Czy to reumatyzm?
Każda późno wykryta choroba, stanowi zagrożenie dla szybko postępującego przewlekłego bólu, ograniczenia ruchomości i wiele innych. Jak rozpoznać pierwsze objawy reumatyzmu, aby móc zadziałać jak najszybciej? Warto przyjrzeć się pierwszym objawów, ponieważ na reumatyzm choruje co czwarty Polak. Brak szybko podjętego prawidłowego leczenia grozi inwalidztwem i skróceniem życia. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów towarzyszących tej chorobie możemy wymienić przede wszystkim:
- Ból stawów – początkowo niewielki poranny, później coraz większy, który może występować również w nocy. W zaawansowanym stadium towarzyszy przez cały dzień. Bólowi towarzyszy poranna sztywność, którą z czasem coraz trudniej rozchodzić i coraz słabiej reaguje na środki farmakologiczne.
- Obrzęk stawów – stan zapalny w stawie wywołuje miejscowe ocieplenie, zaczerwienienie. Dochodzi do nagromadzenia płynu zapalnego, który ogranicza ruchomość.
- Ograniczenie ruchomości – utrudnia wykonywanie codziennych czynności w domu, w pracy. Niemożliwe jest przyjmowanie niektórych pozycji ciała, trudniej siadać, kucać, podnieść wysoko ręce itp.
- Stany podgorączkowe, osłabienie, zmęczenie, obniżona odporność, stany depresyjne – objawy dodatkowe, które ciężko połączyć z konkretną chorobą, ponieważ towarzyszą wielu schorzeniom.
Reumatyzm nie dotyczy wyłącznie starszych osób, zagrożone są nawet dzieci.
Już u kilkulatka mogą wystąpić powyższe objawy. Ważne jest, aby zareagować jak najwcześniej i nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby mógł zlecić niezbędną diagnostykę laboratoryjną.
Po otrzymaniu pozytywnego wyniku konieczna jest wizyta u reumatologa. Każda choroba reumatyczna wymaga innego leczenia i ważne jest, aby sprecyzować z jakim dokładnie procesem zapalnym mamy do czynienia. Tylko wtedy reumatolog jest w stanie prawidłowo dobrać leczenie farmakologiczne. Powinien również skierować na konsultację do fizjoterapeuty.
W procesie leczenia rehabilitacja jest również ważnym czynnikiem. Zapobiega pogłębianiu się ograniczeń ruchomości, poprawia zakres ruchu w stawach, siłę, koordynację i szereg umiejętności niezbędnych do codziennych czynności. Kompleksowa ciągła rehabilitacja jest w stanie znacząco poprawić komfort życia, co niesie za sobą lepsze samopoczucie.
Niestety objawy chorób reumatycznych często wywołują stany depresyjne. Ważne jest odpowiednie wsparcie rodziny, otoczenia, czasami niezbędna jest psychoterapia. Komfort życia osób dotkniętych chorobą znacząco zmienia się i nie są w stanie sami poradzić sobie z nową rzeczywistością.
Często podawane są również czynniki, które mogą wpłynąć na przebieg choroby np. odpowiednie odżywianie. Różne źródła podają pokarmy, które mogą pogłębiać lub zmniejszać objawy towarzyszące chorobie reumatycznej. Warto zainteresować się wszelkimi możliwościami ułatwiającymi codzienność.
Styl życia, brak ruchu, wielogodzinna praca przed komputerem również sprzyjają pogarszaniu się stanu. Od chorego w znacznym stopniu zależy, w jakim tempie choroba będzie postępować.
Reumatyzm to nie katar, który po pewnym czasie przejdzie.
Objawy mogą łagodnieć, ale wrócą i będą coraz bardziej dotkliwe. Najważniejsza jest szybka interwencja, ponieważ zbyt długo nieleczony reumatyzm prowadzi do szybkiego kalectwa.