rehabilitacja po operacji kręgosłupa warszawa

Rehabilitacja i ćwiczenia po operacji kręgosłupa

Operacja kręgosłupa to poważne przedsięwzięcie, a ćwiczenia i rehabilitacja po operacji kręgosłupa jest ważną częścią zabiegu chirurgicznego. Rehabilitacja wspomaga operację w celu uzyskania jak największych z niej korzyści. Zasadniczo rehabilitacja (fizjoterapia, fizykoterapia i ćwiczenia) pomaga pacjentom w jak najszybszym i całkowitym powrocie do zdrowia po operacji kręgosłupa.

Fizjoterapię po operacji kręgosłupa można porównać do kupowania nowych opon. Jeśli kupisz nowe opony do swojego samochodu, ale nie wywarzysz ich  i nie poprawisz zawieszenia (zbieżność i luzy) Twój zakup będzie stratą pieniędzy. Tak samo jest z Twoją operacją kręgosłupa, a rolą fizjoterapeuty jest właśnie wyrównanie, ustawienie zbieżności, wyważenie i dostrojenie całego układu, abyś był pewny, że efekty operacji są jak najbardziej pozytywny.

Nasi fizjoterapeuci zazwyczaj pracuje z pacjentem na kilka sposobów, aby pomóc mu wrócić do dobrej kondycji fizycznej i wyleczyć go z urazu i ze stanu po operacji kręgosłupa.

Eliminacja bólu po operacji kręgosłupa

Nasi fizjoterapeuci są przeszkoleni w radzeniu sobie z bólem po operacji pleców.

fizykoterapia po operacji kręgosłupa

fizykoterapia po operacji kręgosłupa

Leczenie bólu po operacji kręgosłupa jest ważnym pierwszym krokiem pozwalającym pacjentom odzyskać siły, ponieważ bardzo trudno przejść programu rehabilitacji, jeśli ktoś odczuwa silny ból i nie może wykonywać odpowiednio ćwiczeń fizjoterapeutycznych.

Chociaż pewna ilość bólu jest powszechna w procesie zdrowienia, istnieje kilka sposobów, które fizjoterapeuta może zastosować, aby zminimalizować ból, na przykład:

  • Terapia manualna
  • Kinezyterapia
  • Urządzenia do fizykoterapii (np. prądy TENS).
  • Techniki zmiany pozycji

Wiele technik łagodzenia bólu pleców jest prosta i łatwych do nauczenia się. Będziesz mógł je wykonywać potem w domu lub w pracy przez cały czas. Dla wielu pacjentów zaskakujące jest odkrycie, jak bardzo proste użycie np. okładów z lodu lub zmiany odpowiedniej pozycji może pomóc złagodzić ból pooperacyjny. 

Nasi fizjoterapeuci zapewniają również informacje i edukację w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia pacjenta i powrotu do zdrowia po operacji kręgosłupa poprzez zmiany stylu życia, takie jak picie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, właściwe odżywianie się (tym zajmuje się nasz dietetyk) i znalezienie wygodnej pozycji do spania.

Kinezyterapia po operacji w formie treningów personalnych.

kinezyterapia po operacji kregoslupa

kinezyterapia po operacji kręgosłupa

Fizjoterapeuta opracuje program szkoleniowy dostosowany indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę specyfikę operacji, typ ciała i stan tkanek. Terapeuci koncentrują się na wspomaganiu mięśni w obszarach, w których mięśnie mogą wymagać specjalnego ponownego treningu, aby zyskać siłę i zapewnić stabilność po operacji pleców. Ten rodzaj terapii ruchowej może skupiać się na:

  • Mięśniach w okolicy nacięcia chirurgicznego
  • Mięśniach które zostały osłabione przed operacją w wyniku urazów lub zaniedbań
  • Mięśniach stabilizujących, które pracują wokół każdego kręgu i pomagają ustabilizować kręgosłup. Większość osób (nawet nie wie o istnieniu tych małych mięśni i ) nie używa tych mięśni zbyt często. Jeśli jednak mięśnie stabilizujące są odpowiednio wytrenowane, mogą zapewnić doskonałą stabilizację, która może chronić kręgosłup i chronić nowo operowany obszar, aby zapobiec przyszłym problemom.

Kinezyterapia może również pomóc w obszarach, w których ruchliwość i elastyczność pacjenta zostały ograniczone przez operację kręgosłupa. Wielu pacjentów z kręgosłupem ma problemy z ograniczeniami w biodrach, ramionach lub innych obszarach kręgosłupa. W takich przypadkach terapeuta może pomóc stawom i niezaangażowanym mięśniom w odzyskaniu ruchu w odniesieniu do typu ciała i aktywności fizycznej danej osoby. Po prostu postaramy się aby wszystko pracowało dobrze i prawidłowo z Twoim nowym kręgosłupem.

Przychodząc do nas, masz 100% pewność, że nasi fizjoterapeuci są odpowiednio przeszkoleni, abyś bezpiecznie wykonywał właściwe ćwiczenia po operacji kręgosłupa.

Regeneracyjne po operacji 

ćwiczenia regeneracyjne po operacji kręgosłupa

ćwiczenia regeneracyjne po operacji kręgosłupa

Ćwiczenia są niezbędne do poprawy zdrowia po operacji kręgosłupa. Jest to klucz do wyeliminowania zmęczenia, bezpiecznego powrotu pacjentów do aktywności i uniknięcia ponownego urazu. Ostatecznie ćwiczenia mają kluczowe znaczenie zarówno w leczeniu pierwotnego urazu, jak iw zapobieganiu (lub minimalizowaniu) przyszłych epizodów bólu pleców.

Nasz fizjoterapeuta opracuje indywidualnie dostosowany program ćwiczeń oparty na znajomości dokładnego rodzaju operacji kręgosłupa oraz sił, dla największej korzyści pacjenta. Nasi pacjenci zazwyczaj uczą się ćwiczeń z fizjoterapeutą i gdy już załapią jak je prawidłowo wykonywać, wykonują je samodzielnie w domu. Zobacz, jak fizjoterapeuta może pomóc w ćwiczeniach Pacjenci mają do wyboru wiele ćwiczeń.

Jeśli fizjoterapeuta i pacjent będą pracować razem, mogą z czasem znaleźć alternatywne ćwiczenia, które będą bardzo korzystne dla stanu fizycznego pacjenta i umożliwią wznowienia aktywności fizyczne na prawie każdym poziomie.

Pacjenci często zastanawiają się, czy i kiedy mogą wrócić do pewnych czynności po operacji kręgosłupa. Odpowiedź jest prosta, wiele zależy od tego, jak zareagują na ćwiczenia i jak dużo czasu mogą poświęcić na ćwiczenia. 

Przed wszystkim edukacja na temat aktywności

edukacja na temat operacji kręgosłupa warszawa

edukacja na temat operacji kręgosłupa warszawa

Podczas personalnych terapii fizjoterapeutycznych pacjenci mają mnóstwo okazji do zadawania pytań fizjoterapeucie. Nasi terapeuci poświęcą Ci całą swoją uwagę w 100% aby dokładnie wyjaśnić, jakie zmiany zaszły w wyniku Twojej konkretnej operacji i co możesz zrobić, aby zmaksymalizować korzyści z tej operacji.  Nasi fizjoterapeuci mają wystarczającą wiedzę, aby móc od razu odpowiedzieć na większość pytań.

Sukces każdej operacji kręgosłupa nie zależy tylko od zdolności chirurga, zależy również od fizjoterapeuty, a przede wszystkim od Ciebie i od Twojej ciężkiej pracy na terapii oraz podczas ćwiczeń w domu.

Połączenie chirurgii,  fizjoterapii, ćwiczeń i późniejsza prewencja, jest potrzebna, abyś w pełni odzyskał zdrowie i mógł się cieszyć z owego kręgosłupa.

bóle kręgosłupa