Ból brzucha na tle nerwowym może objawiać się w różny sposób, jako ból żołądka, nadmierna potliwość, czy przyspieszony oddech. Nerwy wpływają na wydzielanie enzymów trawiennych w żołądku i są przyczyną powstania nadkwasoty. Z kolei narażanie się na częste sytuacje stresowe może utrwalić te dolegliwości. Dochodzi wtedy do zapalenia błony śluzowej żołądka, które może prowadzić do poważnej choroby wrzodowej. Jednak jak rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z bólami psychosomatycznymi, a kiedy powinniśmy pójść do lekarza i wykonać serię badań?
Nerwobóle brzucha
Stres bywa bezlitosny dla organizmu człowieka. Często jego objawy odbijają się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również somatycznie. Stres potrafi zapoczątkować nieprzyjemne objawy mające wpływ na jakość funkcjonowania w ciągu dnia oraz jakość snu. Silne emocje, napięcia nerwowe i psychiczne w konsekwencji prowadzą do powstawania zaburzeń fizjologicznych, wywołujących zmiany w czynnościach narządów jamy brzusznej. Nerwobóle brzucha dotyczą objawów najczęściej ze strony układu pokarmowego. Częstotliwość pojawiania się objawów nerwobóli brzucha i siła ich ataku mogą występować na tyle zmiennie, że nie będą powiązane ze złym stanem emocjonalnym.
Nerwobóle brzucha – objawy
W zasadzie prawie każda stresująca sytuacja z życia codziennego może wywołać ataki nerwowego bólu brzucha, ostrego i nagłego, w wyniku którego zaburzona zostaje perystaltyka jelit, nadchodzą biegunka lub zaparcia albo dokucza drenujący nerwoból brzucha po prawej stronie. Zaburzenia wydzielania enzymów trawiennych mogą powodować zgagę, nudności i wzdęcia, nerwoból brzucha po prawej stronie i kolki. Długotrwale występujące nerwobóle powodują spadek odporności, wzmożenie napięcia mięśni, wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz podnoszą ryzyko zawału serca i chorób serca. Osoby skarżą się na rwący i nagły ból brzucha, podbrzusza lub nerwoból po prawej stronie brzucha. Często temu uczuciu towarzyszą mrowienie bolącej okolicy i nadwrażliwość dotykowa. Stres to główna przyczyna jelita drażliwego, określanego również jako nerwica jelit. Ponadto długotrwała nerwica żołądkowa może doprowadzić do wyczerpania fizycznego i emocjonalnego oraz bezsenności. Stres i silne emocje mają wpływ na apetyt, który może być wzmożony lub występuje jego brak. Nasilenie objawów nerwobóli brzucha zależy od indywidualnych umiejętności radzenia sobie z nim.
Jakie są przyczyny nerwobóli brzucha?
Oprócz zaburzeń układu pokarmowego, ze strony którego można obserwować najwięcej objawów nerwobóli brzucha, układ hormonalny też może źle wpływać na samopoczucie. Pracujące nieprawidłowo jelita z pewnością mogą być przyczyną bólu brzucha. Nerwobóle brzucha jako zaburzenie na tle psychicznym jest przyczyną rozstrojenia hormonalnego i wydzielania enzymatycznego. Nerwobóle brzucha źle wpływają na codzienne funkcjonowanie układu pokarmowego. Nasilenie i rozmiar nerwobóli zależy od przyczyny. Neuralgie często utrudniają codzienne funkcjonowanie i czerpanie radości z życia.
Nerwobóle brzucha – leczenie
Najlepszym sposobem na nerwoból w brzuchu jest unikanie sytuacji wyzwalających napięcie nerwowe, jednak jak tego dokonać? Warto spróbować wdrożyć kilka zasad, redukujących bóle brzucha. Zadbaj o wygospodarowanie czasu na odpoczynek i sen, a z drugiej strony spróbuj odreagowywać negatywne emocje poprzez odpowiednie ćwiczenia, zajęcia dodatkowe, sport. Po intensywnym treningu wybierz się na masaż lub zafunduj ciepłą kąpiel w tle z muzyką relaksacyjną. Oczywiście, jeżeli jest taka potrzeba, porozmawiaj z fachowcem, a także zadbaj o odpowiednią dietę. Szybki, stresujący styl życia wymaga jedzenia w pośpiechu, jednak nie jest to korzystne dla naszego żołądka i jelit. Unikajmy nadmiernego picia kawy i napojów gazowanych. Zdrowa, zbilansowana dieta pomoże w walce z bólami brzucha. Ostry ból brzucha to często objaw poważnej choroby, dlatego gdy ból podbrzusza jest bardzo nasilony lub dolegliwości się przewlekają, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.
Czy lokalizacja bólu jest związana z chorobą konkretnego narządu jamy brzusznej?
Na powłokach brzucha nie ma mapy odzwierciedlającej precyzyjnie, który narząd wewnętrzny jest zmieniony chorobowo. Oznacza to, że choroby kilku narządów mogą manifestować się bólem o tej samej czy podobnej lokalizacji. Zaawansowane choroby z zajęciem otrzewnej prowadzą do bólu o rozlanym charakterze. Orientacyjnie można jednak wyróżnić pewne obszary, w których odczuwa się ból przy chorobie danego narządu. Klasyczny ból w przebiegu zapalenia wyrostka zaczyna się w okolicy okołopępkowej, by po kilku godzinach umiejscowić się w prawym dole biodrowym. Bóle chorób pęcherzyka żółciowego czy przewodów żółciowych umiejscawiają się w prawym podżebrzu, niekiedy promieniując pod prawą łopatkę, bóle pochodzące z trzustki zwykle zajmują środkową i lewą część brzucha, a ból chorób esicy odczuwany jest w lewym dole biodrowym.