnie ramion, aby były one mocne. Ponadto, jeśli odczuwasz ból podczas określonej czynności, natychmiast przestań. Jak to się mówi, „Kilogram prewencji jest warta grama leczenia”.