covid-19

covid-19

“Samodzielna rehabilitacja po COVID-19” to kampania przygotowana przez Krajową Izba Fizjoterapeutów we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Projekt ma za zadanie promowanie fizjoterapii, pokazanie jej możliwości oraz uświadomienie jak ważnym jest elementem powrotu do pełnej sprawności.

Projekt zrealizowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO)

Dla kogo jest ten poradnik?

Poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19 to przede wszystkim zbiór technik, ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Poradnik „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia po zakażeniu COVID-19. Zebrane w nim informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Proponowane ćwiczenia oraz zalecenia nie powinny jednak zastępować indywidualnie dobranego programu ćwiczeń czy zaleceń, które zostały Ci przekazane przez personel medyczny podczas wypisu ze szpitala.

Projekt powstał dzięki pracy zespołu specjalistów WHO oraz ekspertów Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Autorami projektu są:

  • Satish Mishra – Biuro Regionalne WHO na Europę
  • Justine Gosling – Biuro Regionalne WHO na Europę
  • Dr Paloma Cuchi – Biuro WHO w Polsce
  • Weronika Krzepkowska – Dział ds. Międzynarodowych KIF