napięciowe bóle głowy warszawa ursus

Czy fizjoterapeuta jest w stanie wyleczyć ból głowy?

Napięciowe bóle głowy są jednymi z najbardziej uciążliwych dolegliwości.

Przede wszystkim bóle te mają inny charakter objawów niż migrena, potrafią jednak równie dotkliwie utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności co migrena. Natomiast trudniej je zdiagnozować by zaplanować odpowiednie leczenie.

Coraz więcej osób narzeka na bóle głowy. Częściej dotyczą kobiet i mają niejednorodny przebieg. Napięciowe bóle głowy u jednym osób pojawiają się rzadko, u innych stają się przewlekłym objawem. Mogą borykać się z nimi nawet dzieci.

Nieznane jest dokładnie podłoże powstawania napięciowego bólu głowy.  Wśród czynników wyzwalających niepożądane bodźce można wyróżnić czynniki fizjologiczne, biologiczne i bardzo istotne aspekty psychologiczno-społeczne. Zbyt duże napięcie mięśni okolicy głowy często występuje u osób z przewlekłym bólem głowy. Często takie bóle towarzyszą depresji, chorobom nerwicowym i podobnym stanom, gdzie występują zaburzenia nastroju. Osoby zestresowane, często zdenerwowane często zmagają się z bólami głowy, jak również osoby cierpiące na bezsenność lub często wstające w ciągu nocy. Innym powodem występowania dolegliwości bólowych mogą być zmiany anatomiczne, strukturalne, czynnościowe okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. Pojawiają się nadmierne napięcia mięśni skroniowych, głowy i twarzy.

Jak rozróżnić napięciowe bóle głowy od migreny?

bóle głowy, jak leczyć?

bóle głowy, jak leczyć?

Ból napięciowy nie określamy jako pulsujący, jest on ciągły, uciskowy. Jest mniejszy i nie zmienia się podczas aktywności fizycznej. Czynnikami zwiększającymi nasilenie bólu mogą być: emocje, zmęczenie, brak snu, alkohol, głód, zmiany atmosferyczne. Mogą czasami wystąpić wymioty czy światłowstręt jak w przypadku migreny.

Leczenie napięciowego bólu głowy nie jest łatwe. Leczenie farmakologiczne często nie daje wystarczających efektów i konieczne jest wdrążenie leczenia niefarmakologicznego.

Czas trwania i intensywność bólu napięciowego trwa okresowo, zmniejsza się i narasta właściwie przez całe życie chorego. Jak wyżej wspomniano w leczeniu tego typu dolegliwości możemy stosować zarówno środki farmakologiczne jak i niefarmakologiczne. Istotne jest wyeliminowanie czynników wyzwalającym problemy bólu głowy. Warto postarać się o zmniejszenie stresu, przemęczenia. Czasami wskazana jest pomoc psychoterapeuty. Nie należy zapominać o odpoczynku, relaksie, chwili dla siebie. Nadmiar kawy, napoi gazowanych, alkoholu jesteśmy w stanie ograniczyć. Konieczna jest optymalna długość snu oraz aktywność fizyczna. Warto podjąć aktywność dostosowaną indywidualnie do potrzeb i zainteresowań. Również fizjoterapeuta – trener medyczny może przygotować odpowiedni trening personalny, zbliżony bardziej do pilatesu lub treningu siłowego.

terapia szczękowo-skroniowa na bóle głowy

terapia szczękowo-skroniowa na bóle głowy

Ostatnio napięciowe bóle głowy coraz częściej leczone są w gabinecie fizjoterapeutycznym. W porównaniu do nieefektywnego leczenia farmakologicznego, fizjoterapia nie przynosi negatywnych skutków ubocznych. Na terapię coraz częściej odsyłane są osoby z gabinetu stomatologicznego jako uzupełnienie leczenia. Terapia skroniowo-żuchwowa ma na celu normalizację napięcia mięśniowego w rejonach odpowiedzialnych za wywołanie dolegliwości bólowych. Specjalistyczna wiedza z zakresu osteopatii również daje możliwości skutecznej walki z uporczywymi dolegliwościami bólowymi.

Jeżeli borykasz się z napięciowym bólem głowy, nie zwlekaj.

Zapraszam na terapię.