Stale rośnie świadomość, że pomóc pacjentom w osiągnięciu optymalnego zdrowia trzeba zwrócić się zarówno do jego ciała, jak i umysłu. Aby spojrzeć na pacjenta wraz z jego całą historią nie tylko przez pryzmat bolącego miejsca, ale także w sferze jego uczuć, odczuć i emocji, w tym np. stresu.
Jak to wygląda w praktyce, jak to się dzieje?
“Potrzeba leczenia całego pacjenta wykracza daleko poza jego zdrowie.” dr. Dan Rhon
Nowoczesna koncepcja całościowej opieki zdrowotnej narodziła się w amerykańskiej armii i była oparta na współpracy wielu specjalistów takich jak chirurdzy, psychologowie, dietetycy terapeuci medycyny ciała i pedagogowie zdrowia. Wszystko to po to aby rozwijać i utrzymywać, zdrowe zachowania personelu wojskowego – wraz z „zbroją umysłową”, aby zwiększać skuteczność operacyjną i sił zbrojnych.
Przewlekłe choroby i urazy, których można uniknąć i zapobiec im wcześniej, są obecnie największą przyczyną śmierci. Wynika to częściowo z tego, że pracownicy służby zdrowia często nie są szkoleni w zakresie zapobiegania i medycyny holistycznej.
Co tak naprawdę oznacza „medycyna holistyczna oraz fizioterapia holistyczna?
Według American Holistic Health Association (AHHA) to sztuka i nauka uzdrawiania dotyczy całej osoby – ciała, umysłu i ducha. Praktyka łączy konwencjonalne i alternatywne terapie w celu zapobiegania i leczenia chorób – a co najważniejsze w celu promowania optymalnego zdrowia.
Medycyna holistyczna jest czasami określana jako medycyna integracyjna, czyli opieka zdrowotna która często łączy konwencjonalne i uzupełniające się podejścia w sposób skoordynowany przez pracowników medycznych. Podkreśla holistyczne, ukierunkowane na pacjenta podejście do opieki zdrowotnej i dobrego samopoczucia …
Czy fizykoterapia pasuje do medycyny holistycznej i odwrotnie?
W USA gdzie nowoczesna medycyna holistyczna miała swój początek to zintegrowane podejście wykroczyło obecnie daleko poza wojsko. Według American Hospital Association (AHA) w 2010 r. 42% uczestniczących szpitali oferowało 1 lub więcej terapii uzupełniających lub alternatywnych. Najważniejsze wymieniane świadczenia ambulatoryjne to terapia fizjoterapeutyczna, masaż i ćwiczenia, akupunktura i fizykoterapia.
Jak więc koncepcja opieki nad całym pacjentem przekłada się na praktykę fizjoterapii?
Istnieje wiele różnych poziomów złożoności – Fizjoterapia to nie tylko jedna rzecz odizolowana od wszystkiego innego. Jako licencjonowani pracownicy medyczni często boimy się wyjść poza utarte schematy. Pracownicy kliniczni często obawiają się, że muszą być ekspertami w każdej dziedzinie, a to duży błąd, gdyż oznacza to tylko tyle, że muszą być w stanie sprawdzić i zidentyfikować problem, a potem podobnie jak w każdym innym przypadku skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Coraz częściej lekarze i pracownicy medyczni kładą duży nacisk na modyfikację stylu życia taką jak odżywianie, psychologia zdrowia, relaks oraz najważniejszą w dzisiejszych czasach bolączkę zwiększenie ilości ruchu i ćwiczeń fizycznych ale wyłącznie gdy będą wykonywane bezpiecznie.
Istnieje wiele ćwiczeń, które możemy zaoferować pacjentom.
Powodów, dla których powinni oni ćwiczyć, jest wiele, ale przede wszystkim w perspektywie krótkoterminowej staramy się poprawić skuteczność ich leczenia i zminimalizować negatywny wpływ, jaki ich leczenie może mieć na ich zdrowie, dobre samopoczucie, jakość życia i funkcjonowanie fizyczne.
Poza bezpośrednimi celami terapii ( z którymi zgłaszają się do nas pacjenci ) chcemy aby nasi klienci traktowali ćwiczenia i ruch jak lek – standardową część ich planu opieki i życia – w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu, zmniejszenia ryzyka skutków ubocznych leczenia i ochrony ich przed innymi chorobami w tym przewlekłymi.
Dla nas Fizjoterapeutów pracujących w ujęciu holistycznym leczenie całego pacjenta nie jest satysfakcjonujące tylko dla pacjenta, daje również naszym zaangażowanym pracownikom drugie życie i satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy.
Rzeczywiste narzędzia, których używam w Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie Ursus w swojej praktyce, są ogromne. Obejmują wszystko, od treningu personalnego po wkładki ortopedyczne, przez różnego rodzaju terapie, masaże i analizy. Każdemu pacjentowi w rozmowie staramy się podawać zalecenia, które naszym zdaniem pomogą pacjentom. Ale ostatecznie to pacjent sam dokonuje wyboru i jest całkowicie odpowiedzialny za efekty pracy oraz swoje wybory, szczególnie te związane bezpośrednio ze stylem życia.
Jak zacząć?
Wielu ludzi uważa, że całościowe elementy opieki zdrowotnej znajdują się poza ich zasięgiem, mimo że większość zgodzi się, że podejście multidyscyplinarne jest dobre. Wiele osób po prostu nie wie, jak to w praktyce zastosować i do kogo się zgłosić.
Dajemy Państwu niesamowitą okazję, aby móc pomyśleć o zmianie stylu życia i zasadach od pierwszego spotkania.
Zapraszamy na darmową konsultację, nasi Fizjoterapeuci mają doświadczenie i wiedzę, aby być Państwa trenerem personalnym – dawać przykład i pracować nad tym holistycznym podejściem do zdrowia nie tylko w aspekcie bolącego miejsca, ale także w aspekcie całego organizmu.