bóle stawów

bóle stawów

5 faktów które musisz wiedzieć

Stawy tworzą połączenia między kośćmi zapewniają wsparcie ciała i ułatwiają ruch. Kiedy bolą stawy codzienne zadania mogą być utrudnione. Dowiedz się więcej jeszcze przed tym jak wystąpią bolesne objawy bólu stawów, co pomaga, jakie jest źródło bólu i jakie są potencjalne środki zaradcze.

Intensywność bólu stawów

Ból stawów może wahać się od łagodnego dyskomfortu, który powoduje sporadyczną bolesność po wysiłku fizycznym do silnego bólu, który jest przewlekły.

Drobny ból może być niewygodny i może chodź nie musi ograniczać poziomu aktywności. Jednak silny dyskomfort związany ze stawami jest potencjalnie bardzo wyniszczający. Tylko w Polsce istnieje prawie 2 milionów dorosłych cierpiących na silny ból stawów, to tyle ile wynosi populacja Warszawy. Taki dyskomfort sprawia, że nawet ograniczony ruch jest szczególnie bolesny. Ból jest zwykle najbardziej intensywny podczas czynności które wymagają ich obciążania.

Częste obszary w które uderzają bóle stawów to,  częsty ból głowy, ból szyi, ból pleców, ból kolana, biodra, ramiona, nadgarstka, dłonie i palców.

Przyczyny bólu stawów

Zapalenie jest najczęstszą przyczyną bólu stawów.  Jest ono odpowiedzią immunologiczną organizmu i może obejmować obrzęk zaczerwienienie i ból. Ból ten może wpływać na więzadła kości ścięgien mięśni lub chrząstki.

Najczęściej bólu stawów jest spowodowane po prostu zapaleniem stawów, a sam ból powodowany jest przez obrzęk od stanu zapalnego w stawach. Jest to szczególnie bolesne.

Inne przyczyny bólu stawów to choroby, złamane kości, uraz, rak, białaczka, toczeń dny moczanowej i choroba wapienna.

Środki zaradcze na bolesne stawy

Istnieje wiele różnych środków i metod na radzenie sobie z tym dyskomfortem. To co wybierzesz zależy do Ciebie, a tak na prawdę to od rodzaju i nasilenia bólu stawów, którego doświadczysz. Wiele zabiegów będzie pomocnych w celu złagodzenia objawów. Obejmują one stosowanie prostej fizykoterapii za pomocą ciepła lub zimna. Możesz znaleźć ulgę w okładach lodu lub okładach grzewczych, te środki mogą zmniejszyć stan zapalny.  W ostateczności leki zmniejszające stan zapalny takie jak naproksen, ibuprofenu lub aspiryny mogą również złagodzić ból stawów.

Naturalne środki, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort spowodowany bólem stawów obejmują olej z ryb, który zawiera nienasycone tłuszcze kwas eicosapentaenoic (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). siemię lniane, które zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, podobnie jak wiele produktów zawierających siarczan glukozaminy. Pokarmy, które zawierają te składniki, takie jak tłuste wodorosty rybne i orzechy włoskie mogą również zmniejszyć ból spowodowany stanem zapalnym.

ból stawów

ból stawów

Jak zapobiegać bólowi stawów

Chociaż jest to na ogół mało prawdopodobne, aby zapobiec wszystkim dolegliwościom związanym ze stawami można zmniejszyć ich występowanie. Ruch i ćwiczenia pomagają zapobiegać bólom stawów. Im bardziej elastyczne i silne są Twoje mięśnie, tym mniejsze prawdopodobieństwo usztywnienia i osłabienia wokół stawów, co pomoże zminimalizować ból.

Oczywiście odpowiednia utrata masy ciała może również pomóc w zapobieganiu bólowi stawów. Nadwaga powoduje nadmierne obciążenie stawów, co może prowadzić do dodatkowego nacisku i bólu. Według WHO nawet umiarkowana utrata masy ciała od jednego do dwóch kilogramów zapewnia natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne.

Kiedy szukać pomocy medycznej

Stopniowo pogarszające się stawy i sztywność są powszechne w miarę upływu wieku, ale nagły ból jest powodem do niepokoju. Jeśli wystąpił u Ciebie nagły ból który przyszedł niespodziewanie w nocy, czym prędzej skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą tak szybko, jak to możliwe. To samo dotyczy, jeśli masz niesłabnącego bólu, który powinien minąć po zastosowaniu leków przeciwbólowych. Inne powody, dla których warto skonsultować się z fizjoterapeutą to niezdolność do poruszania się, zaczerwienienie lub obrzęk oraz deformacji stawów.

Czytaj więcej: Czy pogoda jest winna bólowi stawów?

Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z powyższych  lub jeśli czujesz, że twój dyskomfort w okolicy stawów stale się pogarsza, ból staje się nie do opanowania, nadszedł czas, aby porozmawiać z fizjoterapeutą. Eksperci od leczenia bólu z Centrum Rehabilitacji Rehasanka są dostępni, aby pomóc Ci zarządzać bólem stawów, dzięki czemu możesz żyć wieść bardziej aktywne i satysfakcjonujące życie.

bóle kręgosłupa