Według danych WHO już połowa Polaków ma nadwagę, a co piąty cierpi na otyłość. Mamy epidemię – co roku na świecie z powodu chorób powiązanych z otyłością umiera ponad 2,5 mln osób.
Otyłość skutkuje następującymi problemami:
- Choroby układu krążenia: nadmiernej masie ciała często towarzyszy choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca), miażdżyca, nadciśnienie tętnicze. U ponad 40% ludzi otyłych diagnozowana jest choroba niedokrwienna serca.Już 10-procentowa utrata zbędnych kilogramów zmniejsza o 20% ryzyko wystąpienia tej choroby. U osób otyłych występuje zazwyczaj nadciśnienie oraz podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Ryzyko zawału serca rośnie trzykrotnie.
- Wysokie stężenie lipidów: osoby otyłe mają dużo wyższe ryzyko podwyższonego poziomu trójglicerydów, lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i zmniejszonego poziomu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) co skutkuje otyłością brzuszną. Już 10-procentowa utrata masy ciała może spowodować obniżenie LDL o 15%.
- Nadciśnienie tętnicze: nadciśnienie tętnicze ma 30-65 % ludzi z otyłością. Im wyższe BMI, tym wyższe ciśnienie, dlatego też zrzucenie zbędnych kilogramów prowadzi do spadku ciśnienia krwi.
- Cukrzyca typu II: czym większa masa ciała, tym większe ryzyko cukrzycy. 80 % cukrzyków to osoby otyłe. Osoby z dziedzicznym obciążeniem cukrzycą chroni przed rozwojem choroby zachowanie właściwej wagi.
- Schorzenia pęcherzyka żółciowego:wysokie stężenie cholesterolu w żółci, a niskie kwasów żółciowych, zwiększa skłonność do tworzenia się kamieni. Z przyczyny dużej ilości tkanki tłuszczowej dochodzi do stłuszczenia wątroby, zaparć i hemoroidów.
- Zaburzenia oddychania: u osób z nadwagą występuje mniejsza pojemność płuc i szybciej się męczą. Otłuszczenie klatki piersiowej wiąże się z większym wysiłkiem podczas wdechu, przestrzeń w klatce piersiowej jest mniejsza. Płuca nie rozkurczają się swobodnie, organizm jest niedotleniony.
- Zaburzenia miesiączkowania: kobiety z nadwagą i otyłością często cierpią z powodu zaburzeń hormonalnych i cyklu miesiączkowego, przez co ciężej jest im zajść w ciążę. Częściej występuje u nich hirsutyzm (owłosienie na twarzy) oraz zespół policystycznych jajników.
- Zwyrodnienia stawów: przy nadwadze i otyłości często występują choroby zwyrodnieniowe stawów. Duże obciążenie waga i silny nacisk na stawy prowadzi do uszkodzenia błony wyściełającej stawy. Często pojawia się także dna moczanowa, czyli gromadzenie się ostrych kryształków w stawach.
- Choroby nowotworowe: otyłość to jeden z czynników ryzyka chorób nowotworowych m.in. raka macicy, sutka, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego, trzustki i wątroby. U mężczyzn nowotworu prostaty, jelita grubego, trzustki i wątroby.
- Zaburzenia psychiczne: u osób otyłych często występuje kompulsywne objadanie się, brak pewności siebie, kompleksy oraz znaczne częściej chorują na depresję.
Walczycie z nadmiernymi kilogramami?
Nasz Dietetyk zaprasza Was na konsultację oraz pomoc w skutecznym i trwałym powrocie do prawidłowej wagi.