wkładki ortopedyczne warszawa

wkładki ortopedyczne warszawa ursus

Może i nie szata zdobi człowieka, ale za to buty mogą dostarczyć wielu informacji odnośnie naszego charakteru, stylu, sposobu życia, a także zdrowia.

O stylu się nie dyskutuje, ale o zdrowiu trochę poopowiadamy

Czasem można przeczytać w różnego rodzaju pismach że ze starych butów można wyczytać wszystko. Typ stopy, sposób chodzenia, itp. Prawda jest trochę mniej entuzjastyczna bo najczęściej stare buty są zużyte bardzo podobnie i ciężko na ich podstawie coś wywnioskować. Tym samym zalecamy profesjonalne badanie ustawienia stopy u fizjoterapeuty. Są jednak wyjątki, że od razu się dowiemy co nie co o swoim zdrowiu i bogatsi w tą wiedzę będziemy mogli reagować …

Tak naprawdę to analiza zużycia butów jest takim dodatkiem do wszelkich analiz typu stopy w gabinetach fizjoterapeutycznych. Sam użytkownik pewnych rzeczy po prostu nie jest w stanie zaobserwować i określić tylko po sposobie zużycia butów. Na pewno wbrew panującej powszechnej i błędnej opinii nie da się w ten sposób określić typu stopy. Aczkolwiek stare i zużyte buty czasami mogą być bardzo cenne przy dobieraniu nowych.

Zacznijmy od zdementowania plotek

starta pięta po zewnętrznej stronie

nie oznacza stopy supinującej. Starta pięta bardziej po stronie zewnętrznej to naturalne zjawisko. Stopa przygotowując się do pierwszego kontaktu z ziemią, naturalnie przechyla się do wewnątrz (supinacja) . Ląduje w ten sposób na zewnętrznej krawędź podeszwy. Dopiero potem dostawiana jest reszta stopy i następuje (mniejsza lub większa) pronacja. Tak więc starcie podeszwy po zewnętrznej stronie nie świadczy o niczym. Możesz mieć zarówno stopę supinującą, neutralną lub pronującą.
Czasami, ale to bardzo czasami, zdarzają się osoby które stawiają już w pięcie stopę po stronie wewnętrznej. Wtedy mówimy że taki ktoś pronuje już w momencie lądowania. Takich osób jest bardzo mało. Zdecydowana większość niezależnie od typu stopu ląduje i ściera piętę po zewnętrznej stronie.

Starty bieżnik pod przodostopiem?

Tutaj widać tak naprawdę najmniej. Teoretycznie im bardziej bieżnik starty od wewnętrznej strony buta tym większa tendencja stopy do nadpronacji. Zużycie bieżnika po stronie zewnętrznej świadczy natomiast o stopie supinującej. W praktyce natomiast różnice są często bardzo subtelne i ciężko jednoznacznie z nich coś wyczytać.

Z tym starciem pod śródstopiem jest jeszcze taki problem, że guma z której wykonane są bieżniki butów treningowych jest dosyć wytrzymała i po prostu się aż tak mocno nie zużywa. Ciężko na jej podstawie coś wywnioskować.

Tak więc warto spojrzeć na zużycie gumy w tym miejscu ale raczej cudów nie zobaczymy.

Buty krzywo stoją?

Dużo więcej widać stawiając buty na płaskiej powierzchni i patrząc na nie z tyłu. Jeśli przekrzywiają się do wewnątrz to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że masz stopę nadmiernie pronującą. Jeśli będą stały prosto (lub mniej więcej prosto) oznacza to, że prawdopodobnie mamy stopę neutralną. Jeśli będą się przekrzywiać na zewnątrz prawdopodobnie mamy do czynienia z supinacją.

Jeśli chcecie zobaczyć jak może wyglądać (swoją drogą bardzo źle dobrany), ale lekki but neutralny, w którym biegała osoba z dużą nadpronacją i większą niż przeciętna masą ciała, to wygląda tak:

wkładki ortopedyczne buty

źle dobrane buty, (a może wkładki ortopedyczne ursus?)

Warto też zwrócić uwagę jakie buty mamy i na jakie buty patrzymy. Jeśli na neutralne to wszystko jest OK. Natomiast jeśli na buty ze stabilizacją to trzeba pamiętać, że buty stabilizujące od wewnętrznej strony mają twardszą i mniej uginającą się podeszwę. Dzięki temu jeśli komuś stopa nadmiernie pronuje (ucieka do wewnątrz) to but koryguje ją lekko na zewnątrz. Natomiast jak komuś nie pronuje to but ze stabilizacją może tą stopę przekoślawiać na zewnątrz.

Dobieramy buty

Jeżeli chodzi o buty sportowe głównie do biegania to mamy szereg niestety bardzo drogich butów z różnego rodzaju stabilizacją do różnych typów nogi, takie buty to w głównej mierze buty profilatyczne (nie mylić z ortopedycznymi). Buty profilaktyczne chronią przed powstawaniem deformacji oraz dolegliwości, które im towarzyszą. Dlatego najczęściej dedykowane są dzieciom, które są najbardziej narażone na nieprawidłowy rozwój aparatu ruchu. U osób dorosłych obuwie profilaktyczne może zapobiec rozwijaniu się wad stopy oraz poprawie jej ułożenia.

Jako że obuwie profilaktyczne jak i ortopedyczne jest bardzo drogie, nie koniecznie ładne i nie zawsze praktyczne na każdą okazję zalecamy przy wszelkiego rodzaju schorzeniach układu ruchu oraz deformacjach stóp wkładki ortopedyczne wykonywane na miarę przez specjalistów z zakresu fizjoterapii i ortopedii w naszym Centrum Rehabiitacji Rehasanka w Warszawie Ursus.

Przeczytaj więcej o wkładkach ortopedycznych

Zespół Rehasanka Centrum Rehabilitacji
Wkładki ortopedyczne Warszawa Ursus