Ponieważ dni stają się coraz krótsze, a temperatura na zewnątrz spada, nie da się uniknąć prawdy: nadchodzi zima. Wielu z nas nie lubi kombinacji ciemności i zimna i ma tendencję do unikania wychodzenia na zewnątrz, siedzenia z książką pod kocykiem, oglądania telewizji lub jedzenia nadmiaru węglowodanów. A gdy nadejdzie sezon świąteczny, jest tyle zakupów, gotowania, pieczenia i pakowania, że jest jeszcze więcej powodów, aby odejść od ćwiczeń i ruchu, które tak chętnie wykonywaliśmy w ciepłe dni. Dodajmy do tego jeszcze świąteczne przyjęcia i ich bogato zastawione jedzeniem stoły, a otrzymacie idealny przepis na ospałość i bezczynność.
Chociaż dobrze jest odpocząć i posiedzieć czasem w ciepełku, musimy dbać o swoje zdrowie i kondycję, nie wspominając o naszym samopoczuciu – zima może sprawić, że poczujemy się przygnębieni i stracimy motywację.
Świąteczne kalorie i pokusy
W tym roku nie poddawaj się tym wszystkim namowom na dodatkowe kalorie i wymówkom by się nie ruszać: Opieraj się przed nadmiarem kalorii! A jeżeli się namówisz się na dodatkowe kalorie podczas świątecznej kolacji spal je natychmiast ruszając się. Twoje ciało i umysł będą Ci wdzięczne. Walcz ruchem i ćwiczeniami ze wszystkimi dodatkowymi świątecznymi kaloriami, które spożyjesz. Dzięki temu wytworzysz endorfiny, czyli hormony dobrego samopoczucia, a to jeszcze bardziej napędzi Cię do działania. Dzięki codziennej chwili ruchu, będziesz w dobrej formie po świętach, zwalczysz przyrost masy ciała, który zazwyczaj towarzyszą zimowemu trybowi życia. Nie będziesz musiała tworzyć postanowień noworocznych by z łatwością się zmieści w strój kąpielowy latem.
Ćwiczenia na świeżym powietrzu
Jeśli przyjęłaś zimną pogodę jako element swojej Polskiej tożsamości, z pewnością spodoba ci się ćwiczenie na świeżym powietrzu. Powietrze jest rześkie, śnieg piękny, a aktywność zapewnia zdrowy blask twarzy. Co więcej: gdy jesteś w ruchu, nie poczujesz chłodu, o ile będziesz odpowiednio ubrana.
W przypadku aktywności w chłodne dni, ubieranie się w warstwy jest najlepszym sposobem na zachowanie ciepła i suchość. Zawsze możesz usunąć warstwy, jeśli jest Ci za ciepło lub dodać warstwy, jeśli nie jest wystarczająco ciepło. Warstwa najbliżej skóry powinna być wykonana z materiału odprowadzającego wilgoć; bawełna nie jest idealna, ponieważ gdy jest wilgotna, długo pozostaje wilgotna. Warstwa zewnętrzna powinna być odporna zarówno na wilgoć, jak i wiatr.
Jeśli to możliwe, zaplanuj ćwiczenia na świeżym powietrzu w ciągu dnia, aby wykorzystać cieplejsze temperatury i słońce w celu zwiększenia witaminy D w Twoim ciele. Jeżeli zaczniesz dzień od ćwiczeń odhaczysz to szybko w swoim harmonogramie i zapomnisz potem o tym przez resztę dnia. W odwrotnej kolejnośći możesz mieć za dużo wymówek by nie chcieć później tego robić. Jeśli Twój harmonogram pozwala na ćwiczenia tylko wieczorami, pamiętaj o założeniu jasnych ubrań i odblasków, aby być widocznym dla kierowców, zachować bezpieczeństwo.
Zima oferuje możliwość uprawiania różnych aktywności na świeżym powietrzu, więc dlaczego nie spróbować nowego? Łyżwiarstwo, sanki, snowboard, rakiety śnieżne i tym podobne Nie ma potrzeby spieszyć się i kupować sprzętu; wypożycz go i poświęć lekcję lub dwie, aby przetestować nowe ruchy, aby sprawdzić, czy Ci odpowiadają. Bieganie i spacery mogą być również czynnościami, które pomagają zachować dobrą kondycję zimą, chociaż wymagają one większej ostrożności – musisz wybrać trasy, które są w miarę wolne od śniegu i lodu, i będziesz musiała również uważniej obserwować swoje stopy podczas biegania.
Gdy wrócisz do domu, nie rozbieraj się przed pierwsze 10 do 15 minut (chyba że jesteś przemoczona), poczekaj aż Twoje ciało się przystosuje do temperatury otoczenia. Zbyt szybka utrata ciepła z ciała może prowadzić do hipotermii powysiłkowej; Twoje ciało może nagle zmniejszyć wytwarzanie ciepła, ponieważ znajdzie się w ciepłym środowisku, ale również może szybko utracić zmagazynowane ciepło. Staraj się nie szokować organizmu rozbierając się za szybko.
Bardziej efektywne spalanie kalorii
Plusem trenowania na świeżym powietrzu przy niskiej temperaturze, jest to że nasz organizm zużywa energię nie tylko na ćwiczenia, ale również na utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Dzięki temu wykonując te same ćwiczenia, spalamy więcej kalorii i szybciej pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Trening zimą na świeżym powietrzu to najkrótsza droga do wymarzonej figury na wiosnę!
Zwiększenie siły i wytrzymałości
Kiedy trenujesz zimą na świeżym powietrzu, Twoje mięśnie muszą wykonać większą pracę by pokonać opór śniegu, a to przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości. Dzięki temu zimowy trening na świeżym powietrzu może być bardziej efektywny, a to zaprocentuje większą wytrzymałością i siłą w cieplejsze dni.
Ćwiczenia w pomieszczeniach

ćwiczenia w pomieszczeniach
Dla tych, którzy mimo Polskiej tożsamości uważają, że lepiej nie wychodzić z domu istnieje wiele alternatyw we wnętrzach, które pomogą zachować formę podczas mroźnej, ciemnej zimy. Siłownia to oczywista opcja. Siłownie są łatwo dostępne i zazwyczaj oferują sprzęt do ćwiczeń dla tych, którzy wolą treningi solo, a także zajęcia dla tych, którzy lubią towarzystwo, gdy się pocą. Wypróbuj na przykład jogę, zumbę, pilates lub wszystkie trzy na raz. Nie ma potrzeby wybierania ćwiczeń solo nad zajęciami i odwrotnie; zmieniaj swoje rutynowe ćwiczenia, aby uniknąć nudy. Siłownie pozwalają na to wszystko.
Jeśli jesteś biegaczem lub chodziarzem, bieżnie są praktycznym zamiennikiem do użytku wewnątrz pomieszczeń.
Ćwiczenia w pomieszczeniach nie oznaczają oczywiście tylko inwestowania w karnet na siłownię, jeśli budżet Ci na to nie pozwala. Wiele ośrodków kultury oferują darmową lub czasem niewielką opłatę za korzystanie ze swoich obiektów, które mogą obejmować basen, bieżnię lub zajęcia fitness. Możesz także włączyć film na Youtube lub Netflix ze swoim ulubionym treningiem; ćwicz jogę lub aerobik w zaciszu własnego domu. Mieszkasz w bloku, rewelacja ! Wspaniałym treningiem jest również chodzenie po schodach przez wyznaczoną ilość czasu, podobnie jak taniec przy ulubionej muzyce. Skacz na skakance, zagraj w gumę. Kto powiedział, że ćwiczenia nie mogą być zabawą?
Nie kupuj drogich sprzętów na początek
Nie chcesz chodzić na siłownię, a nie masz czym ćwiczyć w domu? Oczywiście można zdecydować się na zakup sprzętu do domu typu orbitrek, rowerek stacjonarny czy bieżnia. Jednak gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z treningami, lepiej zainwestować w tańsze urządzenia takie, jak m.in. guma do ćwiczeń, skakanka, czy twister obrotowy. Ciężarki można zrobić ze wszystkiego, a ciężar z użyciem własnego ciała może być wymagający nie tylko dla początkujących sportowców, ale także tych z dużym doświadczeniem.
Pamiętaj o nawadnianiu
Niezależnie od tego, czy zimą zdecydujesz się poruszać na zewnątrz, czy w domu, nie zapomnij o nawodnieniu. Ćwicząc w pomieszczeniach jak również po za nimi możesz nie odczuwać takiego pragnienia jak latem, ale potrzebujesz wody tak samo kiedy jest gorąco. Termos z herbatą ziołową jest dobrym substytutem; utrzymuje ciepło bez żadnych efektów moczopędnych.
Zapobieganie niedoborom witaminy D zimą
Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych i odgrywa ważną rolę w procesie mineralizacji kości. Zimą, kiedy dzień jest krótszy i mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, nasz organizm często nie może wytworzyć odpowiedniej dawki witaminy D, co prowadzi do jej niedoboru. Nasz dietetyk Rehasanka radzi jeżeli mniej wychodzisz na zewnątrz w dzień zacznij suplementację witaminą D, nie tylko tyczy się to zimy.
Ćwicz regularnie
Pamiętaj, bez względu na to, jaki rodzaj ćwiczeń zimowych wybierzesz, oraz niezależnie gdzie one będą wykonywane celem jest regularna kontynuacja ćwiczeń. Po co tracić napięcie mięśniowe, na które tak ciężko pracowałaś latem. Chyba nie chcesz tego wszystkiego stracić tylko dlatego, że jest zimno? Ćwiczenie są dla każdego i o każdej porze, nawet zimą, nie ma wymówek!
Zima nie musi być okresem hibernacji osiadłej. Skorzystaj z naszych wskazówek w tym roku aby nie musieć wiosną myśleć o odchudzaniu kiedy będziesz przymierzać się do letnich wakacji na plaży.