Co to jest osteopatia niemowląt i dzieci?

Leczenie osteopatyczne niemowląt i dzieci w Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie ma na celu uwolnienie napięcia fizycznego, promowanie symetrii ciała i zachęcanie do optymalnej sprawności fizycznej rozwijającego się dziecka. Rolą osteopaty jest usuwanie fizycznego napięcia w ciele, które może być związane z powszechnymi chorobami wieku dziecięcego i niemowlęcego. Osteopaci ściśle współpracują z położnymi, konsultantami laktacyjnymi, dentystami, lekarzami i pediatrami, aby np odkryć przyczynę problemów z karmieniem piersią. Osteopaci są rónież szczególnie zainteresowani mechaniką szczęki, tj. jak daleko dziecko może otworzyć buzię, aby uzyskać odpowiednie przyssanie i ogólny komfort na piersi.

Co właściwie robi Osteopata ?

Rolą Osteopaty w opiece nad dziećmi jest usuwanie fizycznego napięcia z ciała, które może przyczyniać się do szeregu różnych objawów, które często występują w okresie niemowlęcym i dziecięcym. Leczenie osteopatyczne ma na celu ułatwienie zdrowego funkcjonowania wszystkich obszarów nowo narodzonych i rosnących ciał poprzez uwolnienie mięśni i stawów, poprawę przepływu krwi i utrzymanie symetrii ciała dla zrównoważonego wzrostu.

W przypadku niemowląt i dzieci Osteopata potrzebuje jedynie bardzo lekkiego dotyku i delikatnego ruchu. Osteopata może siedzieć z rękoma delikatnie trzymając głowę lub miednicę dziecka przez kilka minut, wykonując tylko bardzo subtelne ruchy. Innym razem dziecko może być trzymane lub ustawiane w określony sposób, aby delikatnie przywrócić równowagę w ciele. Osteopata nie używa większego nacisku i siły, niż ta która jest zwykle używany podczas trzymania lub ubierania dziecka.

Co to jest „osteopatia czaszkowa” i jak pomaga dzieciom?

Osteopatia czaszkowa dla niemowląt forma opieki osteopatycznej, która obejmuje osteopatię kołyszącą główkę dziecka, podstawę kręgosłupa lub jakąkolwiek inną część ciała w celu delikatnego wyczucia i uwolnienia wszelkich zaburzeń równowagi. Zabieg jest niezwykle subtelny i ma na celu poprawę dynamiki płynów w obszarach ciała. Ten rodzaj leczenia jest prawie niezauważalny dla obserwatora.

Osteopaci w Rehasanka stosują połączenie ogólnej osteopatii i osteopatii czaszkowej dla niemowląt, która obejmuje subtelne kołysanie głowy i ciała dziecka, a także masaż i pozycjonowanie ciała. Ta technika nie wykorzystuje większej siły nacisku niż zwykle trzymania lub ubierania dziecka.

Ogólna osteopatia i osteopatia czaszki u niemowląt ma na celu wspieranie zdrowego ułożenia ciała i łagodzenie wszelkich obciążeń mechanicznych od urodzenia lub jeszcze w łonie matki.

Urodzenie się może być fizycznie obciążającym procesem dla niektórych dzieci, zwłaszcza jeśli wystąpiły trudności z porodem, komplikacje medyczne lub długi, przeciągający się poród. Sam fakt przebiegu ciąży może również skutkować obciążeniem ciała i brakiem równowagi – nawet jeśli poród był stosunkowo łatwy.

Osteopata dzieci i niemowląt

Niemowlęta i dzieci zgłaszane są do osteopatów z wielu różnych powodów. Jeśli uważasz, że opieka osteopatyczna może przynieść korzyści Twojemu dziecku, zadzwoń, aby porozmawiać z jednym z naszych osteopatów pod numerem +48 530 559 907 lub umów się na wstępną konsultację.

Uwaga: Leczenie osteopatyczne w Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie nie wymaga większego nacisku i siły niż podczas trzymania lub ubierania dziecka. Podczas całego procesu terapii zapewniamy dziecku komfort i spokój.

Lecenie osteopatyczne napięcia w obrębie twarzy, języka, żuchwy, szyi i głowy, aby wspierać dzieci, które mają trudności z karmieniem piersią

Osteopaci ściśle współpracują z położnymi, konsultantami laktacyjnymi, dentystami, lekarzami i pediatrami, aby odkryć przyczynę problemów z karmieniem piersią. Osteopaci są szczególnie zainteresowani mechaniką żuchwy, tj. jak daleko dziecko może otworzyć usta, aby uzyskać odpowiednie przyssanie i ogólny komfort na piersi.

Napięcie lub dyskomfort w górnej części szyi lub głowy dziecka może powodować dyskomfort zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Dziecko może nadmiernie wykorzystywać mięśnie twarzy i za mało języka, co powoduje ból u matki, nieefektywny transfer mleka, a później słabą laktację. Dziecko może być rozdrażnione z powodu głodu lub połykania zbyt dużej ilości powietrza.

Często, gdy dziecko woli leżeć z głową tylko na jedną stronę lub tylko odwracać głowę w jedną stronę, ma trudności z karmieniem jednej piersi w porównaniu z drugą.

Osteopata oceni całe ciało dziecka, a konkretnie pozycję i ruchy górnej części szyi i szczęki oraz użycie policzków, warg i języka. Osteopata może masować (w rękawiczkach) wnętrze ust dziecka, stosować określone ułożenie ciała podczas leczenia i przepisywać ćwiczenia do domu. Wszystkie zabiegi mają na celu zapewnienie dziecku komfortu i spokoju przez cały czas.

Leczenie osteopatyczne niemowląt może pomóc w lepszym ruchu szyi

Niektóre dzieci mogą preferować patrzenie tylko w jednym kierunku. Nazywa się to wrodzonym kręczem szyi. Istnieją różne stopnie nasilenia tego zjawiska, niektóre noworodki nadal są w stanie całkowicie obrócić głowę na drugą stronę, ale wolą tego nie robić, a inne nie są w stanie spojrzeć na drugą stronę nawet z pomocą. Stan ten jest czasami obecny przy urodzeniu, ale może rozwinąć się w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Może się tak zdarzyć, ponieważ płód przez długi czas znajdował się w niewygodnej pozycji w miednicy matki lub z powodu trudnego porodu, takiego jak długi poród, kleszcze lub ekstrakcja próżniowa.

Powodem rotacji szyi jest napięcie mięśni szyi, w tym mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego (w skrócie SCM). Jest to mięsień, który wyrasta tuż za uchem i przyczepia się do środkowej górnej części mostka. Niektóre dzieci będą miały tak zwany „pseudoguz” lub mały guzek w tym mięśniu. Większość z nich ustępuje samoistnie, ale należy je monitorować, jeśli utrzymują się, mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Spłaszczenie głowy w jednym miejscu, jeśli dziecko leży z głową w tej samej pozycji przez długi czas – może się to zdarzyć również w łonie matki, nazywa się to plagiocefalią. Kości główki noworodka są cienkie i elastyczne, dzięki czemu główka jest miękka i może łatwo zmieniać kształt. Dziecko, które może swobodnie poruszać głową, jest mniej podatne na spłaszczenie jednej części głowy po urodzeniu. 

Leczenie osteopatyczne u tych noworodków polega na rozluźnieniu mięśnia SCM i poprawie zakresu ruchu szyi. Bardzo ważna jest również górna część pleców i żebra. Osteopata może również zapewnić rodzicom delikatne ćwiczenia rozciągające, aby jeszcze bardziej poprawić wyniki leczenia.

Leczenie osteopetyczne dzieci w przypadku dystocji barkowej spowodowanej trudnościami z porodem

Dystocja barkowa ma miejsce, gdy ramiona dziecka utkną w miednicy matki podczas porodu. Występuje w mniej niż jednym procencie urodzeń. To bardzo dobry powód, aby szukać leczenia osteopatycznego dla dziecka, ponieważ jego głowa i szyja są zwykle ustawiane w różnych pozycjach, aby pomóc uwolnić ramię podczas porodu. Podczas gdy niektóre dzieci mogą skończyć ze złamaniem obojczyka, te, które go nie mają, mogą nadal mieć podrażnienie nerwów, które biegną w ich ramiona, a także mięśni szyi i ramion.

Nadwyrężenie mięśni lub upadek podczas nauki chodzenia i wspinania

Około 6 miesiąca życia, kiedy po raz pierwszy uczą się siedzieć, dzieci często przewracają się do tyłu lub przewracają się na bok. Rodzice czasami zauważają, że po upadku dziecko zaczyna odwracać głowę lub kuleć.

Starsze dzieci, które zaczynają chodzić po meblach lub stawiać pierwsze kroki, również mają upadki, które czasami mogą powodować napięcie w ich ciałach. Rodzice mogą zauważyć, że ich nogi i stopy nie są symetryczne podczas poruszania się po upadku.

Osteopaci są przeszkoleni w zakresie oceny i leczenia drobnych zwichnięć i nadwyrężeń oraz w razie potrzeby udzielają porad rehabilitacyjnych.

Jeśli Twoje dziecko doznało poważnego upadku lub urazu, ważne jest, aby poddać je ocenie w lokalnym centrum ratunkowym lub u lekarza pierwszego kontaktu przed skorzystaniem z opieki osteopatycznej.

Niektóre dzieci nie pełzają w normalny sposób

Istnieją różne nienormalne raczkowania, takie jak tasowanie dnem, w którym dziecko siada na pośladkach i używa stóp do podciągania się w pozycji siedzącej. Istnieje również pełzanie krabów, w których dziecko nie obciąża jednego z kolan, ale zamiast tego używa stopy po tej stronie, podczas gdy raczkuje na kolanie drugą stroną.

Tasowanie dna jest powszechne u niemowląt, które zachęca się do siedzenia przed pełzaniem i raczkowaniem. Te dzieci często pomijają etap raczkowania i pełzania, przechodząc od razu od szurania nogami do chodzenia.

Idealnie, dzieci powinny przejść przez etapy pełzania i raczkowania przed siedzeniem i chodzeniem. Poruszanie się na brzuszku zapewnia znaczący bodziec sensoryczny – pomaga dziecku zrozumieć, gdzie w przestrzeni znajduje się jego ciało. Rozwija również siłę mięśni szyi, pleców i tułowia, aby wspierać piękną postawę, gdy dziecko uczy się samodzielnie siadać (zwykle około 8 miesiąca). Ponieważ ręce dziecka znajdują się przed ciałem podczas pełzania i raczkowania, ten etap rozwoju jest również kluczowy w nauce koronacji dłoni i akomodacji wzrokowej (przesuwanie ostrości wzroku między bliższą a daleką).

Osteopata zapyta o pozycje, które Twoje dziecko lubi, a których nie lubi, czas i sposób, w jaki nauczyło się innych kamieni milowych motorycznych, takich jak toczenie. Osteopata może identyfikować i leczyć obszary obciążenia fizycznego, a także przepisywać ćwiczenia i pozycje, aby umożliwić dziecku naukę różnych sposobów poruszania się i poruszania się.

Osteopaci mogą oceniać i leczyć obciążenie fizyczne u drażliwego dziecka

Wszystkie niemowlęta powinny znajdować się pod opieką pielęgniarki, lekarza rodzinnego i pediatry, jeśli to konieczne.

Kiedy zabierasz dziecko do osteopaty, pytają o sen dziecka, o to, jak je, jak często ma mokre i zabrudzone pieluchy, czy oddycha bez zatkania serca oraz o schemat objawów drażliwości (np. przemęczenie, po karmieniu, o określonej porze dnia). Osteopata może skierować Cię do innego pracownika służby zdrowia.

Osteopata przeprowadzi dokładne badanie, aby zidentyfikować i leczyć fizyczne obciążenie, które może powodować fizyczny dyskomfort u drażliwego dziecka. Często osteopata uczy rodziców sposobów trzymania i pozycjonowania dziecka, aby wspierać zrównoważoną postawę i zapewniać komfort.

Obciążenia fizyczne, takie jak napięcie mięśni i ograniczenia stawów, są często związane z astmą i nawracającymi infekcjami dróg oddechowych

Osteopaci interesują się zdrowiem tkanek mięśni i ruchem klatki piersiowej. Przekrwienie tkanek (zabagnienie i stan zapalny) jest często wykrywane w mięśniach klatki piersiowej, szczególnie u niemowląt i dzieci cierpiących na astmę lub nawracające infekcje dróg oddechowych.

Główne mięśnie zaangażowane w oddychanie to przepona, zewnętrzne mięśnie międzyżebrowe i mięśnie pochyłe, ale inne pomagają. Mięśnie pomocnicze wspomagają oddychanie, gdy występuje wzmożona praca oddechowa (np. w przypadku chorób układu oddechowego, podczas ćwiczeń lub wzięcia głębokiego oddechu), te mięśnie obejmują mostkowo-obojczykowo-sutkowy, piersiowy większy i mniejszy, zębaty przedni, najszerszy grzbietowy i zębaty tylny górny . Osteopaci są zainteresowani wspieraniem funkcji i zdrowia tkanek podstawowych mięśni oddechowych oraz łagodzeniem napięcia i chronicznego nadużywania dodatkowych mięśni oddechowych.

Jedną z najważniejszych funkcji żeber i przepony jest zmiana objętości klatki piersiowej, która wspomaga wdech i wydech. Obszary klatki piersiowej poruszają się inaczej podczas oddychania. Górne żebra unoszą się i opuszczają głównie z przodu, a ten ruch zwiększa rozmiar klatki piersiowej od przodu do tyłu. Dolne żebra unoszą się i obniżają głównie po bokach, zwiększając szerokość klatki piersiowej. Osteopaci są szkoleni w identyfikowaniu i leczeniu obszarów ograniczenia klatki piersiowej, aby poprawić mechanikę klatki piersiowej podczas oddychania.

Zwracanie na palce (odwracanie stóp) / Odwracanie na palce (odwracanie stóp) jest spowodowane zmianą pozycji stopy, podudzia lub uda

In-toeing ma miejsce, gdy stopy obracają się do wewnątrz podczas chodzenia. Jest powszechna w dzieciństwie i zwykle wyrosła. Dobrym pomysłem może być wizyta u osteopaty, jeśli: chodzenie po palcach dotyczy tylko jednej nogi; chodzenie po palcach jest ciężkie i nie poprawia się z czasem; chodzenie na palcach powoduje potykanie się i wpływa na uczestnictwo w zajęciach; stopy są sztywne lub bolesne i nie poprawiają się z czasem.

Palce mogą być wynikiem zmiany położenia jednego lub więcej obszarów ciała – przywodzącego śródstopia (stopa zwrócona do wewnątrz), skrętu wewnętrznego piszczeli (rotacja podudzia) lub skrętu wewnętrznego kości udowej (rotacja uda).

Osteopaci są przeszkoleni w zakresie oceny i identyfikacji przyczyny chodzenia po palcach oraz leczenia w celu mobilizacji i równowagi miednicy, kończyn dolnych i stóp. Często przepisywane są ćwiczenia wspomagające leczenie.

Bóle wzrostowe mogą być wynikiem nadwyrężenia mięśni i zmęczenia

Wzrost fizyczny może obciążać tkanki ciała, w tym mięśnie i kości.

Osteopata ocenia obszary napięcia i stosuje techniki takie jak masaż, aby poprawić elastyczność i promować przepływ krwi do mięśni i tkanek łącznych otaczających kości. Ćwiczenia domowe mogą być przepisane w celu uzupełnienia leczenia i złagodzenia objawów.

Osteopaci mogą oceniać leczenie drobnych skręceń i skręceń wynikających z urazów u starszych dzieci

Dzieci są ZAJĘTE i nieustannie dostosowują się do zmian w swoim rosnącym ciele. Każdego dnia uczą się nowych umiejętności i często przy tym wyrządzają sobie krzywdę.

Osteopaci są przeszkoleni w zakresie oceny i leczenia większości drobnych zwichnięć i nadwyrężeń oraz w razie potrzeby udzielają porad rehabilitacyjnych.

Jeśli Twoje dziecko doznało poważnego upadku lub urazu, ważne jest, aby poddać je ocenie w lokalnym centrum ratunkowym lub u lekarza przed skorzystaniem z opieki osteopatycznej.

Bóle głowy są powszechne u dzieci i młodzieży i mogą być spowodowane wieloma rzeczami

Częstymi przyczynami bólów głowy u dzieci są napięcie mięśni, przeziębienie, stres, odwodnienie, brak snu lub problemy z oczami (np. wysiłek przy czytaniu). Większość bólów głowy u dzieci nie jest spowodowana poważnym, podstawowym problemem, ale mogą być dla dziecka przykre i mieć wpływ na naukę, sport i zabawę.

Bóle głowy mogą być traktowane jako pierwotne bóle głowy i wtórne bóle głowy .

Napięciowy ból głowy jest rodzajem pierwotnego bólu głowy. Napięciowe bóle głowy są jak ciasna opaska wokół głowy, tępy, stały ból odczuwalny po obu stronach głowy, ale może być odczuwalny z przodu iz tyłu głowy. Te bóle głowy są spowodowane napięciem mięśni szyi, podstawy czaszki i/lub twarzy i dobrze reagują na leczenie osteopatyczne.

Wtórne bóle głowy wynikają z możliwej do zidentyfikowania przyczyny, zwykle łagodnej choroby (np. infekcji wirusowej) lub odwodnienia.

Jeśli bóle głowy Twojego dziecka są silne i uporczywe i powodują, że opuszcza ono lekcje lub zajęcia częściej niż raz w miesiącu, powinno zostać zbadane przez swojego lekarza rodzinnego.

Osteopatia nie leczy problemów behawioralnych i trudności w uczeniu się, jednak terapia ruchowa może być korzystna dla niektórych dzieci.

Czego można się spodziewać po sesji osteopatycznej Twojego dziecka w Rehasance w Warszawie

W Growing Bones chcemy, aby wizyta Twojego dziecka u osteopaty była przyjemnym doświadczeniem. Osteopata może leczyć Twoje dziecko podczas karmienia lub snu. Maluchy mogą siedzieć i bawić się zabawkami. Podczas leczenia dzieci nie muszą leżeć nieruchomo na plecach, chociaż może być miło, jeśli są chętne! W rzeczywistości, naturalne zachowanie, ruch i postawa Twojego dziecka podczas zabawy mogą pomóc osteopatowi poinformować osteopatę, które obszary ciała funkcjonują dobrze, a które mogą wymagać niewielkiej pomocy.

Potrzebujesz więcej informacji o tym, jak leczenie osteopatyczne może pomóc niemowlętom i dzieciom?

Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń do nas pod numer +48 530 559 907 lub umów się na spotkanie, korzystając z naszego bezpiecznego narzędzia do rezerwacji online.

bóle kręgosłupa