Pajacyki – jakie efekty daje to ćwiczenie?
Któż z nas nie zna tego ćwiczenia z lekcji wychowania fizycznego w szkole podstawowej? Przyzwyczailiśmy się traktować je jako ćwiczenie śmieszne i bardzo proste, potocznie uważamy że nie dają wyraźnych efektów. Tymczasem takie pajacowanie angażują bardzo dużo różnych grup mięśniowych i jest jednym z najlepszych ćwiczeń na odchudzanie i poprawę kondycji fizycznej. Przeczytaj, jak poprawnie wykonywać pajacyki, jakie efekty dają, ile kalorii możesz spalić podczas ćwiczeń!
Wszyscy znają to ćwiczenie, ale nie każdy wykonuje.
Faktem jest że próbują się z nim mierzyć już w przedszkolu powoduje, że do pajacyków nie podchodzimy do końca poważnie. Tymczasem już kilkukrotne i poprawne technicznie wykonanie szybkich podskoków może spowodować niemałą zadyszkę – bo przecież pajacyki to w końcu ćwiczenia aerobowe, wymagające niemało energii od człowieka. Pamiętajcie również, że bardzo często pojawiają się one w planach rozgrzewek największych klubów piłkarskich czy na zajęciach w klubach fitness, same w sobie stanowią też doskonały element treningu obwodowego. Intensywne podskakiwanie w trakcie pajacyków to dobry sposób na spalenie sporej liczby kalorii.
Co więc daje ćwiczenie / zabawa w podskakiwanie?
Ćwiczenia te angażują różne grupy mięśniowe: mięśnie naramienne, pośladkowe, mięśnie przywodzące i odwodzące w stawie biodrowym, ręce, plecy, nogi. Pajacyki przyspieszają puls, a co za tym idzie – usprawniają dopływ krwi do mięśni, a jako element rozgrzewki minimalizują ryzyko kontuzji i zakwasów.
Jak poprawnie wykonać pajacyki?
Pajacyk to bardzo energiczny wyskok, któremu towarzyszy uniesienie rąk i ich niemal złączenie nad głową oraz rozkrok boczny nóg. Po wyskoku wracamy do pozycji wyjściowej i natychmiast całą czynność powtarzamy.
A poniżej piszemy, jak wykonywać pajacyki krok po kroku:
(tak wiem nie zaczyna się zdań od A :-)
- Przede wszystkim stań w pozycji wyprostowanej, ręce opuść swobodnie wzdłuż tułowia, złącz stopy i delikatnie ugnij kolana.
- Wykonaj wyskok w górę robiąc rozkrok, ramiona również wyrzuć ku górze i niemal połącz dłonie nad głową. Podczas wykonywania tej części ćwiczenia ręce powinny być lekko zgięte.
- Na koniec dynamicznie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie wybraną ilość razy.
Jak widać, pajacyki to ćwiczenie łatwe do wykonania, a jednocześnie efektywne.
Do dzieła więc (już bez “A” ;-)
Nadchodzi weekend powydzielajmy trochę endorfin i przyspieszmy metabolizm.
Rehasanka Centrum Ćwiczenia Warszawa Ursus