Łokieć golfisty
Łokieć golfisty charakteryzuje ból po wewnętrznej stronie łokcia z powodu zmian przyczepów mięśni zginacza promieniowego nadgarstka, zginacza łokciowego nadgarstka i nawrotnego obłego. Ból może promieniować w dół po wewnętrznej stronie przedramienia i dochodzić aż do czwartego i piątego palca. Do nasilenia bólu najczęściej dochodzi podczas zginania nadgarstka i pronacji przedramienia. Dolegliwości kojarzą się często z momentem witania się z innymi poprzez uścisk dłoni, przekręcania gałki klamki lub podnoszenia zakupów.
Na początku ból jest chwilowy
podczas podejmowania wysiłku, natomiast z czasem nasila się i może pojawiać się również w spoczynku. Taka sytuacja doprowadza do osłabienia ręki poprzez unikanie jakiegokolwiek wysiłku. Dochodzi do zaniku mięśni zginaczy dłoniowych nadgarstka, pronatorów przedramienia i ciągłego osłabienia funkcji ręki. Kolejnym objawem może być uczucie sztywności w łokciu po dłuższym unieruchomieniu, na przykład po przebudzeniu.
Przyczyna łokcia golfisty
Najczęściej jest praca lub sport, gdzie pojawiają się powtarzalne ruchy zginania nadgarstka i obracania przedramienia. Nadmiar takich ruchów doprowadza do mikrourazów w obrębie przyczepów mięśni do kości. Oprócz pracowników biurowych i sportowców, na schorzenie narażeni są również stomatolodzy. Długotrwałe obciążenia nadgarstka doprowadzają do stanu chorobowego. Struktura włókien kolagenowych ulegają zmianom i są one mniej odporne i bardziej wrażliwe na rozciąganie. Do objawów łokcia golfisty można również zaliczyć ból z nerwu łokciowego uciskanego przez przerośnięte mięśnie, najczęściej trójgłowe ramienia.
W przypadku pojawienia się powyższych problemów zdrowotnych należy niezwłocznie pojawić się u fizjoterapeuty.
W badaniu palpacyjnym przyśrodkowa okolica łokcia jest bardzo tkliwa. Łokieć tenisisty mogą również potwierdzić testy. W przypadku wątpliwości fizjoterapeuta może skierować pacjenta do lekarza specjalisty w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych takich jak USG, rezonans magnetyczny lub RTG.
Aby zlikwidować ból związany z łokciem golfisty.
Należy zminimalizować aktywność wywołującą objawy aż do zakończenia terapii. Najskuteczniejszą formą terapii jest terapia manualna, masaż poprzeczny. Zabiegi fizykoterapeutyczne polegające na działaniu przeciwzapalnym nie będą skuteczne. Również leczenie sterydami nie przyniesie oczekiwanego efektu, natomiast osłabią jeszcze bardziej włókna kolagenowe. Poprzez szybkie zlikwidowanie bólu a nie przyczyny dochodzi do kolejnego osłabiania łokcia i nawrotu objawów. Podczas terapii często stosowany jest kinesiotaping, który przede wszystkim działa jako masaż mięśni, likwiduje obrzęki.
Wyłącznie w przypadku trwałego uszkodzenia niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Należy do nich na przykład zerwanie, głębokie naderwanie ścięgien lub zmiany wytwórcze kości (osteofity).
Aby nie doprowadzić do trwałych zmian nie należy skupiać się na uśmierzaniu bólu.
Im szybciej będzie podjęta fizjoterapia, tym mniej powstanie zmian wytwórczych, mniej będzie uszkodzeń i szybciej będzie można powrócić do zdrowia.
Nie zwlekaj z konsultacją diagnostyczną u fizjoterapeuty. Tylko właściwie postawiona diagnoza daje możliwość wyleczenia z objawów łokcia golfisty.
Rehasanka Rehabilitacja łokcia golfisty Warszawa Ursus – Zapraszamy na konsultację