Czy siła stopy jest kluczem do lepszego biegania?

siła stopy

Jeśli poważnie podchodzisz do swojej kondycji, nigdy nie opuszczaj dnia treningu nóg. Nie chodzi o to aby rozbudować masę mięśniową ale w wyniku deficytów siły mięśniowej wiele osób nierównomiernie rozdziela wysiłek między różnymi grupami mięśni. Niezależnie od tego, czy celem jest zwiększenie siły, czy po prostu masy mięśniowej, często zdarza się, że ludzie skupiają uwagę na mięśniach, które według nich będą miały największy wpływ.

Dzień treningowy nóg jest często porzucany, ponieważ dla niektórych osób posiadanie silnych nóg po prostu nie jest tak ważne lub korzystne, jak na przykład posiadanie silnych ramion. Ale nawet jeśli jesteś osobą, która poświęca czas i wysiłek na ćwiczenia nóg, badania sugerują, że istnieje duża szansa, że ​​nie wykonujesz wszechstronnego treningu. Mięśnie czworogłowe pomagają zginać biodra, a także prostować i stabilizować kolana. Ścięgna podkolanowe działają odwrotnie: prostowanie bioder i zginanie kolan, podczas gdy mięśnie łydek pomagają podnosić stopy. Często ćwiczy się także inne mięśnie wokół bioder i pośladków w celu poprawy formy biegowej i stabilności. Ćwiczenie tych wszystkich mięśni jest ważne w tworzeniu dobrej podstawy sprawności. Ale biorąc pod uwagę, że dyskutujemy, jak ćwiczyć nogi w kontekście biegania, istnieje jeden obszar, który jest wyraźnie nieobecny w rozmowie: stopy. Mięśnie centralnej części stopy są praktycznie symbolem biegu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że muszą aktywnie skupiać się na stopach w taki sam sposób, jak w przypadku innych części ciała. Pomimo faktu, że w każdej stopie znajduje się ponad 100 mięśni, nie myślimy o nich jako o muskułach, a maszyny na siłowni zwykle koncentrują się na wyżej wymienionych grupach mięśni, co oznacza, że ​​te na stopach są często pomijane. Słaby rdzeń stopy może zwiększać ryzyko zmęczenia, bólu i kontuzji.

Powodem, dla którego mięśnie w centralnej części stopy mogą mieć taki wpływ na ogólną zdolność, jest to, że są one dosłownie podstawą rutyny ćwiczeń.

siła fizjoterapii

siła stopy

Mocny rdzeń stopy wspiera inne mięśnie zaangażowane w bieg, ale co najważniejsze, stabilizuje stopy, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo upadku i zranienia.

Niezależnie od tego, jakie są powody ćwiczeń, wykonanie dobrze zaplanowanego treningu zawsze przyniesie lepsze rezultaty niż skupienie uwagi na kilku konkretnych obszarach. Jeśli dopiero zaczynasz, wiedza o tym od samego początku może być dużą zaletą. Ale nawet jeśli jesteś doświadczonym sportowcem, nigdy nie jest za późno, aby nadrobić zaległości, a wkrótce możesz przekonać się, że zmiana koncentracji może pomóc przenieść twoje umiejętności na wyższy poziom.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu kompleksowego treningu, możesz skontaktować się z fizjoterapeutą, z przygotowaniem trenera personalnego, zajmującym się przygotowywaniem treningów medycznych, personalnych, fizjoprofilaktyką i fizjoterapią w sporcie.

Zapraszamy na konsultację wszystkich biegaczy potrzebujących wsparcia.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Warszawa Ursus