Wiele osób, które pierwszy raz w życiu spotkają się z kłuciem w sercu, mogą podejrzewać u siebie chorobę niedokrwienną serca czy zawał, jednak problem ten może być również wynikiem długotrwale odczuwanego stresu. Niestety nadmiar napięcia prowadzi do wielu szkód. To nie tylko odczuwanie lęku czy napięcia, ale także kołatania serca czy nerwobóle serca. Schorzenie to jest niezwykle trudne do wyleczenia i wymaga wykonania szeregu badań, które mogą wykluczyć problemy z układem krążenia. Najczęściej leczenie odbywa się we współpracy lekarza rodzinnego, kardiologa, psychologa i psychiatry. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że uczucie kłucia w sercu to bardzo często wynik nadmiernego i długotrwale odczuwanego napięcia. Czym są nerwobóle serca oraz jak sobie z nimi radzić?
Nerwobóle serca – czym są oraz jakie są ich przyczyny?
Nerwobóle serca nazywane są często nerwicą serca. To zaburzenia lękowe, które objawiają się dolegliwościami układu krążenia. Nerwicę serca zalicza się do nerwicy wegetatywnej, a wszystko przez dolegliwości somatyczne, które mają często podłoże psychiczne. Wraz z objawami ze strony serca pojawiają się często te ze strony układu nerwowego. Jest to silny lęk, niepokój oraz obawa o własne zdrowie oraz życie. Wiele osób, które cierpią na takiego typu dolegliwości jest przekonanych, że cierpią na poważną chorobę, dlatego kierują się po pomoc do lekarza, który zleca dalsze badania. Najczęściej nie wykazują żadnych kłopotów, a osoba chora nadal musi borykać się z dolegliwościami. Ich przyczyną jest najczęściej długotrwale odczuwany stres, tzw. przewlekłe napięcie. Oczywiście nie każda osoba zapadnie na nerwicę serca, a jedynie ci, którzy posiadają nadwrażliwość serca na bodźce nerwowe.
Nerwobóle w klatce piersiowej – jakie są ich objawy?
Nadmierny stres, pośpiech i długotrwale odczuwane napięcie może prowadzić do wielu problemów z układem nerwowym. Jednym z nich może być tzw. nerwica serca, czyli nerwobóle w klatce piersiowej. Objawia się:
- kłuciem serca;
- kołataniem serca;
- drżeniem rąk;
- odczuwaniem lęku i niepokoju;
- szybkim męczeniem się;
- nadmiernym poceniem się;
- zaburzeniami snu lub bezsennością;
- uczuciem mrowienia ciała;
- bólami głowy czy zawrotami.
Wiele osób może zastanawiać się wtedy czy jest to nerwoból czy zawał? Okazuje się, że często trudno odróżnić te objawy, dlatego osobom, które odczuwają takie dolegliwości, wykonuje się szereg badań, które mogą wykluczyć choroby układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej jest to EKG serca, które daje wyraźne sygnały czy z sercem nie dzieje się coś złego. Zdarza się, że osoby, które cierpią na nerwobóle serca są odsyłane do lekarza psychiatry, przez co czują się odrzucone i urażone. Okazuje się jednak, że leczenie u lekarza psychiatry i psychologa daje doskonałe rezultaty, dlatego każda osoba chora powinna rozważyć wizytę u takiego specjalisty. Coraz częściej masa osób odczuwających takie objawy decyduje się na fizjoterapię, która pozwala walczyć z nadmiernym stresem, który wpływa destrukcyjnie na cały organizm.
Nerwobóle w klatce piersiowej – nerwoból czy zawał?
Każda osoba, która odczuwa dolegliwości ze strony nerwobóli, może zastanawiać się, czy nie są to objawy zawału serca. Okazuje się, że objawem zawału jest np. ból, który daje tzw. uczucie gniecenia, a także uczucie nagłego ucisku. Najczęściej zlokalizowany jest za mostkiem i wewnątrz klatki piersiowej skąd może promieniować do lewej ręki, szyi, pleców i żuchwy. Wśród innych objawów mogą pojawić się zawroty głowy, nudności, duszności i osłabienie. Nerwobóle serca to natomiast palące, kłujące dolegliwości bólowe, które nasilają się podczas wdechu, połykania czy dotyku. Mogą występować po jednej i po drugiej stronie klatki piersiowej. Warto wiedzieć, że bóle w klatce piersiowej mogą być związane z innymi chorobami jak np.: wrzody i refluks żołądkowy, dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka problemów.
Nerwobóle – jak sobie z nimi radzić?
Nerwobóle serca i inne nerwice wegetatywne są leczone przez lekarzy psychiatrów i psychologów. Doskonałe rezultaty daje również fizjoterapia, która pozwala na niwelowanie skutków długotrwale odczuwanego stresu. Nerwobóle serca są często związane z nadmiernym pobudzeniem mięśnia sercowego na skutek hormonów np. adrenaliny, kortyzolu i noradrenaliny. Zaburzają w ten sposób jego pracę, co prowadzi do przewlekłości schorzenia. Nadmierny stres, presja, zamartwianie się czy brak odpoczynku mogą prowadzić do wielu problemów układu nerwowego. Doskonałym ujściem dla napięcia jest sport, relaks, dieta bogata w zdrowe warzywa i owoce, a także suplementacja magnezu i witamin z grupy B. Warto również wyeliminować czynniki stresujące i zadbać o odpoczynek. Każda osoba, której organizm jest przeciążony i odczuwa nerwobóle, które nie muszą umiejscawiać się jedynie w sercu, powinna zmienić swój tryb życia, skorzystać z fizjoterapii oraz pójść do psychologa. Jeśli jednak nadal problemy te będą odczuwalne, warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry, który dobierze odpowiednie leczenie.