wkładki ortopedyczne warszawa

wkładki ortopedyczne warszawa ursus

Może i nie szata zdobi człowieka, ale za to buty mogą dostarczyć wielu informacji odnośnie naszego charakteru, stylu, sposobu życia, a także zdrowia.

O stylu się nie dyskutuje, ale o zdrowiu trochę poopowiadamy

Czasem można przeczytać w różnego rodzaju pismach że ze starych butów można wyczytać wszystko. Typ stopy, sposób chodzenia, itp. Prawda jest trochę mniej entuzjastyczna bo najczęściej stare buty są zużyte bardzo podobnie i ciężko na ich podstawie coś wywnioskować. Tym samym zalecamy profesjonalne badanie ustawienia stopy u fizjoterapeuty. Są jednak wyjątki, że od razu się dowiemy co nie co o swoim zdrowiu i bogatsi w tą wiedzę będziemy mogli reagować …

Tak naprawdę to analiza zużycia butów jest takim dodatkiem do wszelkich analiz typu stopy w gabinetach fizjoterapeutycznych. Sam użytkownik pewnych rzeczy po prostu nie jest w stanie zaobserwować i określić tylko po sposobie zużycia butów. Na pewno wbrew panującej powszechnej i błędnej opinii nie da się w ten sposób określić typu stopy. Aczkolwiek stare i zużyte buty czasami mogą być bardzo cenne przy dobieraniu nowych.

Zacznijmy od zdementowania plotek

Warto też zwrócić uwagę jakie buty mamy i na jakie buty patrzymy. Jeśli na neutralne to wszystko jest OK. Natomiast jeśli na buty ze stabilizacją to trzeba pamiętać, że buty stabilizujące od wewnętrznej strony mają twardszą i mniej uginającą się podeszwę. Dzięki temu jeśli komuś stopa nadmiernie pronuje (ucieka do wewnątrz) to but koryguje ją lekko na zewnątrz. Natomiast jak komuś nie pronuje to but ze stabilizacją może tą stopę przekoślawiać na zewnątrz.

Równomierne zużycie podeszwy buta

Bieżniki na pięcie i pod śródstopiem noszą ślady zużycia, z dodatkowymi śladami zużycia pod dużym palcem.
Diagnoza: Około 80 procent wszystkich biegaczy wykazuje ten wzór, który wskazuje na równomierne przejście stopy od uderzenia piętą do palca. To są cechy zdrowego kroku.
Zalecenie: Biegacze, którzy wykazują ten wzór zużycia butów, mają odpowiednie obuwie, który noszą, chociaż ciężsi biegacze mogą skorzystać z butów o większej pewnej stabilności. Nie musisz nic robić po prostu miej oko na bieżniki: jeśli w którymś miejscu zrobi się gładki, nadszedł czas na nową parę.

Zużycie krawędzi zewnętrznych:

Ubytek bieżnika koncentruje się na zewnętrznej stronie buta. W skrajnych przypadkach w cholewce.
Diagnoza: Jest to typowy wzorzec zużycia buta supinującego. Biegacze którzy nie pronują lub nie obracają kostek wystarczająco do wewnątrz i mają tendencję do uderzania o ziemię zewnętrznymi krawędziami stóp. Wysokie, sztywne łuki, które ograniczają przechylenie stopy do wewnątrz, są częstą przyczyną supinacji.
Zalecenie: Lądowanie po zewnętrznej stronie stopy powoduje duży nacisk na nogę, więc Ci biegacze są kandydatami do złamania przeciążeniowego. Powinni szukać dobrze wyściełanych butów lub dobrać wkładki supinujące. Osoby te powinny unikać obuwia pochłaniającego część uderzeń i powinny unikać butów stabilizujących.

nadmierna supinacja

buty do biegania – nadmierna supinacja

Zużycie pięty i przedniej części

Znaczne zużycie pięty i przedniej części stopy sięgające dużego palca.
Diagnoza: Biegacze, którzy nadmiernie proponują lub skręcają stopy zbyt głęboko do wewnątrz podczas lądowania, często wykazują ten wzór zużycia. Często mają płaskie łuki i bardziej elastyczną stopę, dzięki czemu obracają się bardziej do wewnątrz na ziemi. Zbyt duża rotacja w biodrze lub kolanie może również powodować nadpronację.
Rekomendacje: Buty, które zapewniają duże podparcie łuku stopy, mogą pomóc osobom z nadpronacją w ograniczeniu przechyłu do wewnątrz i utrzymaniu kroku w linii. Ponieważ podeszwy zużywają szybciej niż inni biegacze dzięki dodatkowej rotacji na podłożu, osoby z nadpronacją powinny nosić cięższe buty z trwalszą gumową podeszwą zewnętrzną.

Zużyte pięty

Pięta zużyta do podeszwy środkowej, z niewielkim zużyciem wokół śródstopia.
Diagnoza: ten wzorzec zużycia występuje u biegaczy, którzy nadchodzą , co oznacza, że ​​biegną ze stopami zbyt daleko przed ciałem. Większość rotacji stopy odbywa się w powietrzu, co powoduje, że pięta znajduje się w jedynej pozycji, aby pochłaniać siłę uderzenia.
Rekomendacje: Powinieneś szukać butów, które oferują dużo ochrony, szukać butów bardzo wytrzymałych i zapewniających dużą amortyzację, która pochłania część wstrząsów z lądowania. Powinieneś również zwracać uwagę na obcasy swoich butów i wymieniać każdą parę, gdy bieżnik na zewnątrz staje się gładki.

Dobieramy buty lub wkładki

Jeżeli chodzi o buty sportowe głównie do biegania to mamy szereg niestety bardzo drogich butów z różnego rodzaju stabilizacją do różnych typów nogi, takie buty to w głównej mierze buty profilatyczne (nie mylić z ortopedycznymi). Buty profilaktyczne chronią przed powstawaniem deformacji oraz dolegliwości, które im towarzyszą. Dlatego najczęściej dedykowane są dzieciom, które są najbardziej narażone na nieprawidłowy rozwój aparatu ruchu. U osób dorosłych obuwie profilaktyczne może zapobiec rozwijaniu się wad stopy oraz poprawie jej ułożenia.

Jako że obuwie profilaktyczne jak i ortopedyczne jest bardzo drogie, nie koniecznie ładne i nie zawsze praktyczne na każdą okazję zalecamy przy wszelkiego rodzaju schorzeniach układu ruchu oraz deformacjach stóp wkładki ortopedyczne wykonywane na miarę przez specjalistów z zakresu fizjoterapii i ortopedii w naszym Centrum Rehabiitacji Rehasanka w Warszawie Ursus.

Jeżeli masz wadę stóp, nie daj się nabrać na gotowe wkładki lub buty Przeczytaj więcej o wkładkach ortopedycznych Zadbaj o swoje zdrowie

Zespół Rehasanka Centrum Rehabilitacji
Wkładki ortopedyczne Warszawa Ursus