Płaskostopie, zwane również stopą płasko-koślawą , stopą z pronacją i zapadniętymi łukami, jest deformacją o różnym stopniu wpływu fizycznego. Ten stan w jednej lub obu stopach charakteryzuje się brakiem łuku. Jednym słowem cała podeszwa stopy dotyka lub prawie dotyka ziemi podczas stania. Płaskostopie może być przekazywany jako cecha dziedziczna lub może po prostu rozwijać się z czasem i może być związany z urazami, otyłością i zapaleniem stawów. Podeszły wiek i ciąża również mogą przyczyniać się do płaskostopia. Płaskostopie występuje również często, jeśli masz cukrzycę, chorobę neurologiczną lub mięśniową, taką jak porażenie mózgowe, dystrofia mięśniowa lub rozszczep kręgosłupa.

płaskostopie u 10 letniego dziecka
Stopy płasko-koślawe są najczęściej spotykaną wadą stóp. Często są przyczyną wielu dolegliwości u osób dorosłych, natomiast u dzieci długo nie dają objawów bólowych.
W różnych okresach życia ustawienie stopy może wyglądać inaczej. Najbardziej intensywne zmiany zachodzą w ciągu pierwszych trzech lat, natomiast później również możemy zaobserwować zmiany ustawienia stopy.
Kto potrzebuję leczenia płaskostopia?
Rodzice często są zaniepokojeni nadmiernym płaskostopiem u swoich dzieci lub koślawymi piętami. Często te dzieci nie potrzebują terapii i prowadzona jest obserwacja w postaci wizyt kontrolnych w ustalonych odstępach czasowych.
Dorosłe osoby z płaskostopiem, które nie odczuwają bólu ani innych objawów, zwykle również nie muszą konsultować się z lekarzem ani fizjoterapeutą.
Jednak każdy, kto ma następujące objawy, powinien zasięgnąć porady fizjoterapeuty:
- płaskie stopy, które dopiero niedawno się rozwinęły.
- ból stóp, kostek lub kończyn dolnych.
- objawy, które nie ustępują w przypadku dobrze dopasowanych butów podtrzymujących.
- jedna lub obie stopy stają się bardziej płaskie
- stopy są sztywne, sztywne, ciężkie i nieporęczne
Metody leczenia płaskostopia
W sytuacji, kiedy wskazana jest interwencja fizjoterapeuty, mamy możliwość przeprowadzenia terapii korygującej wadliwe ustawienie stóp wykorzystując następujące metody (Kolejność nie jest przypadkowa, uszeregowana jest od najważniejszej naszym zdaniem metody):
- Terapia manualna
- Terapia ruchowa
- Wkładki ortopedyczne
Na konsultacji diagnostycznej zostanie przeprowadzone badanie kształtu i funkcji każdej stopy. W razie potrzeby przedstawimy dalszy plan działań. U jednych będzie to rehabilitacja, u innych zaopatrzenie ortopedyczne, u niektórych planowana jest dalsza obserwacja. Każda sytuacja jest indywidualna i wymaga indywidualnego podejścia.
Terapia manualna stopy płasko koślawej

leczenie płaskostopia
Można wykorzystać również techniki terapii manualnej. Mają one za zadanie zmienić ustawienie kości stopy za pomocą rąk fizjoterapeuty. Skuteczność takiej metody jest duża i szybko możemy zobaczyć efekty, natomiast nie jest to metoda odpowiednia dla każdego. Nie jest dedykowana najmniejszym dzieciom, a ilość wizyt proporcjonalna do wieku i indywidualnej sytuacji pacjenta.
Na zdjęciu przedstawiamy zdjęcia z badania podoskopem przed oraz po 30 minutowej terapii stóp u pacjenta lat 10.
Jak widać po prawej stronie, stopa uzyskała swój prawidłowy kształt.
Chociaż terapia manualna może przynieść bardzo szybki efekt, nigdy nie nie będzie całkowicie trwałym rozwiązaniem problemu. Następnym rozwiązaniem jest seria długich ćwiczeń wzmacniających mięśnie, które teraz muszą podtrzymywać strukturę łuku przed siłami, które pozwolą utrzymać ten stan na dłużej. To od zaangażowania pacjenta i jego późniejszej pracy będzie zależeć czy ten stan wymodelowany przez fizjoterapeutę utrzyma się na stałe.
Terapia ruchowa na płaskostopie
Ogólnie terapia ruchowa jest zazwyczaj pierwszą najważniejszą metodą fizjoterapeutyczną mającą na celu niwelowanie wad postawy. W sytuacji wad o lekkim natężeniu trwa ona zwykle do 3 miesięcy i wymaga systematycznej pracy nie tylko w gabinecie fizjoterapeuty. To jest czas, aby maksymalnie skupić się na aktywnym przeciwdziałaniu następstwom wady i jak najszybciej skorygować. Z ćwiczeń na aktywną stopę powinni korzystać również dorośli. Na każdym etapie życia staramy się czynnie skorygować wady postawy.
Wkładki do butów na płaskostopie

Wkładki na płaskostopie
Często wykorzystywane są indywidualne wkładki ortopedyczne. W niektórych sytuacjach mają pomóc w korekcji płaskostopia lub koślawości pięty, w innych utrzymać efekty terapii. Mają również duże działanie profilaktyczne.
Znalezienie odpowiedniej wkładki na płaskostopie ma kluczowe znaczenie. Nie ufaj gotowym wkładkom z drogerii, ponieważ wkładki na płaskostopie to nie jest produkt uniwersalnym. Ważny jest nie tylko niski i wspierający łuk, ale także znalezienie wkładki zapewniającej stabilizację pięty, polepszoną amortyzację i zapobiega nadmiernej pronacji. Ponad to musiałbyś wiedzieć, czy Twoje płaskie stopy są sztywne czy elastyczne. oraz jakiej amortyzacji potrzebujesz. Jeśli Twoja wkładka będzie za duża, Twoja stopa będzie siedzieć za ciasno w bucie. Jeśli Twoja wkładka będzie za mała, nie będzie prawidłowo dopasowywać się do stopy, co skutkuje niewłaściwym wsparciem. Reasumując dobór nie odpowiedniej wkładki może nie tylko wpędzić Cię w niepotrzebne koszty, ale przede wszystkim zwiększyć ryzyko kontuzji.
Każda osoba jest inna i każda stopa jest inna, dlatego zapraszamy na pierwszą wizytę do naszego Centrum Rehabilitaci w Warszawie. Od fizjoterapeuty na wizycie dowiecie jaki plan leczenia będzie najbardziej skuteczny dla Twoich stóp.