Ortopeda diagnozuje i leczy choroby układu mięśniowo-szkieletowego, stawów i więzadeł wszystkich tych elementów dzięki którym możliwy jest ruch.
Zajmuje się wadami rozwojowymi i nieprawidłowościami postawy, urazami oraz różnymi dolegliwościami związanymi ze zdrowiem naszego kręgosłupa i całego układu ruchu.
Ogólnie można powiedzieć, że to lekarze którzy koncentrują się na dbaniu o kości, stawy, więzadła, nerwy i ścięgna.
Co robi lekarz ortopeda?
Ortopeda zajmuje się bardzo szeroką specjalizacją. Warto zaznaczyć, że zajmuje się nie tylko urazami kości i stawów, ale również różnymi wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniem nerwów, nowotworami, a nawet chorobami metabolicznymi czy chorobami uwarunkowanymi genetycznie. Ortopedia jest nierozerwalnie związana z traumatologią, czyli chirurgią urazową.
po krótce lekarz Ortopeda:
- diagnozuje i leczy urazy spowodowane aktywnością fizyczną
- pomoże w radzeniu sobie z warunkami, które zwykle pogarszają się z czasem, takimi jak zapalenie stawów lub osteoporoza; oraz
- pomoże uniknąć bólu i dyskomfortu spowodowanego zbyt częstym używaniem określonego mięśnia lub stawu (urazy przeciążeniowe).
- monitoruje problemy ze wzrostem kości u dzieci – takie jak skolioza – lub problemy rozwojowe, z którymi rodzą się dzieci, takie jak stopa końsko-szpotawa lub dysplazja stawu biodrowego.
Lekarz ortopeda specjalizują się w leczeniu tych części ciała:
- ręka i nadgarstek
- stopa i kostka
- kolano
- ramię i łokieć
- szyja
- kręgosłup
- biodra
Czy lekarz ortopeda musi wykonywać operację?
To powszechne błędne przekonanie, że ortopedzi zawsze zalecają operację w leczeniu problemów kości, stawów i kręgosłupa.
Dla dobrego ortopedy w większości przypadków operacja jest ostatecznością.
Zamiast tego Twój lekarz ortopeda najprawdopodobniej zaleci zabiegi niechirurgiczne, takie jak:
- odpoczynek
- rehabilitacja lub zabieg fizykoterapii
- leki i zastrzyki, np.:
– leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
– leczenie osoczem bogatopłytkowym (PRP)
– kwas hialuronowy
– blokada ( steryd + znieczulenie) - zmianę stylu życia (lekarz z pomocą fizjoterapeuty pomoże Ci znaleźć inne czynności, które nie pogorszą Twojego urazu, lub go poprawią )
Dlaczego wizyta u Ortopedy w Warszawie jest mi potrzebna?
Wiele osób odwiedza ortopedę z powodu bólu lub urazów spowodowanych aktywnością fizyczną lub sportem.
Na przykład, jeśli jesteś zapalonym kolarzem i boli Cię kolano, możesz skorzystać z wizyty u lekarza ortopedy, który jest specjalistą w leczeniu problemów z kolanem.
Oczywiście po za urazami sportowymi ortopedzi leczą szeroki zakres problemów. np z problemami takimi jak:
- ból pleców
- artretyzm
- złamania
- naderwane więzadła i mięśnie
- nadwyrężenia i skręcenia
- urazy przy pracy
- guzy kości i stawów
- schorzenia związane z wiekiem, takie jak osteoporoza
Mimo, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz pierwszego kontaktu) leczy niektóre z tych samych urazów, dobrym pomysłem może być wizyta u lekarza specjalisty, który jest ekspertem w leczeniu tych problemów.
Dzieje się tak, ponieważ Ortopeda ma zaawansowaną wiedzę i przeszkolenie na temat problemów mięśniowo-szkieletowych wykraczające poza wiedzę Twojego lekarza rodzinnego.
Kiedy odwiedzić lekarza Ortopedę?
Oczywiście zawsze po urazach takich jak złamania kończyn, zwichnięcia stawów, czy skręcenia. Z problemami z powodu bóli i stanów zapalnych w obrębie kręgosłupa, stawów oraz ścięgien i mięśni. Wiele bólów mięśni i stawów jest krótkotrwałe. Wiele urazów zniknie samoczynnie. Lecz każda kontuzja pozostawia po sobie długotrwały ślad na całe życie.
W szczególności zalecamy wizytę u lekarza Ortopedy jeżeli Twój ból trwa dłużej niż 12 tygodni, a zwłaszcza jeśli:
- nie możesz się już tak dużo ruszać (masz ograniczony zakres ruchu), odczuwasz problemy z ruchomością w stawach,
- gdy pojawiły się obrzęki i bóle,
- czujesz się chwiejnie, kiedy idziesz lub stoisz, lub
- masz trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak chodzenie po schodach.
- słyszysz i czujesz różne trzaski w stawach podczas ruchu.
- W przypadku ortopedy dziecięcego wizytę należy umówić najlepiej zaraz po narodzinach dziecka. Ortopeda sprawdzi budowę szkieletu, mięśni i stawów (zrobi USG bioderek niemowlaka). Pozwoli to wcześnie wykryć wszelkie wady wrodzone, które często można wcześnie skorygować.
Czy potrzebuję skierowanie do Ortopedy?
Wizyta w poradni ortopedycznej może odbywać się albo w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (na NFZ) albo prywatnie na koszt pacjenta. W ramach usług NFZ, czas oczekiwania wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy. Ponieważ w przypadku problemów ortopedycznych czas odgrywa tutaj szczególną rolę najlepszą alternatywą dla pacjenta będzie prywatna wizyta u Ortopedy. Pozwala to na szybkie uzyskanie najważniejszych zaleceń w sytuacji, gdy nagle pojawi się ból albo dojdzie do urazu oraz na szybkie leczenie w przypadkach kiedy usługi nie są refundowane lub czas oczekiwania na refundacje mija się z zalecanym czasem leczenia.
Czego możesz się spodziewać po wizycie u Ortopedy?
Podczas wizyty lekarz ortopeda zapyta Cię o Twoje nawyki związane z aktywnością fizyczną, a także o ból lub dyskomfort, który odczuwasz. Celem Twojego lekarza ortopedy jest zrozumienie, w jaki sposób Twoje codzienne nawyki mogą wpływać na Twój ból i jak sobie z nim radziłeś.
Następnie lekarz przejrzy Twoją historię medyczną, przyglądając się wszystkim przeszłym badaniom testom, które miałeś. Twój lekarz może również zalecić USG, RTG, badania krwi lub inne potrzebne badania.
Celem dobrego Ortopedy jest:
- poprawnie zdiagnozować Twój problem,
- zmniejszyć ból i
- pomóc Ci wrócić do zajęć, które kochasz, niezależnie co to jest.
Następny krok należy do Ciebie
Jeśli uważasz, że potrzebujesz konsultacji lub leczenie ortopedycznego u lekarza specjalisty
zakres wykonywanych usług ortopedycznych w gabinecie
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus