Kwas hialuronowy na stawy

Kwas hialuronowy na stawy

Jeśli masz wczesną chorobę zwyrodnieniową stawów (chrząstki stawowej), pourazowe uszkodzenia chrzęstne, czy czujesz sztywność i ból np. po operacji kolana lub masz uszkodzoną łękotkę w skutek przeciążeniowych urazów łąkotki w skutek jej odwodnienia. To kwas hialuronowy na stawy podany w naszym gabinecie ortopedycznym w Warszawie może przynieść Ci ulgę w leczeniu Twoich dolegliwości. Ten rodzaj iniekcji ortopedycznej pomaga nasmarować staw i złagodzić ból dzięki czemu staw będzie dział płynniej.

lekarz Konrad Małek jest chirurgiem ortopedą, który specjalizuje się w medycynie sportowej i rehabilitacji, a także w obrębie ogólnych urazów i urazów ortopedycznych, w tym zabiegu wstrzyknięcia  kwasu hialuronowego więc możesz być pewny, że trafiłeś do odpowiedniego specjalisty.

Co to jest Kwas Hialuronowy?

Nie rozwijając struktury chemicznej kwasu hialuronowego ” (C14H21NO11)n ” można napisać, że substancja ta jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla ludzkiej skóry i mazi stawowej. Cząsteczki kwasu hialuronowego mogą doskonale wiązać wodę, dlatego są głównym “dostawcą” tej substancji do bardzo słabo ukrwionej chrząstki szklistej (pierwotnej) w stawach ludzkiego ciała. Należy również nadmienić, że występuje we wszystkich organizmach żywych i należy do związków mających identyczną budowę chemiczną tak samo u ssaków jak i bakterii.

Jaki rodzaj kwasu hialuronowego wybrać?

W przypadku urazów ortopedycznych uważamy, że nie ma sensu inwestować w suplementy w postaci tabletek. Jeśli chcesz mieć pewność, że substancja ta uderzy w bolesny staw kolanowy, barkowy lub biodrowy, wprowadzenie jej do obszaru chrząstki stawowej przez układ trawienny, a następnie krwioobieg, nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. To tak, jakbyś chciał dotrzeć w Warszawie bez mapy do naszego Centrum Rehabilitacji będąc po raz pierwszy w mieście.

Wiskosuplementacja wydaje się być jedynym rozsądnym sposobem dostarczenia kwasu hialuronowego do miejsca docelowego. Zastrzyk jest praktycznie bezbolesny (nie licząc włożenia igły), omija inne układy i narządy w organizmie, oszczędzając im dodatkowej pracy, a substancja stosowana miejscowo w wysokim stężeniu daje większą gwarancję działania. Pacjenci często zauważają jego działanie praktycznie od pierwszych dni po zabiegu, a pełne działanie kwasu hialuronowego pojawia się zwykle po 2-3 tygodnie po podaniu.

Obecnie na rynku dostępne są prawdopodobnie dziesiątki różnych rodzajów kwasu hialuronowego. Osobiście w naszym Centrum Rehabilitacji mam doświadczenie z pacjentami, którym wstrzyknięto Synocrom, hialuron chydro i Bilevox HA (najwyższe stężenie 2,5%, w pojedynczym wstrzyknięciu). Każde zdecydowanie warte są swojej ceny.

kwas hialuronowy na kolano warszawa

kwas hialuronowy na kolano warszawa

Zastrzyki z kwasu hialuronowego

Zastrzyki z kwasu hialuronowego znane również jako zastrzyki HA lub zastrzyki z żelu pomagają w pracy stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, u których inne metody leczenia okazały się nieskuteczne.

Kwas hialuronowy jest  lepki, dzięki czemu podawany z zastosowaniem wiskosuplementacji (wstrzyknięcie dostawowe) jest w stanie stworzyć specyficzną warstwę ochronną/odżywczą dla chrząstki stawowej. Ze względu na to, że jest to również substancja, która występuje naturalnie w organizmie człowieka, jej zastrzyki praktycznie nie powodują skutków ubocznych.

Aby nie być tak pięknie i kolorowo o kwasie hialuronowym, należy również wspomnieć, że sam kwas hialuronowy nie jest cudownym lekiem odbudowującym chrząstkę hialinową, a jedynie spowalnia jej procesy zwyrodnieniowe, np. w przypadku wczesnych zmian zwyrodnieniowych. Minusem preparatów na bazie hialuronianu jest również fakt, że ich działanie jest ograniczone w czasie i aby utrzymać pozytywny efekt zabiegu w przypadku iniekcji (zastrzyków) z kwasu hialuronowego, należy powtarzać zabieg mniej więcej co 12 miesięcy.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego w ortopedii

To prosty zabieg wykonywany w gabinecie ortopedycznym, podczas którego lekarz ortopeda wstrzykuje kwas hialuronowy bezpośrednio w okolice stawu. To, jak często będziesz potrzebować zastrzyków, będzie zależeć od konkretnego rodzaju użytego preparatu oraz od stanu Twoich stawów.

Jeżeli leczenie kwasem hialuronowym w Twoim przypadku okaże się skuteczne, możesz poczuć efekty już w ciągu kilku dni – w niektórych przypadkach jeden zabieg może okazać się nie wystarczający i będziesz potrzebować kolejnego w ciągu od tygodnia do pięciu, aby ból ustąpił – a ulga często utrzymuje się przez kilka miesięcy a nawet do roku. Twój lekarz ortopeda podczas konsultacji z badaniem USG stawów oceni, czy i jak często należy powtarzać zabieg.

Środki ostrożności?

Istnieje kilka skutków ubocznych wstrzyknięć kwasu hialuronowego do stawów, u niektórych osób może wystąpić łagodna reakcję, która spowoduje przejściowy ból i obrzęk stawu. Po zabiegu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego ważne jest, aby nie obciążać chorego stawu przez pewien czas. Przez dwa dni po zabiegu należy unikać wszelkich forsownych czynności, takich jak bieganie, tenis, podnoszenie ciężarów, a nawet dłuższe stanie czy przebywanie na nogach przez dłuższy czas.

lekarz Ortopeda będzie uważnie monitorował Twoje postępy po otrzymywaniu zastrzyku. Pozwoli mu to sprawdzić, czy leczenie działa prawidłowo i zdecydować, czy należy powtórzyć zabieg i czy można kontynuować leczenie.

Efekty po kuracji kwasem hialuronowym

Należy mocno zaznaczyć, że samo wstrzyknięcie kwasu hialuronowego bez późniejszej odpowiedniej rehabilitacji samo nie usunie przyczyny urazu czy kontuzji, a jedynie może zmniejszyć skutki kontuzji i zmniejszyć ból, krepitacji („chrzęszczenia” w stawie) czy stanu zapalnego błony maziowej. Nie ulegałbym też złudzeniu, że sam kwas hialuronowy jest w stanie odbudować uszkodzoną chrząstkę hialinową (nawet komórki macierzyste mają z tym problem), ma on po prostu ochronić ją przed dalszym, szybko postępującą degeneracją.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o terapii kwasem hialuronowym lub czy możesz być kandydatem do zabiegu umów się na konsultację ortopedyczną z USG w Warszawie u lekarza ortopedy traumatologa w naszym Centrum Rehabilitacji już dzisiaj