Centrum Rehabilitacji Rehasanka – fizjoterapia warszawa

Co to jest fizjoterapia?

rehabilitacja warszawa ursus

fizjoterapia warszawa

Fizjoterapia to naukowy zawód medyczny, który promuje powrót do zdrowia po chorobie, urazie lub niepełnosprawności. Ma na celu przywrócenie pełnego potencjału ruchu i sprawności. Fizjoterapia to niezależny zawód, w którym fizjoterapeuci samodzielnie podejmują decyzje dotyczące leczenia i oceny klinicznej. Nieustannie ponownie oceniają wyniki swoich zabiegów i dostosowują swoje podejście.

Fizjoterapeuci w Polsce są pracownikami służby zdrowia zarejestrowanymi w Rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą takim podmiotem jest każdy fizjoterapeuta z konkretnym wykształceniem jak również, przychodnie, gabinety i centra rehabilitacji działające legalnie !

Fizjoterapia zajmuje się ludźmi w każdym wieku, od noworodków do bardzo starych. Przeważnie króluje podejście holistyczne i ścisłe zaangażowanie w pacjenta i opiekę całościową nad nim.

Fizjoterapia jest czasami skracana do potocznego “fizjo” lub utożsamiana tylko z wąską dziedziną jaką jest masaż czy terapia manualna. Fizjoterapeuci mogą pracować samodzielnie lub z innymi współpracownikami w przychodni, szpitalu lub centrum rehabilitacji. Mogą również pracować w zespołach z pielęgniarkami, psychologami, lekarzami (nie tylko lekarzami fizjoterapii) najczęściej z ortopedami i terapeutami zajęciowymi.

fizjoterapia warszawa

fizjoterapia warszawa ochota

Co leczy fizjoterapia?

Fizjoterapeuci diagnozują, oceniają ale też leczą i zarządzają szerokim spektrum problemów fizycznych. Są one związane z układem oddechowym, sercowo-naczyniowym, nerwowo-mięśniowym i mięśniowo-szkieletowym organizmu.

Artykuł koncentruje się na najczęściej leczonej przypadłości czyli na fizjoterapii schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Stany mięśniowo-szkieletowe a fizjoterapia

Fizjoterapeuci układu mięśniowo-szkieletowego leczą problemy związane z mięśniami, kośćmi, nerwami, chrząstkami, ścięgnami, więzadłami i stawami. Mówiąc dokładniej, mogą pomóc w:

Problemach z kręgosłupem –  ból pleców , przewlekły ból pleców. Wypadnięcie dysku, przepuklina dysku i choroba zwyrodnieniowa dysku, zwężenie kręgosłupa . Rwa kulszowa . Ból szyi, urazy szyi i uraz kręgosłupa szyjnego . Osteoporoza.

Urazy tkanek miękkich –  urazy sportowe . Uraz z powodu powtarzającego się napięcia. Ból kolana i urazy kolana, łąkotki, urazy ścięgna podkolanowego , naderwanie ACL, zapalenie ścięgna rzepki. Pachwina ból , ból barku , rotatorów ból mankietu, zapalenie kaletki, ścięgna . Ból nadgarstka i cieśni nadgarstka . Skręcona kostka , ból stopy , zapalenie powięzi podeszwy , szyny goleniowe .

Problemy reumatologiczne –  zapalenie stawów . Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) , reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), dna, łuszczycowe zapalenie stawów. Fibromialgia. Ból stawu.

Rehabilitacja – Discektomia, laminektomia, fuzja lędźwiowa. Operacje ramion. Wymiana kolana i biodra.

Ciąża – ból nóg i rwa kulszowa, ból stawów krzyżowo-biodrowych, ból spojenia łonowego, ból dolnej części pleców .

Fizjoterapia obejmuje ruch i ćwiczenia, terapię manualną, hydroterapię i inne podejścia.

fizjoterapia warszawa

Ruch i ćwiczenia

Fizjoterapeuci oceniają zdolność pacjenta do wykonywania aktywności fizycznej. Patrzą na wspólny zakres ruchu, siłę, wrażliwość, koordynację, równowagę i wykonywanie zadań.

Ćwiczenia fizyczne zwiększają zakres ruchu, wzmacniają mięśnie oraz poprawiają równowagę i koordynację. Aktywność fizyczna i ćwiczenia są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób przewlekłych

Terapia manualna

fizjoterapia warszawa ursus

fizjoterapia warszawa włochy

Terapia manualna może być ważna w rehabilitacji. Nasze stawy wykonują niewielkie ruchy ślizgowe i ślizgowe, gdy wykonujemy zakres ruchu. Nie możemy wykonywać tych ruchów samodzielnie, po prostu występują one z głównym ruchem. Po urazie te małe wewnętrzne ruchy stawów mogą zostać ograniczone i ograniczyć naszą zdolność poruszania stawami.

Fizjoterapeuta może zastosować kontrolowane ruchy bierne, aby rozluźnić uszkodzone stawy i tkanki. Ruchy bierne to ruchy wykonywane przez kogoś innego, a nie przez nas. Małe i powtarzalne ruchy stosowane na stawy nazywane są technikami mobilizacji. Są one zawsze pod kontrolą pacjenta, ponieważ mogą napiąć i zatrzymać ruch. Mogą też poprosić fizjoterapeutę, aby przestał.

Szybkie, silniejsze i pojedyncze ruchy nazywane są manipulacją. Manipulacja jest poza kontrolą pacjenta, ponieważ staw jest wypychany poza swoje granice, aby go poluzować. Fizjoterapeuci manipulują, ale jest to bardziej powszechne w leczeniu osteopatów i kręgarzy.

Ręczne prowadzenie, wspomaganie lub stawianie oporu stawowi podczas ruchu jest również ważną częścią leczenia fizjoterapeuty. Techniki tkanek miękkich mogą być stosowane w celu rozluźnienia blizn, obrzęków stawów i pogrubionego obrzęku po urazie.

W badaniach wykazano, że masaż łagodzi ból i zmniejsza obrzęk, ale obecnie jest to częściej wykonywane przez masażystów.

Inne podejścia i dodatkowe zabiegi

fizykoterapia warszawa ursus

Fizykoterapia warszawa

Fizjoterapeuci stosują igłoterapię, podczas której cienkie igły są wprowadzane w skórę w określonych miejscach na ciele. Wykazano, że akupunktura jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych i bólu. W ramach zabiegu można również stosować zabiegi fizykoterapii ultradźwięki, trakcję oraz gorące i zimne okłady, oraz kinesiotaping

W jakim celu stosuje się fizjoterapię?

Fizjoterapia może pomóc w dowolnym momencie Twojego życia i na wiele różnych sposobów, w zależności od Twoich potrzeb i okoliczności. Fizjoterapia może być pomocna w leczeniu długotrwałych schorzeń, takich jak zapalenie stawów lub uraz. Leczenie może zmniejszyć ból, zwiększyć mobilność i przywrócić normalne zajęcia. Możesz także szybciej wyzdrowieć po chorobie i uniknąć hospitalizacji z pomocą fizjoterapii.

Fizjoterapeuta może pokazać, jak bezpiecznie podnosić przedmioty i jak zachować dobrą postawę w różnych sytuacjach. Może to zmniejszyć ryzyko kontuzji lub problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Może doradzić, jak zachować sprawność i zdrowie wraz z wiekiem poprzez zmiany stylu życia, takie jak regularne ćwiczenia i zdrowe odżywianie. Jeśli wchodzenie po schodach, wstawanie i wstawanie z łóżka, kąpieli lub samochodu jest trudne, fizjoterapeuta może nauczyć Cię, jak obejść te problemy.

Przede wszystkim nadrzędnym celem fizjoterapii jest zawsze pomoc w zachowaniu jak największej niezależności i aktywności.

Czy potrzebuję skierowania od lekarza aby pójść na fizjoterapię w warszawie?

Nie, na wizytę u fizjoterapeuty nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Fizjoterapeuci to niezależni specjaliści, podobnie jak lekarze lub inni specjaliści. Możesz umówić się bezpośrednio z nimi. Ta metoda jest znana jako „samodzielne skierowanie” i jest możliwa w większości obszarów Polski w trybie prywatnym.

Z fizjoterapeutą można również skorzystać w ramach NFZ i programów medycyny pracy. W takich przypadkach zostaniesz skierowany przez innego pracownika służby zdrowia. W wielu rejonach możesz otrzymać skierowanie i wybrać, do której przychodni fizjoterapeutycznej z kontraktem NFZ chcesz się zgłosić. Wybrana klinika musi znajdować się na zatwierdzonej liście Narodowego Funduszu Zdrowia. Możesz też udać się do prywatnej kliniki fizjoterapeutycznej i opłacić leczenie samemu.

Rozwój kariery w fizjoterapii

W przeszłości nie można było „piąć się po drabinie kariery” kariery fizjoterapeutycznej, i brać udziału w różnych kursach i szkoleniach doszkalających.

To wszystko się teraz zmieniło i to na duży plus dla Pacjentów. Rosnąca presja wywierana na lekarzy i fizjoterapeutów pobudziła szereg innowacyjnych podejść do kariery fizjoterapeutów. Dzisiaj fizjoterapeuta liczy się tylko wtedy, gdy nie tylko skończy odpowiednie studia z tytułem magistra i wysoką oceną, ale również odbędzie szereg drogich i długoletnich kursów i będzie na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Jest to po prostu zawód klinicznym ze znacznymi obowiązkami w doszkalaniu umiejętności i polegający na ciągłym treningu.

Fizjoterapeuci pierwszego kontaktu

15-30% pacjentów w Polsce ma problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, a większość lekarzy ma niewiele możliwości poza przepisaniem leków lub skierowaniem na leczenie, z których oba mogą nie być pomocne. Doprowadziło to do powstania fizjoterapeutów pierwszego kontaktu, fizjoterapeutów, którzy byli wystarczająco kompetentni, aby jako pierwsi ocenić pacjentów z bólem mięśniowo-szkieletowym, na przykład z bólem pleców, szyi lub stawów.

Fizjoterapeuci muszą mieć umiejętności, aby wiedzieć, kiedy pacjent jest poważnie chory z powodu problemu medycznego, kiedy ma specyficzny problem z kręgosłupem lub inny problem, a kiedy „tylko” ma problem z bólem, który nie jest poważny z medycznego punktu widzenia. Jest więc duża odpowiedzialność, a ci lekarze mogą być w stanie zażądać i zinterpretować zdjęcia rentgenowskie lub skany MRI, wstrzyknąć stawy i przepisać określone leki.


Bibliografia:

 1. Arthritis Research UK, What is Physiotherapy,
  http://www.arthritisresearchuk.org/arthritis-information/therapies/physiotherapy/what-is-physiotherapy.aspx
 2. Chartered Society of Physiotherapy, What is Physiotherapy, 2013,
  http://www.csp.org.uk/your-health/what-physiotherapy
 3. Merck Manual Home Health Handbook, Physical Therapy, (PT), 2007,
  http://www.merckmanuals.com/home/fundamentals/rehabilitation/physical_therapy_pt.html
 4. Merck Manual Home Health Handbook, Treatment of Pain and Inflammation, (PT), 2007,
  http://www.merckmanuals.com/home/fundamentals/rehabilitation/treatment_of_pain_and_inflammation.html
 5. NHS Choices, Physiotherapy, 2012,
  http://www.nhs.uk/Conditions/Physiotherapy/Pages/Introduction.aspx
 6. US National Library of Medicine, Rehabilitation, 2014,
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/rehabilitation.html