Jak zmiana pogody wpływa na ból?

Za nami deszczowy weekend, pewnie większość z Was zagląda teraz do pogody, aby sprawdzić czy potrzebuje płaszcz przeciwdeszczowy, a może okulary przeciwsłoneczne? Parasol czy kapelusz przeciwsłoneczny? Kto wie?! Pogoda w Polsce zmienia się notorycznie, co sprawia że ​​praca prognosty jest prawie niemożliwa i ciężka do przewidzenia. (Po za tym sama nazwa prognoza mówi, że nie koniecznie jest to coś co nastąpi. Taka współczesna wróżka. :-) )
Prognoza na Twoim telefonie mówi Ci, żebyś zabrał okulary przeciwsłoneczne, a Twoja babcia mówi, że kolana mówią jej, że nadchodzi zła pogoda. Komu ufasz?

Czy zła pogoda sprawia, że czujesz się gorzej?

zmiana pogody ból

ból reumatyczny zmiana pogody

Ludzie z bólami zwykle twierdzą, że czują się gorzej w chłodne dni. Przekonanie to sięga aż 400 r pne , kiedy to Hipokrates zauważył, że wiele chorób było związanych ze zmianami pór roku. Przeprowadzone później badania wykazały, że 92% osób z reumatyzmem 80% osób z zapaleniami stawów odczuwa, że ​​ich objawy są wrażliwe na pogodę.

Przedstawiono wiele przyczyn tej zmiany w zgłaszanych przez pacjentów objawach, ale przeprowadzono bardzo niewiele badań wysokiej jakości w celu potwierdzenia tych twierdzeń. Wydaje się jednak, że babcia nie kłamie. Zgłaszano, że niektóre diagnozy bólu są szczególnie wrażliwe na zmiany pogody, w tym reumatoidalne  zapalenie stawów, zapalenie kości, fibro mialgia, ból fantomowy kończyn,  bóle głowy, blizny, dna moczanowa, neuralgia nerwu trójdzielnego,  ból dolnej części pleców i ból wywołany zaburzeniem nastroju.

Jak zła pogoda może powodować ból?

Najwięcej wniosków z badań na temat zmiany pogody i bólu koncentruje się na zmianie ciśnienia barometrycznego. Zimnej temperaturze towarzyszą obszary o niskim ciśnieniu atmosferycznym. Kiedy ciśnienie spada, atmosfera wywiera mniejszą siłę na nasze tkanki i stawy. Dlatego nasze tkanki rozszerzają się i wywierają większy nacisk na stawy. Zdarza się to nam wszystkim na poziomie mikroskopowym. Jeśli jednak masz już uszkodzone połączenia nerwowe, Twoje ciało ma mniej możliwości poradzenia sobie z tym dodatkowym naciskiem. Nerwy, które są już uczulone, stają się jeszcze bardziej wrażliwe i stale wysyłają sygnały bólu do mózgu.

zmiana pogody ból reumatyczny

zmiana pogody ból

Natomiast efekt jest wieloaspektowy. Nastrój również może odegrać dużą rolę. Cieszymy się, kiedy słońce jest już na zewnątrz, co ma ogromny wpływ na ośrodki postrzegania bólu w mózgu. Ponadto osoby cierpiące na przewlekły ból są zachęcane do zachowania jak największej aktywności. Zła pogoda wpływa na zdolność i chęci ludzi do wyjścia na dwór. Po tygodniu bezczynności z powodu złej pogody i siedzeniu w domu następuje sztywność, osłabienie i w końcu ból. Zadaj sobie podstawowe pytanie kiedy więc Twoja babcia częściej narzeka na bolące kolana – siedząc w kuchni, oglądając kolejny odcinek Złotopolskich czwarty dzień z rzędu, czy kiedy siedzi w parku na ławce, jedząc lody po delikatnym spacerze?

Co można zrobić podczas złej pogody?

Babcia jedzie więc do sanatorium lub na wakacje. Wraca i mówi, że czuje się świetnie, jest więcej niż prawdopodobne, że tak jest lub będzie. Czy w takim razie powinieneś pomóc jej spakować cały dobytek i wysłać na Costa Del Sol lub do Ciechocinka?NIE!! Babcia szybko zaaklimatyzuje się w ciepłym hiszpańskim klimacie i pod wpływem ciśnienia barometrycznego i znów poczuje się gorzej, gdy nadejdą deszcze.
Co zatem powinieneś zrobić? Pomysł z Ciechocinkiem można zaadoptować do domowych warunków. Pomyśl co by Babcia robiła w Ciechocinku? Codziennie by się ruszała więcej niż zwykle gdy siedzi w domu, ćwiczyła by, spacerowała chociażby na stołówkę (kompleksy w sanatorium nie należą do małych) oraz przyjmowała zabiegi.

reumatyzm zmiana pogody

reumatyzm leczenie warszawa

Np. na bóle nóg zastosuj ciepłe okłady, powinny pomóc rozluźnić mięśnie, uniesienie nóg do góry pomoże zmniejszyć obrzęk, ruch za to zmniejszy sztywności stawów, ścięgien, mięśni i powięzi. Twój lokalny fizjoterapeuta może opracować osobisty program ćwiczeń i udzielić Ci dalszych wskazówek lub porady w zakresie leczenia objawów.

Przykro mi, że gdy Twoja babcia poczuje się lepiej stracisz swojego osobistego meteorologa i będziesz musiał bardziej ufać pogodzie w telefonie niż babci

Chociaż nie jesteśmy w stanie zmienić pogody z pewnością możemy Ci pomóc w łagodzeniu bólu. Jeśli cierpisz na którykolwiek z problemów wymienionych w poście, na blogu (lub wiele innych), możemy Ci pomóc. Jeśli nie jesteś blisko naszego Centrum Rehabilitacji w Warszawie Ursus nie martw się! Na pewno któryś fizjoterapeutów w Polsce będzie w stanie Ci pomóc. Natomiast jeżeli jesteś blisko i chcesz przyjść zapraszamy na darmową konsultację, będzie nam miło Cię poznać.