masaż sportowy ursus
masażysta sportowy
to przede wszystkim nieodzowny kompan sportowca, a masaż sportowy to element praktycznie każdego treningu. Masaż ten ma dużo wspólnego z klasycznym masażem, lecz z tą różnicą, że jest wykonywany przy użyciu większej siły i energii.
Masaż sportowy stosuje się w sytuacji przeciążeń oraz w sytuacjach pourazowych wykorzystuje się techniki normalizujące napięcie mięśni, masaż taki przypomina masaż izotermiczny, którego celem jest odbudowa masy mięśniowej i przywrócenie sprawności mięśni sprzed urazu.
Często intensywność treningów nie jest proporcjonalna do regeneracji tkanek i dochodzi do niebezpiecznego stwardnienia mięśni i obniżonej wydolności. Również ich wydolność podczas aktywności sportowej spada.
Stosując prawidłowe techniki masaż sportowy zapobiega kontuzjom oraz zapobiega skutkom przetrenowania organizmu zapobiegając zakwasom po ćwiczeniach.
Warto dostosować program masaży przed i po treningowych do rodzaju uprawianego sportu aby zwiększyć wydolność tkanek miękkich i zmniejszyć ryzyko urazów. Dla osoby trenującej każda dłuższa przerwa jest znacznym spadkiem formy i zmusza do zaprzestania lub zmniejszenia intensywności na jakiś czas. Aby tego uniknąć należy pamiętać o prawidłowej regeneracji w postaci między innymi systematycznego masażu, gdyż jest to nieodzowny element odnowy biologicznej każdego sportowca.
Masaż sportowy wykonywany jest w celu:
- uniknięcia kontuzji,
- rozluźnienia mięśni,
- rozgrzania mięśni,
- poprawy metabolizmu
- zlikwidowania skutków przetrenowania;
- usunięcia stanu zmęczenia mięśni i całego organizmu,
- przyspieszenia krążenia krwi i chłonki,
- poprawienia dopływu produktów odżywczych do mięśni.
rodzaje masażu sportowego
Masaż sportowy to bardzo ogólna nazwa, poniżej rodzaje masażu sportowego:
- sportowy masaż kondycyjny służy do podtrzymywania kondycji w okresie wolnym od zawodów, czyli w trakcie tzw. martwego sezonu. Oczywiście przerwa jest tylko tymczasowa. Zadaniem tego rodzaju masażu sportowego jest utrzymanie odpowiedniej elastyczności ciała.
- sportowy masaż treningowy stosowany u lekkoatletów, pływaków, tenisistów oraz kolarzy, polega na ugniataniu mięśni. Powinien być wykonywany około 5 godzin po treningu.
- sportowy masaż przed zawodami – wykonywany przynajmniej 2 dni przed zawodami. Ma na celu wzmocnienie i rozluźnienie mięśni.
- sportowy masaż restytucyjny – ten rodzaj masażu sportowego ma na celu rozluźnienie mięśni podczas zawodów. Wpływa na poprawę krążenia krwi i przyspiesza przemianę materii
- masaż sportowy przedwysiłkowy – stosuje się jako uzupełnienie rozgrzewki a jego celem jest przygotowanie organizmu do większego wysiłku fizycznego.
- masaż sportowy międzywysiłkowy – stosuje się go w przerwie zawodów, by utrzymać rozgrzane mięśnie.
- masaż sportowy powysiłkowy – celem masowania jest szybsza regeneracja mięśni po intensywnym wysiłku sportowym.
Rehasanka® Masaż sportowy Ursus – Zapraszamy na konsultację