Odpowiedzią na ból szczęki często jest leczenie osteopatyczne.

ból żuchwy warszawa ursus

ból szczęki warszawa ursus

Jeżeli masz poczucie, że każdy twój kęs jest po prostu niewłaściwy i powoduje napięcie i dyskomfort, który promieniuje powodując ból głowy lub jeszcze gorzej na inne części ciała. Odczuwasz ból i klikanie lub trzaskanie w szczęce. Albo po prostu bóle ucha i bóle głowy, lub niewyraźne widzisz i czujesz że masz sztywną szyję. To wszystko może być również spowodowane dysfunkcją szczęki.

Może się to wydawać dziwne, ale nawet ból barku, zawroty głowy, ból w jamie ustnej lub drętwienie podbródka mogą być zakorzenione w problemach ze stawem skroniowo-żuchwowym.

Dlaczego mam problemy ze szczęką?

terapia żuchwowo skroniowa warszawa

ból głowy warszawa ursus

Dla ułatwienia podzielimy te przyczyny na pierwotne oraz wtórne.

W typie pierwotnym zmiany chorobowe są wewnętrznostawowe lub kostne. Do pierwotnych przyczyn bólu szczęki zaliczamy również długotrwałe nieuzupełniane braki w uzębieniu. Znaczna większość pacjentów z brakami uzębienia cierpi na stałe bądź okresowe występowanie objawów bólowych z obrębie szczęki, nie będąc nawet świadoma tego że jest to spowodowane przez jeden brak zęba. Kolejnym powodem wystąpienia zmian pierwotnych może być nieprawidłowy tor ruchu żuchwy lub nieprawidłowy zgryz.

Wtórne przyczyny bólu szczęki to zmiany spowodowane między innymi kompensacyjnym (nieprawidłowym) bocznym ustawieniem szczęki spowodowanym np. wadą postawy. Wiąże się to z obniżeniem jednostronnym miednicy prowadzącym do nadmiernego napięcia mięśni po stronie obniżonej. Innym przykładem może być nieprawidłowe nawykowe wysunięcie do przodu głowy z czym mamy często problem w naszych czasach korzystając nagminnie z komputera i telefonu.

Istotny jest fakt że przyczyną wtórną mogą być po prostu urazy mechaniczne twarzy lub żuchwy, blizny pooperacyjne, powtarzające się infekcje ucha, a także mikrourazy.

Na koniec wymienię również przewlekły stres, który powoduje zaciskanie szczęki, czy nadmierne żucie gumy to również istotne i możliwe przyczyny bólu szczęki.

Jakie są rozwiązania które mogę stosować samodzielnie ?

terapia żuchwowo skroniowa warszawa ursus

Terapia żuchwowo skroniowa warszawa

Przede wszystkim należy wziąć sobie do serca takie zalecenia jak.

  • Przestać żuć gumę do żucia.
  • Unikać gryzienia i dłuższego żucia twardych potraw.
  • Kroić jak najmniejsze kawałki potraw, nie gryźć potraw przednimi zębami, ale trzonowymi – tylnymi.
  • Nie zaciskać niepotrzebnie zębów, starać się kontrolować ruchy żuchwą, zwłaszcza w momentach, gdy konieczne jest szersze otwarcie ust (np. ziewanie).

Zalecamy otwieranie szczęki nie bardziej niż na szerokość kciuka.

Nie zalecamy w pierwszej kolejności stosowania samodzielnie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ponieważ usuwamy tylko skutek nie przyczynę maskując ból i uniemożliwiając zidentyfikowanie jego źródła. Podczas kompleksowej rehabilitacji czasem stosuje się m.in. farmakoterapię w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale tylko wtedy gdy znamy już przyczynę i jest to konieczne.

Ważnym aspektem są stosowane samodzielnie techniki relaksacyjne, jak np. trening relaksacyjny. Niezwykle istotne jest podejmowanie prób radzenia sobie z kumulacją stresów i nawykiem tłumienia emocji, które powodują nadmierne, niekontrolowane napięcie mięśni, a co za tym idzie – zaciskanie zębów.

Jeżeli to wszystko nie pomaga i dalej nie wiemy dlaczego boli nas szczęka lub głowa, proponujemy skontaktować się ze specjalistą od osteopatii czaszki. Osteopata może pomóc Ci odzyskać równowagę i siłę mięśni w okolicy szczęki.

Osteopatia przynosi ulgę

Jeżeli samodzielnie nie umiemy zidentyfikować źródła bólu i nie umiemy sobie z nim poradzić zalecamy wizytę u Osteopaty. Ponieważ obszar czaszkowo-żuchwowy jest bardzo złożony, także bóle szczęki bywają wieloskładnikowe i wielowymiarowe. Program usprawniania musi przede wszystkim dążyć do przywrócenia prawidłowej pozycji spoczynkowej tego stawu, gdyż dopiero to gwarantuje stworzenie i przywrócenie prawidłowych funkcji stawu oraz odzyskanie pełnego i bezbolesnego zakresu ruchomości.

Osteopatia czaszki polega na użyciu terapii manualnej i masażu w celu manipulowania czaszką oraz szczęką. To sprzyja lepszemu przepływowi uzdrawiającego płynu mózgowo-rdzeniowego i poprawia natlenienie tkanek i mózgu. Po zabiegach u Osteopaty osiągniesz lepszą równowagę w układzie nerwowym, hormonalnym i odpornościowym.

Osteopata zazwyczaj również zapewni Ci ćwiczenia rozciągające w domu i techniki relaksacyjne, abyś wspierał leczenie między wizytami.

Terapia szczękowo-żuchwowa działa relaksująco i łagodnie, więc jeśli odczuwasz ból z powodu stresu i napięcia, jest to wyjątkowo korzystne.

Fizykoterapia w bólu szczęki

fizykoterapia szczęka warszawa

fizykoterapia szczęka warszawa

Tak, ale tylko jako metoda wspomagająca leczenie. Powszechnie wiadomo, że ciepło rozluźnia, dlatego walcząc z nadmiernym napięciem mięśni w okolicy szczękowo żuchwowym, można zastosować ciepłolecznictwo suche lub wilgotne (nagrzewania i okłady) bądź promieniowanie podczerwone. Zalecane są też inne zabiegi fizykalne, np. elektroterapia, magnetostymulacja, leczenie ultradźwiękami i laserem niskoenergetycznym, gdyż to również skutecznie łagodzi objawy bólowe, zmniejsza powstały stan zapalny i rozluźniają napięte mięśni.

A może plastry?

kinesiotaping szczęka

kinesiotaping szczęka warszawa

Ciekawym rozwiązaniem jest jest również aplikacja plastrów czyli kinesiotaping w celu wspomagania walki ze stanem zapalnym oraz uzyskania normalizacji napięcia mięśniowego i prawidłowej pozycji powierzchni stawowych. Plastrowanie może okazać się bardzo pomocne przy odciążeniu mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego.

Wizyta u Osteopaty w pierwszej kolejności.

Taka wizyta powinna być brana pod uwagę w pierwszej kolejności gdyż jest metodą całkowicie bezinwazyjną, w przeciwieństwie np do chirurgi.