W poniższym artykule przedstawimy Ci 4 najważniejsze powody, dla których potrzebujesz fizjoterapii dna miednicy w naszej przychodni w Warszawie
Naturalne jest, że jeżeli nabawisz się bólu kolana, pleców lub ramienia, będziesz szukała wizyty u fizjoterapeuty. Ale zastanawiam się, ile osób wpadnie na pomysł szukania fizjoterapeuty w pierwszej kolejności, kiedy zaczynają rozwijać się pierwsze objawy wypadania pochwy lub kiedy pojawią się pierwsze objawy nietrzymania moczu podczas ćwiczeń? Podejrzewam, że niewielu pacjentów o tym pomyśli. Mieliśmy wielu oszołomionych pacjentów w naszym Centrum Rehabilitacji w Warszawie, którzy zostali “wysłani do fizjoterapeuty” przez swojego ginekologa lub lekarza rodzinnego, ale nie mają pojęcia, jak fizjoterapeuta im może pomóc i jak będzie wyglądała wizyta.
Nie musisz się martwić że tak jest, większość fizjoterapeutów zanim rozpocznie studia fizjoterapeutyczne, nie ma pojęcia, że mogą pracować z mięśniami dna miednicy. A nawet większość fizjoterapeutów z dużym stażem pracy stwierdzi, że nie ma pojęcia, co dzieje się w klinice fizjoterapii uroginekologicznej.
Fizjoterapia dna miednicy jest obszarem, który ma pewne solidne dowody i został określony w wielu wytycznych jako leczenie pierwszego rzutu w różnych stanach miednicy. misją fizjoterapeutów uroginekologicznych jest edukowanie i rozpowszechnianie informacji, że istnieje nadzieja i skuteczne leczenie chorób, które mogą wpływać na życie na różne sposoby – emocjonalnie, fizycznie, społecznie i finansowo. Czytaj dalej, aby poznać 4 najważniejszych powody, dlaczego potrzebujesz fizjoterapii dna miednicy.

fizjoterapia dna miednicy warszawa
1) Słaby pęcherz
Czy masz problemy z przepuszczaniem moczu? Ciągle szukasz toalet? Czy budzisz się wiele razy, aby iść siku?
Nietrzymanie moczu definiuje się jako mimowolne, niezależne od świadomej decyzji danej osoby, oddawanie moczu (mikcja) prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego.
Główne rodzaje nietrzymania moczu to:
- “Wysiłkowe nietrzymanie moczu”, mocz wycieka podczas wysiłku lub ruchu – często podczas kaszlu, kichania lub podczas ćwiczeń uderzeniowych, takich jak skoki, gwiazda, bieganie, trampolina itp
- “Naglące nietrzymanie moczu”, mimowolny wyciek moczu, który poprzedza uczucie naglącego parcia, – innymi słowy “OMG potrzebuję szybko do toalety TERAZ”)
- “Mieszane nietrzymanie moczu” polega na kombinacji dwóch rodzajów nietrzymania moczu. np. niekontrolowany wyciek moczu pojawia się podczas wysiłku, kichania i kaszlu. Jednocześnie odczuwalne jest nagłe parcie na pęcherz. Taki rodzaj stanowi około 29% wszystkich przypadków nietrzymania moczu
Wytyczne medyczne to trening mięśni dna miednicy, nadzorowany przez profesjonalnego fizjoterapeutę, jako leczenie PIERWSZEGO RZUTU dla kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu lub mieszanym nietrzymaniem moczu. Trening pęcherza jest zalecany jako leczenie pierwszego rzutu w przypadku Naglącego nietrzymania moczu lub mieszanego nietrzymania moczu. (wytyczne NICE, 2013 r.)
Fizjoterapia jest bardzo skuteczna w leczeniu kobiet z problemami z pęcherzem, dla około 85% kobiet ich objawy poprawią się lub ustąpią tylko dzięki fizjoterapii. Leczenie to nie tylko ćwiczenia dna miednicy, więc jeśli już próbowałaś ćwiczeń dna miednicy, nie oznacza to, że fizjoterapia nie będzie na ciebie działać! Przyjdź i sprawdź cały zakres jaki ma do zaoferowania Fizjoterapeuta Urologiczny.
2) Wypadanie pochwy
Wypadanie pochwy lub “wypadanie narządów miednicy” ma miejsce, gdy jeden lub więcej narządów miednicy (pęcherz moczowy, jelita, macica) schodzą i wybrzuszają się do pochwy.
Objawy mogą obejmować uczucie ciężkości w miednicy i / lub pochwie, uczucie wybrzuszenia w pochwie, widzenie lub odczuwanie wybrzuszenia w pochwie, trudności z całkowitym opróżnieniem jelit, trudności z odrobieniem lub całkowitym opróżnieniem pęcherza. Często objawy nasilają się w ciągu dnia, po częstym byciu na nogach, po ćwiczeniach lub gdy trzeba otworzyć jelita (w toalecie).
Większość łagodnych i umiarkowanych wypadnięć skorzysta z fizjoterapii w celu poprawy wsparcia dna miednicy pod i wokół wypadnięcia, a także w celu poprawy siły i koordynacji innych ważnych mięśni, w celu zmniejszenia obciążenia / nacisku przechodzącego przez dno miednicy i wypadanie. Fizjoterapia ginekologiczna zwykle ma duży wpływ na objawy, na które cierpisz i ma na celu zapobieganie pogarszaniu się wypadania z czasem.
Ponownie, nie chodzi tylko o dno miednicy, fizjoterapeuta oceni również twoje zewnętrzne mięśnie i postawę, techniki podnoszenia, sposób ćwiczeń oraz nawyki pęcherza i jelit. To wszystko określi Twój indywidualny plan leczenia, który najlepiej pasuje do Ciebie, Twoich objawów i Twojego stylu życia.
3) Bolesny stosunek płciowy (dyspareunia)
Wiele kobiet odczuwa ból podczas lub po seksie, zarówno w pochwie, jak i głębiej w miednicy. Powody, dla których są różne, wiele warunków może przyczyniać się do tego i/lub powodować bolesny seks. Należą do nich infekcje, takie jak pleśniawki, menopauza, alergie, endometrioza, mięśniaki, zaparcia i dysfunkcja mięśni dna miednicy. Ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem rodzinnym lub udać się do ginekologa jako pierwszego portu, aby wykluczyć przyczyny, takie jak infekcja.
Często kobiety mają kombinację różnych czynników psychologicznych i fizycznych, które powodują bolesny seks. Z tego powodu często zalecam pacjentkom wizytę u terapeuty psychoseksualnego obok fizjoterapii, aby zająć się czynnikami psychologicznymi, relacyjnymi i emocjonalnymi.
Dysfunkcja dna miednicy jest dużą przyczyną bolesnego stosunku, specjalistyczna fizjoterapia zdrowia miednicy jest zatem skuteczną formą leczenia dyspareunii. Zwykle mięśnie dna miednicy są “nadaktywne” lub przepracowane lub napięte, fizjoterapeuci zdrowia miednicy stosują różne metody leczenia, aby pomóc Ci uwolnić te mięśnie, a następnie zacząć koordynować je we właściwy sposób. Zabiegi obejmują edukację, odczulanie, masaż, przekwalifikowanie funkcji mięśni technikami relaksacyjnymi, wykorzystanie oddechu, trening świadomości, wizualizację, skanowanie ciała i pracę kontraktowo-relaksacyjną oraz zwiększenie elastyczności skóry/tkanki bliznowatej. Możemy również stosować dodatki, takie jak biofeedback z EMG i rozszerzaczami lub różdżkami dna miednicy.
4) Ból obręczy miednicznej związany z ciążą
Czy cierpisz na ból obręczy miednicy w czasie ciąży? A może cierpisz na bóle stawów krzyżowo-biodrowych, mimo że urodziłeś dziecko tygodnie, miesiące lub lata temu?
Fizjoterapia może odgrywać integralną rolę w leczeniu i zarządzaniu wszystkimi stanami bólu miednicy.
Ból obręczy miednicznej to ból miednicy, który jest związany z ciążą, objawy zwykle zaczynają się w czasie ciąży, ale u niektórych kobiet objawy zaczynają się wkrótce po porodzie.
Jest to stan, który dotyka do 1 na 5 kobiet w ciąży, w różnym stopniu nasilenia.
Bóle obręczy miednicznej są powszechne, ale nie powinny być uważane za “normalne”.
Fizjoterapeuci specjalizują się w ocenie i leczeniu zmienionej mechaniki miednicy, zaburzeń równowagi mięśniowej i problemów z postawą. Dlatego można zidentyfikować podstawowe przyczyny, a następnie rozwiązać je poprzez terapię manualną, ćwiczenia i porady.
Podsumowanie
Szczerze mówiąc powodów dla których powinnaś odwiedzić naszych fizjoterapeutów uroginekologicznych jest znacznie więcej, Wymieniliśmy tylko te które najczęściej statystycznie występują. następne cztery powody to np. przewlekły ból miednicy, naglące nietrzymanie stolca, zaparcia i separacja mięśni brzucha. Obserwuj naszego bloga, bo na pewno również i o tym napiszemy.