W rękach doświadczonego ortopedy USG jest doskonałym i nieinwazyjnym podejściem do szybkiego i niezawodnego odpowiadania na typowe pytania kliniczne pacjentów. Ogromną przewagą ultrasonografu nad technikami obrazowania przekrojowego, takimi jak Rezonans magnetyczny MRI, jest to, że badanie USG zwykle nie wymaga sedacji ani znieczulenia i wiążą się ze znacznie niższymi cenami.
Ultrasonografia ma pewną przewagę nad innymi rodzajami obrazowania. Zapewnia najszybszą formą diagnozy obrazowej dla pacjentów. Nie używa się do jej realizacji żadnego promieniowania, a dzięki zastosowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości jest bezpieczniejsza w porównaniu np. z fluoroskopią i tomografią komputerową. Pacjenci nie zgłaszają żadnych niepożądanych skutków po konsultacji ortopedycznej z USG.
Najważniejszy jest fakt, że USG jedyną dostępną formą technologii, która umożliwia lekarzom dynamiczną wizualizację w czasie rzeczywistym stawów i tkanek miękkich pacjenta, takie badanie nazywamy USG dynamicznym.
U najmłodszych dzieci w pierwszych miesiącach życia wykonuje się obowiązkowe badanie ortopedyczne USG stawów biodrowych, które pozwala ocenić ich struktury kostno-stawowe w ruchu. U pacjentów ortopedycznych najczęstszym wskazaniem do wykonania ultrasonografem są bóle stawów zlokalizowane w kolanie, łokciu czy barku.
Wskazania do badania USG ortopedycznego (USG narządów ruchu):
- Stan po urazie stawów i ścięgien
- Choroba reumatyczna stawów
- Deformacje stawów
- Opuchnięcie w obrębie stawów
- Wrodzone wady narządów ruchu lub układu mięśniowo-szkieletowego
Inne USG ortopedyczne są wykonywane profilaktycznie lub diagnostycznie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych i mogą obejmować:
- badanie USG kolana
- badanie USG stawów łokciowych,
- badanie USG stawów barkowych,
- badanie USG stawów nadgarstka,
- badanie USG stawów ręki,
- badanie USG stawów kolanowych,
- badanie USG przestrzeni maziowych stawu kolanowego,
- badanie USG stawów biodrowych,
- badanie USG stawów skokowych,
- badanie USG stawów stopy,
- badanie USG stawów mostkowo-obojczykowych,
- badanie USG stawów skroniowo-żuchwowych,
- badanie USG ścięgna Achillesa,
- badanie USG tkanki miękkiej okołostawowej,
- badanie USG kości piętowej,
- czy wspomniane powyżej badanie USG preluksacyjne stawów biodrowych u niemowląt.
Przeciwskazania do USG ortopedycznego
Nie ma przeciwwskazań do USG ortopedycznego, o ile nie występują uszkodzenia kostne, otwarte rany, oparzenia, infekcje i stany zapalne, które mogą być podrażnione żelem stosowanym w badaniu w obszarze badanego odcinka ciała. USG nie wymaga specjalnego przygotowania, jest również bezpieczne i całkowicie bezbolesne.
Ponieważ USG ortopedyczne jest nieinwazyjne, można je wykonywać wielokrotnie, nawet w krótkich odstępach czasu. Dzięki swojej precyzji może być stosowany w diagnostyce schorzeń oraz urazów, ale także podczas rehabilitacji. W ten sposób można w sposób ciągły sprawdzać postęp leczenia pacjenta. USG ortopedyczne jest idealne do diagnozowania urazów stawów, a także tkanek miękkich, takich jak ścięgna lub mięśnie.
Iniekcja pod kontrolą USG
USG w ortopedii używamy do celów diagnostycznych, jak identyfikacja urazów, takich jak naderwanie mięśni, ścięgien i więzadeł, ale jest to również doskonałe narzędzie do wstrzyknięć kierowanych. Zastrzyki pod kontrolą USG pozwalają lekarzowi zobaczyć igłę w czasie rzeczywistym podczas umieszczania jej w ciele.
Te rodzaje zastrzyków pomagają lekarzowi zapewnić, że lek zostanie umieszczony we właściwym miejscu. Kiedy ortopeda wykonuje iniekcję widzi, doskonale przekrój ścięgien, gdzie znajduje się kość, chrząstka. Możemy nawet zobaczyć naczynia krwionośne. Taka kontrola zwiększa precyzyjność wkłucia igły i podania leku we właściwym miejscu przy tym minimalizuje inne uszkodzenia.
USG ortopedyczne w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa
Zapraszamy na badania w Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie, gdzie wykonuje je zawsze podczas konsultacji ortopedycznej z USG lekarz ortopeda. Zawsze dbamy o pełen komfort i przyjazną atmosferę.