Kobieta narażona jest na wiele schorzeń związanych ze sferami intymnymi. Jest to wciąż wstydliwy temat, który sprawia, że spora ilość kobiet, zamiast zmierzyć się z uciążliwym problemem, akceptuje go. Warto zadbać o swój komfort i zapisać się do fizjoterapeuty urologicznego. Jak wygląda wizyta? Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule. Zapraszamy!
Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest?
Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest? To względnie nowa dziedzina fizjoterapii, której głównym zadaniem jest rozpoznanie i leczenie dysfunkcji mięśnia dna miednicy. Uroginekologia i fizjoterapia pozwalają uporać się z takimi schorzeniami, jak nietrzymanie moczu, chroniczne zapalenie dróg moczowych, problemy z oddawaniem moczu, rozejście mięśni prostych brzucha. Jest to także nieoceniona pomoc w przypadku bolesnych miesiączek, bólu podczas współżycia czy leczeniu endometriozy. Uroginekologiczny fizjoterapeuta wykorzystuje nieinwazyjne, bezbolesne i dopasowane do każdej pacjentki działania fizjoterapeutyczne z wykorzystaniem USG. Do najważniejszych plusów terapii uroginekologicznej należy zaliczyć znaczną poprawę jakości życia, dlatego zdecydowanie warto zdecydować się na taką wizytę.
Fizjoterapueta uroginekologiczny – jak wygląda wizyta?
Czas dowiedzieć się, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, gdyż wiele kobiet snuje jedynie domysły na ten temat, skutecznie odwodząc myśl o zapisaniu się do danego gabinetu. Nie jest to jednak nic strasznego! Na początku wizyty fizjoterapeuta urologiczny przeprowadzi dokładny wywiad, dzięki czemu pozna powód wizyty. Dobrą praktyką jest zabranie ze sobą dokumentacji medycznej. Co do pytań, to wiele z nich może być bardzo intymnych, jednak należy odpowiadać szczerze i zgodnie z prawdą. W czasie wywiadu uroginekologiczny fizjoterapeuta może zapytać o bolesność miesiączek, bolesność podczas współżycia, częstotliwość oddawania moczu czy występowania gazów. Pytania oczywiście są zależne od problemu, z którym przybył pacjent. Następnie następuje analiza postawy ciała oraz ewentualnych napięć. W razie potrzeby i za zgodą pacjenta odbywa się również badanie per vaginum/per rectum, które ma na celu określenie czynności mięśni dna miednicy. Często badanie jest przeprowadzane już na pierwszej wizycie, choć równie dobrze może być wykonywane na kolejnych spotkaniach. Właściwa terapia oraz w razie potrzeby zlecenie zestawu ćwiczeń, które należy wykonywać w domu, odbywa się na kolejnym spotkaniu. Gdy już wiadomo, jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, podjęcie decyzji o zapisie powinno być o wiele prostsze.