Zespół cieśni nadgarstka

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka  to bolesne schorzenie ręki spowodowane uciskiem nerwu pośrodkowego, gdy przebiega przez kanał nadgarstka. Objawy obejmują drętwienie, mrowienie i ból (szczególnie w nocy). Wszystko, co powoduje obrzęk wewnątrz nadgarstka, może powodować zespół cieśni nadgarstka, w tym powtarzające się ruchy dłoni, ciążę i zapalenie stawów.

Jaki jest Twój tunel nadgarstka?

Twój kanał nadgarstka chroni ważne struktury, takie jak nerw pośrodkowy, naczynia krwionośne i ścięgna podczas przechodzenia do i z dłoni. Na wewnętrznej stronie nadgarstka znajduje się opaska mocnych więzadeł (troczek zginaczy), które przyczepiają się do kości nadgarstka (nadgarstka) po obu stronach. Tył tunelu to zakrzywiona kompilacja kości nadgarstka.

Jaka jest przyczyna zespołu cieśni nadgarstka?

Objawy zespołu cieśni nadgarstka pojawiają się, gdy ciśnienie wewnątrz tunelu staje się zbyt wysokie. To ciśnienie powoduje, że twój nerw pośrodkowy zostaje ściśnięty, gdy przechodzi przez mały tunel.

Wzrost ciśnienia w ciele nadgarstka występuje, gdy zachodzi jedna z dwóch rzeczy:

  • Przestrzeń tunelu zmniejsza się, gdy nadgarstek puchnie. Ten obrzęk może wystąpić po urazie.
  • Gdy zawartość tunelu się powiększa (nerw pośrodkowy, naczynia krwionośne i ścięgna).

Obie te sytuacje zwiększają nacisk na nerw, prowadząc do objawów kanału nadgarstka.

Inne częste przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Aby nie doprowadzić do trwałych zmian nie należy skupiać się na uśmierzaniu bólu.

Im szybciej będzie podjęta fizjoterapia, tym mniej powstanie zmian wytwórczych, mniej będzie uszkodzeń i szybciej będzie można powrócić do zdrowia.
Nie zwlekaj z konsultacją diagnostyczną u fizjoterapeuty. Tylko właściwie postawiona diagnoza daje możliwość wyleczenia z objawów łokcia golfisty.

Często nerw pośrodkowy jest ściskany w innym miejscu na swojej drodze – nie w ciele nadgarstka – i odtwarza objawy z kanału nadgarstka. Najczęściej ucisk występuje w szyi, ale może wystąpić w dowolnym miejscu na drodze nerwu, gdy przemieszcza się do dłoni. Uwięzienie to predysponuje nerw do wystąpienia objawów cieśni nadgarstka.

Jak to się dzieje?

Zdrowe nerwy są zaopatrywane w płyn zwany płynem aksoplazmatycznym, który dostarcza nerwowi składników odżywczych. Zwykle ciśnienie około 70 mmHg powoli wprawia ten płyn wzdłuż nerwu. Jeśli jednak nerw jest lekko zgnieciony (np. Przez wybrzuszony krążek szyi), wówczas przepływ tego płynu zostaje przerwany. Twój nerw będzie głodować i mogą wystąpić objawy cieśni nadgarstka.

Niezbędne jest potwierdzenie miejsca ucisku nerwu. Wielu pacjentów przez lata poddawało się operacji kanału nadgarstka bez korzyści, ponieważ objawy kanału nadgarstka wynikały z ucisku nerwu w innym miejscu. Ten stan jest znany jako „zespół podwójnego zmiażdżenia”.

Potencjalne źródła kompresji

Twoje objawy mogą pochodzić z innego miejsca wzdłuż nerwu pośrodkowego. To źródło jest często pomijane i może uchronić Cię przed nieudaną operacją. Twój fizjoterapeuta powinien dokładnie zbadać dolny odcinek kręgosłupa szyjnego, zwłaszcza C6, C7, C8 i T1. Ten paradygmat to „zespół podwójnego zmiażdżenia” i istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka u tych pacjentów. Kwon i in. (2006).

Nieprawidłowa neurodynamika

Twoje nerwy powinny swobodnie poruszać się po ścieżkach między kręgosłupem a palcami. Każda ingerencja w ich ruchomość poślizgową może powodować objawy, np. Blizny, napięte mięśnie. Twój fizjoterapeuta może ocenić Twoją neurodynamikę pod kątem nieprawidłowości. Tal-Akabi i Rushton (2000).

Czynniki hormonalne

Brak równowagi hormonalnej może powodować obrzęk dłoni i stóp, o czym świadczy częstość występowania tego schorzenia u kobiet w średnim wieku lub w ciąży.

Chwytanie, powtarzanie i mikrowibracje

Zawody związane z powtarzającymi się czynnościami zginania i prostowania nadgarstka, narzędziami wibracyjnymi i chwytaniem charakteryzują się dużą częstością występowania zespołu cieśni nadgarstka.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka (ZCK) zwykle doświadczają następujących objawów w dłoniach lub palcach:

  • ból lub ból dłoni
  • mrowienie
  • szczególnie drętwienie w nocy lub zginanie nadgarstka
  • palenie
  • osłabienie lub skurcze
  • postrzegany obrzęk

Objawy zwykle nasilają się w nocy, a przyczepność słabnie wraz z postępem choroby. W końcu zauważysz zanik mięśni kciuka i utratę funkcji ręki lub niezdarność. Jeśli to brzmi tak, jakbyś podejrzewał zespół cieśni nadgarstka.

Potrząsanie nadgarstkiem może tymczasowo złagodzić objawy. Zhao i Burke (2008).

Jak rozpoznaje się zespół cieśni nadgarstka?

Twój fizjoterapeuta lub lekarz zazwyczaj diagnozuje zespół cieśni nadgarstka na podstawie twoich objawów. Korzystają z różnych testów, takich jak test Phalena, test Tinela lub test zgięcia nadgarstka / ucisku nerwu pośrodkowego, który uciska kanał nadgarstka. Ważne jest również, aby dokładnie zbadać dolną szyję i górne stawy pleców, a także ruchomość tkanki nerwowej – neurodynamikę.

Twój lekarz może skierować Cię na badania przewodnictwa nerwowego lub badania EMG w celu oceny ilościowej, czy twoje elektryczne impulsy nerwowe spowalniają przez ucisk kanału nadgarstka lub dalej w górę ramienia. Craig i Richardson (2011).

USG może ujawnić rozszerzenie nerwu pośrodkowego. Zdjęcie rentgenowskie może zidentyfikować współistniejące patologie. MRI, tomografia komputerowa na ogół nie jest wymagana. Hobson-Webb i Padua (2009).

Rehasanka Zespół cieśni nadgarstka rehabilitacja Warszawa Ursus – Zapraszamy na konsultację