Łokieć tenisisty

Schorzenie to z nazwy jest bardzo mylące, gdyż niewielu tenisistów ma problemy z tą przypadłością. Obecnie jest to choroba cywilizacyjna dotycząca przede wszystkim pracowników biurowych, informatyków i budowlanych, dlatego tak często mamy z nią do czynienia. Może do niej również dojść na skutek dźwigania torebki na przedramieniu, noszenia czegoś ciężkiego. Osoby z osłabionymi mięśniami w sytuacji nagłej wzmożonej aktywności mają do czynienia z przeciążeniami, małymi urazami, może dojść do uszkodzeń struktur kolagenowych ścięgien co zaburza ukrwienie. Wszystko to doprowadza do pojawienia się dużego bólu podczas próby wysiłku. W zaawansowanym stadium ból jest również w spoczynku.

Główne objawy łokcia tenisisty

Jest to ból po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, natomiast może on promieniować do przedramienia i nadgarstka. Uzależniony jest od ruchów przedramienia i nadgarstka, dlatego korzystanie z klawiatury komputera i wiele czynności manualnych mają wpływ na wywołanie bólu. Podczas badania, tkanki wykazują bardzo dużą tkliwość. Często towarzyszy ona podczas wykonywanej terapii.

Łokieć tenisisty jest bardzo uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu. Wiele czynności wymaga od nas aktywności rąk i trudno jest uniknąć angażowania  podrażnionych struktur. Samo leczenie przeciwzapalne i przeciwbólowe nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jedynie zmniejszy na jakiś czas objawy. Bardzo ważne jest wyleczenie przyczyny, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu.

Bardzo ważna jest dokładna diagnostyka bólu łokcia

Ból łokcia może być związany z innymi schorzeniami i źródło bólu może być odległe od miejsca jego występowania. Przyczyna może być powiązana na przykład z sytuacja w odcinku szyjnym lub piersiowym kręgosłupa. W cale ustalenia przyczyny fizjoterapeuta musi przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz wykonać dokładne badanie nie tylko stawu łokciowego. W sytuacjach wątpliwych, wymagających dalszej diagnostyki fizjoterapeuta kieruje pacjenta do lekarza ortopedy.

Wybór leczenia zależy od fizjoterapeuty, najczęściej stosowane są metody z dziedzin masażu, terapii mięśniowo-powięziowej, terapia manualna. Przydatne mogą się okazać zabiegi z fizykoterapii, kinesiotaping. Leczenie ostrzykiwaniem steroidami ma za zadanie jedynie złagodzić, nie maja wpływu na usunięcie przyczyny. Nie są też zalecane, ponieważ niszczą strukturę kolagenu, co jeszcze bardziej osłabia uszkodzone włókna i zmniejsza prawdopodobieństwo regeneracji.

Poza fizjoterapią ważne jest również oszczędzanie ręki, unikanie czynności wywołujących ból. Jest to trudne, ponieważ nawet mimo wyleczenia pacjenci wracają do swoich codziennych obowiązków i ryzyko pojawienia się problemu ponownie jest duże.

Czas terapii zwykle nie jest długi ale jest on uzależniony od zmian degeneracyjnych i długości występujących objawów. Często po dwóch wizytach u fizjoterapeuty można zaobserwować ustąpienie objawów, natomiast zwykle trwa to około pięć spotkań.

Ważne jest, aby nie zwlekać z podjęciem terapii

Stałe przeciążenia osłabionych struktur prowadzą do coraz większych zmian. Doprowadza to do wydłużenia przebiegu terapii, jak również może doprowadzić do uszkodzenia tkanek i konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Warszawa Ursus

.