Kwitnie kwiecień ból pleców niesie. Wskazówki, jak unikać bólu pleców związanego z ogrodnictwem.

ból pleców warszawa

cierpisz na ból pleców podczas pracy w ogrodzie?

Wiosna nadeszła, a wraz z nią coroczne maraton prac na podwórku. Jest to sezon bólu pleców. Ogrodnictwo to bardzo fizyczna praca, a po długim siedzeniu bezczynnie w domu podczas długiej zimy wiele osób jest źle przygotowanych do szybkiego wzrostu aktywności fizycznej. Jeśli jesteś osobą „starszą wiekiem” lub poważnym ogrodnikiem, te wskazówki pomogą Ci uniknąć bólu pleców podczas wykonywania tego twojego hobby.

1) Nie noś ciężarów

Nie napełniaj taczki ani wiadra po brzegi. Noszenie wielu lżejszych ładunków może zająć trochę więcej czasu, ale cięższe ładunki są znacznie bardziej ryzykowne dla Twoich cennych dysków w kręgosłupie.

2) Zmieniaj swoją postawę

Staraj się nie wykonywać żadnej pojedynczej czynności dłużej niż 20–25 minut na raz. Jeśli pochyliłeś się i brudziłeś sobie ręce przez 20 minut, wstań i przejdź do stojącego zadania. Twój kręgosłup podziękuje Ci za zmienność. Przecież zawsze możesz wrócić do poprzedniego zadania, aby je dokończyć później.

3) Rób przerwy

Nigdy nie słyszałem o medalu dla najszybszego ogrodnika. Rób częste min. 10-minutowe przerwy, aby mięśnie zregenerowały się. Przeciążanie się w stanie zmęczenia prowadzi do uszkodzeń i nieuniknionej wizyty u fizjoterapeuty.

4) Trzymaj rzeczy blisko

Niezależnie od tego, czy podnosisz torbę gleby, kory, nawozu czy zbierasz resztki liście po długiej zimie. Trzymaj ładunki blisko ciała. Trzymanie ciężaru z wyciągniętymi rękami jest wykładniczo trudniejsze dla kręgosłupa niż trzymanie go blisko klatki piersiowej.

5) Nawadniaj, nie tylko trawnik

Mimo że wielu Twoich znajomych się będzie smiać to pamiętaj ogrodnictwo to prawdziwe ćwiczenie! Więc traktuj tą pracę / hobby w ten sposób. Upewnij się, że zjadłeś dobre śniadanie i masz pod ręką wodę do picia podczas pracy.

WSKAZÓWKA – Najlepiej pozostań w formie przez cały czas dzięki programowi opracowanemu przez naszych ekspertów rehabilitacji i treningów personalnych. W ten sposób będzie gotowy zawsze uderzyć do kochanego ogród bez żadnego ryzyka!

Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus