Zaburzenia rozwoju niemowląt
Pierwszy rok życia niemowlaka jest dla niego kluczowy w przyszłym rozwoju. W tym czasie o pięćdziesiąt procent zwiększa się jego wzrost, a już w 3-4 miesiącu podwaja się też jego waga. Na podstawie obserwacji tysięcy niemowląt określono pewne „punkty”, które powinno osiągnąć dziecko w poszczególnych miesiącach, aby można było mówić o jego prawidłowym rozwoju motorycznym. Niestety u niektórych dzieci obserwowane są też odstępstwa od wyznaczonych ram, które czasem są wynikiem wrodzonej choroby, a czasem nieprawidłowej codziennej pielęgnacji. Niezależnie od przyczyny istnieją metody, które pozwalają pracować z takimi dziećmi w celu maksymalnej poprawy zaburzonego napięcia.
Czytaj więcej: Kamienie milowe rozwoju niemowląt od 0-12 miesiąca życia
Fizjoterapeuta poprzez pracę z niemowlęciem ma możliwość stworzenia odpowiednich warunków dla prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, mięśniowego, powięzi, stawów, układów kostnych i naczyniowych zapewnia prawidłowy ich rozwój. Zrównoważony rozwój noworodka jest również kluczowy dla prawidłowej integracji bodźców ze środowiska zewnętrznego (przedsionkowych, wzrokowych, słuchowych) i stosownej reakcji dziecka na te bodźce, co ma wpływ także na procesy oddechowo, żywieniowe.
Terapia fizjoterapeutyczna w zaburzeniach rozwoju niemowląt obejmuje działania polegające na zrównoważeniu napięć w obrębie ciała dziecka w taki sposób, aby swobodnie mogło odbywać się krążenie płynów w jego ciele. Terapia wskazana jest dla maluszków mających zaburzony odruch ssania i połykania, problem z raczkowaniem, z zasypianiem; ale także dla starszych dzieci.