Nerw łokciowy należy do grupy długich nerwów przyśrodkowego splotu ramieniowego. Jest to nerw mieszany (czuciowy). Na przedramieniu zaopatruje mięsień zginacza łokcia nadgarstka i część łokciowa mięśnia zginacza głębokiego palców IV i V. . Jeśli chodzi o unerwienie czuciowe rąk, nerw ten jest odpowiedzialny za czucie w skórze w kierunku łokciowym od osi palca IV, małego palca i środka palca serdecznego. Włókna głębokiego czucia zasilają przyśrodkową część tylnej powierzchni torebki stawu łokciowego.
Co powoduje Guzki Heberdena?
Guzki Heberdena są spowodowane chorobą zwyrodnieniową palców.
Nie ma jednej przyczyny choroby zwyrodnieniowej palców, ale kilka czynników, które zwiększają ryzyko jej rozwoju, wraz z guzkami Heberdena, obejmują one:
- Długotrwały powtarzający się stres palców, zarówno zawodowy, jak i rekreacyjny
- Rosnący wiek, zwłaszcza wiek powyżej 65
- Płeć – kobiety są bardziej narażone na rozwój choroby zwyrodnieniowej palców, a kobiety z chorobą zwyrodnieniową palców są 10 razy bardziej narażone na rozwój guzków Heberdena niż mężczyźni
- Historia rodzinna choroby zwyrodnieniowej stawów i/lub Guzków Heberdena
- Przebyte lub obecne choroby jak: Łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów
- Wcześniejsze urazy palców lub operacje
- Wady genetyczne w chrząstce lub palcach
- Przebyte kontuzje
- Nadwaga
- Zła dieta, obfita w nadmiar białka.
Jakie są oznaki i objawy Guzków Heberdena?
Główną oznaką Guzków Heberdena są charakterystyczne kostne guzki na stawach na czubkach palców, które wskazują na ciężką chorobę zwyrodnieniową palców.
Inne oznaki i objawy obejmują:
- Zmniejszony zakres ruchu i/lub ból podczas wykonywania rutynowych czynności, takich jak otwieranie słoików, przekręcanie kluczyka lub klamki, pisanie lub chwytanie kierownicy samochodu
- Skręcone lub krzywe palce
- Obrzęk w czubkach palców
- Sztywność i trudności w poruszaniu palcami w miejscach, w których znajdują się węzły, szczególnie z samego rana lub po okresach bezczynności
- Osłabienie palców i trudności w chwytaniu
Leczenie Guzków Heberdena
Leczenie guzków Heberdena ma na celu leczenie podstawowego stanu choroby zwyrodnieniowej palców oraz zapobieganiu powiększania się choroby.
Opcje leczenia Guzków obejmują leki, fizjoterapię i operację, chociaż operacja jest uważana za ostateczność. Większość leków na tą chorobę ma poważne skutki uboczne i nie należy ich przyjmować przez długi czas.
Możemy leczyć Guzki Heberdena:
- Fizjoterapią
- Lekami, w tym:
– Niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), przepisywane lub dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin) lub naproksen (Aleve),
– Lekami miejscowymi takimi jak kremy, spraye lub żele.
– Można wpłynąć na opóźnienie powstawania zmian, przy pomocy leków na bazie chondroityny, ubstancja ta spowolni powstawanie guzków.
– Lub w ostateczności kiedy występuje bardzo duży ból, lekarz może zalecić stosowanie zastrzyków na bazie sterydów, które zmniejsza ból. - Chirurgią – operacja jest rzadkością w przypadku Guzków Heberdena, ale jeśli jest to konieczne, to jak najszybciej należy rozpocząć rehabilitację przed i po operacji, aby operacja była jak najmniej inwazyjna
Fizjoterapia Guzków Heberdena
Fizjoterapia to bezlekowe, nieinwazyjne i niechirurgiczne leczenie, które zostało potwierdzone naukowo jako element powstrzymujący postępowanie choroby i element zmniejszający ból stawów w przypadku Guzków Heberdena.
Celem fizjoterapii Guzków Heberdena jest zapobieganie niepełnosprawności i postępowi choroby zwyrodnieniowej palców, zmniejszenie bólu, odzyskanie siły oraz zwiększenie ruchomości, funkcji i jakości życia stawów.
W zależności od indywidualnych potrzeb fizjoterapia Guzków Heberdena może obejmować:
- Rozciąganie, wzmacnianie i zakres ćwiczeń ruchowych
- Modyfikacja aktywności i przekwalifikowanie funkcjonalne
- Szynowanie lub usztywnianie
- Edukacja pacjenta, dzięki której poczujesz, że masz kontrolę nad swoim stanem
- Międzydyscyplinarne terapie uśmierzające ból, takie jak:
– Terapia prądami interferencyjnymi (IFC) lub terapia TENS
– Rehabilitacja dłoni
– Terapia ciepłem i zimnem
– Igłoterapia
– Terapia zajęciowa
– Fizykoterapię, a dokładniej Terapię ultradźwiękami, Fonoferezę i Laseroterapię jako fory uśmierzania bólu.
– Okłady z borowiny
– Aplikacje z taśm – Kinesiotaping
Szukasz skutecznej fizjoterapii na Guzki Heberdena? Zadzwoń do nas już dziś.
Czy Guzków Heberdena znikną same?
Niestety nie. Nie ma lekarstwa na Guski Heberdena lub chorobę zwyrodnieniową palców, ale przy odpowiednim leczeniu i diecie można skutecznie leczyć chorobę, a progresję można zatrzymać lub opóźnić.
Jeśli masz Guzki Heberden, poniżej rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić sobie codzienne życie:
- Minimalizowanie czynności obciążających dłonie, takich jak ogrodnictwo czy robienie na drutach
- Stosowanie terapii ciepłem i zimnem
- Korzystanie z urządzeń pomocniczych, takich jak otwieracze do słoików, klucze i duże zamki błyskawiczne; używanie większych pisaków; używanie przyborów kuchennych i narzędzi z większymi uchwytami
- Wymiana klamek drzwiowych okrągłych które się przekręca na klamki tradycyjne Europejskie, które się wciska.
- Korzystanie z ergonomicznej klawiatury i myszy
- Noszenie szyny lub szyny jako wsparcia podczas snu lub wykonywania powtarzalnych ruchów w ciągu dnia
- Zmniejszenie udziału białka w diecie do minimum, a najlepiej wyeliminowanie produktów odzwierzęcych, aby nie tworzyć niepotrzebnych stanów zapalnych.
Umów się na konsultację fizjoterapeuty w celu diagnozy Guzków Heberden już dziś
Martwią Cię objawy Guzków Heberdena? Umów się na diagnozę do fizjoterapeuty w naszym Centrum Rehabilitacji w Warszawie już dziś.
Jeżeli chciałbyś poznać właściwą i smaczną dietę wspomagającą leczenie i powstrzymującą progresję chorobową Guzków Heberdena to również możesz skorzystać z usług dietetyków w naszym Centrum Rehabilitacji w Warszawie.