terapia manualna ursus

Jeden z działów rehabilitacji

terapia manualna ursus

terapia manualna ursus

który przez wiele lat był uznawany za niebezpieczny. Często był wykorzystywany przez osoby nie mające wykształcenia medycznego, znachorów, kręgarzy. Dzisiaj jest jedną z najskuteczniejszych form rehabilitacji stosowanych przez fizjoterapeutów, cieszy się uznaniem lekarzy, przede wszystkim z dziedziny ortopedii.

Pierwszą wizytę w naszym centrum poświęcamy na wywiad, ustalenie czy przede wszystkim nie ma żadnych przeciwwskazań do terapii. Wykonujemy testy, dzięki którym terapeuta szuka obszarów bólu, przeciążeń, ograniczeń ruchowych. Na podstawie tych badań określamy przyczyny dolegliwości. Często są one odległe od miejsca objętego bólem.

Dobrze przeprowadzona terapia manualna skraca czas leczenia farmakologicznego, jeżeli jest niezbędne. Przyśpiesza powrót do pełnej sprawności, aktywności fizycznej, pomaga zwiększyć wydajność w pracy. Terapeuta przedstawia możliwości kontynuowania terapii w domu poprzez wykonywanie ćwiczeń. Są one niezbędne, aby jak najszybciej osiągnąć zamierzony efekt leczenia oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia nawrotów.

Terapeuta zajmuje się również edukacją pacjenta. Informuje jak bezpieczniej wykonywać czynności życia codziennego. Wyjaśnia jaka jest najlepsza pozycja do spania, siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Uczy unikać sytuacji stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Dopełnieniem terapii są również zalecenia dla Pacjenta do wykonywania ćwiczeń w domu, zmierzających do zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia nawrotów.

Terapia manualna charakteryzuje się holistycznym podejściem do pacjenta. Nie obejmuje badania i terapii wyłącznie obszaru objętego niepożądanymi objawami. Skupia się na całym ciele o szuka przyczyn powstania dolegliwości. Dzięki badaniu palpacyjnemu i testom można zdiagnozować przyczynę wywołującą zaburzenie mimo braku zmian w diagnostyce obrazowej.

Coraz częściej pacjenci trafiają do gabinetu fizjoterapeuty, gdy leczenie farmakologiczne nie przyniosło efektu lub diagnostyka obrazowa nie wykazała zmian mimo istniejącym uciążliwych objawów.

W wielu przypadkach niezbędna jest współpraca z lekarzami wielu specjalizacji. Na podstawie diagnostyki różnicowej fizjoterapeuty ocenia, czy dane schorzenie podlega terapii czy też może wskazane są dodatkowe konsultacje u specjalisty lub badania diagnostyczne.

Rehasanka® Terapia manualna Ursus – Zapraszamy na konsultację