Od wieków ludzie korzystają z masaży i z usług masażystów. Dowody na wykorzystywanie masaży leczniczych można znaleźć w egipskich grobowcach i starożytnych chińskich tekstach medycznych.
Dzisiejsi masażyści manipulują tkankami, aby przyspieszyć gojenie jak również aby osiągnąć głęboki relaks. Stosując umiejętny dotyk i nacisk, pomagają leczyć urazy i problemy zdrowotne oraz poprawiają samopoczucie.
Przez wieki narosło wiele mitów na temat masażu które do dnia dzisiejszego się utrzymują.
Poniżej nasza fizjoterapeutka i masażystka obala niektóre z nich.
Mit 1: Masaż to masaż — bez względu na to, dokąd się wybierasz.
Fakt: Każdy masaż służy jakiemuś celowi. Masaż relaksacyjny; jego celem jest zrelaksowanie umysłu i ciała. Masaż leczniczy
w warunkach klinicznych lub szpitalnych jest prowadzona przez licencjonowanych specjalistów, którzy są przeszkoleni, aby znaleźć i skupić się na obszarach problemowych.
Możesz na przykład wejść do masażysty fizjoterapeuty z bólem pleców i dowiedzieć się, że problem zaczyna się w Twoich kostkach. Masaż leczniczy wspomaga gojenie, a w połączeniu z pomocą terapii fizjoterapeutycznych i fizjoterapeuty może poprawić wyniki leczenia. Więc nie wybieraj się na masaż do byle kogo.
Mit 2. Masować może każdy
Fakt: Masaż może wykonywać każdy. Ale nie każdy może wykonywać masaż leczniczy, potrzebne są do tego odpowiednie uprawnienia. Jak również nie każdy wykona masaż poprawnie i zgodnie z przeznaczeniem.
Pamiętaj masażystą można zostać po weekendowym kursie, a na rynku znaleźć można wiele osób niekompetentnych i niewykształconych, jednak jest ich coraz mniej. Wybierając gabinet masażu w Warszawie warto sprawdzić dyplomy pracowników, często okazuje się, że są to wykształceni fizjoterapeuci i osteopaci, którzy wyspecjalizowali się właśnie w tej dziedzinie.
Mit 3: Masaż leczniczy obejmuje głównie mięśnie.
Fakt: Masażysta nie tylko manipuluje mięśniami. Masaż może rozciągać napięte obszary powięzi, bezszwową warstwę tkanki łączącą mięśnie, kości i organy. Masażysta może ręcznie przesuwać płyny, aby rozluźnić stawy, zmniejszyć obrzęk i ułatwić ruch. Nagromadzenie płynów w stawach z artretyzmem może być zmniejszone, łagodząc obrzęk i ból. Masaż może również poprawić przepływ limfy – płynu, który normalnie przepływa przez ciało w celu zwalczania infekcji – zmniejszając bolesny obrzęk. Masaż może pomóc w zwiększeniu krążenia krwi, przez co krew zacznie przepuszczać składniki odżywcze i produkty przemiany materii przez ciało i przyspieszy gojenie.
Mit 4: Efekty masażu są tymczasowe.
Fakt: Dobry masażysta zajmuje się czymś więcej niż tylko tymczasowymi urazami, kontuzjami i bólami. Masażyści również chcą, abyś poczuł się jak najbardziej komfortowy terapii, abyś wyciągnął z masażu jak najwięcej dla siebie.
Mięśnie mają długą pamięć. Trzymanie ich w niezręcznej pozycji ( na przykład wyciągnięcie szyi do przodu i do dołu, aby ciągle patrzeć się w telefon) może zablokować Twoje ścieżki nerwowe. Spowoduje to napięcie szyi i ramion, ból w górnej części pleców, a czasami drętwienie i mrowienie w dłoniach. Regularne masaże pozwalają terapeucie zająć się twoimi wzorcami bólu i reedukacją mięśni, aby poprawić mechanikę ciała i postawę.
Mit 5: Masaże nie mogą pomóc na ból głowy.
Fakt: Masaże to leczenie uzupełniające migrenowe bóle głowy. Wywieranie nacisku na punkty spustowe na szyi, ramionach, głowie, a nawet twarzy może pomóc uwolnić napięcie mięśni i przerwać sygnały bólu odnoszące się do obszarów migrenowych. Masaż może uwolnić napięcie, które uszkadza naczynia krwionośne zaopatrujące mózg. Uważa się, że problemy z funkcjonowaniem tych naczyń krwionośnych powodują objawy migreny, takie jak silny ból głowy, zaburzenia widzenia, nudności i wrażliwość na światło.
Mit 6: Masaż musi boleć.
Fakt: Czasem masaż boli, ale odezwij się jeżeli tak jest! Wiemy że jesteś dzielny i jak każdy polak nie lubisz okazywać bólu i słabości. Ale u masażysty możesz a nawet musisz. Wiem, że możesz czuć się nieswojo, gdy masażysta wywiera głęboki nacisk, aby uwolnić „węzeł” tkanki mięśniowej. Bolesne doznania powinny być terapeutyczne – jakby działo się coś dobrego. Ale nie wahaj się porozmawiać ze swoim masażystą o czymś co w Twoim mniemaniu jest nadmiernie bolesne. Masażysta chce wiedzieć czy cię boli i jak bardzo, aby dostosować terapię odpowiednio do Twoich potrzeb.