wady postawy pomiary

wady postawy pomiary

Czynniki wpływające na wadę postawy

Do nieprawidłowej postawy przyczyniają się takie czynniki jak nieodpowiedni tryb życia, zbyt mało aktywności fizycznej, za dużo spędzanego czasu przed telewizorem, komputerem. Zmienia się postawa, wygląd sylwetki. Wady w postawie kręgosłupa w późniejszym okresie prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych, powstania zespołów bólowych.

Korekcja wad postawy

Przy pojawieniu się wad postawy dochodzi do osłabienia jednych mięśni, natomiast inne mogą być nadmiernie napięte. Podczas korekcji postawy fizjoterapeuta stara się uzyskać jak największą równowagę napięcia mięśni. Wymaga to systematycznych prawidłowo wykonywanych ćwiczeń a czasami terapii manualnej. Zmiany czynnościowe na poziomie napięcia mięśni są w pełni odwracalne, dlatego nie warto bagatelizować pierwszych oznak braku symetrii w wyglądzie tkanek miękkich ciała.

W kolejnym etapie powstawania wad postawy dochodzi do przykurczów mięśni, ścięgien, więzadeł i innych tkanek miękkich. W tym okresie ćwiczenia i terapia manualna również są bardzo skuteczne. Mimo większych odchyleń od symetrii i nieprawidłowego ustawienia w płaszczyźnie, ciało może zmienić swoją postawę. Im szybciej rozpoczniemy terapię, tym łatwiej będzie powrócić do stanu wyjściowego.

Problemy przy okazji wad postawy

Może się pojawić dopiero wtedy, gdy dochodzi już do zmian strukturalnych. Ćwiczenia na tym etapie również są niezwykle ważne, ale ich głównym celem jest zapobieganie dalszym deformacjom. Nie dają możliwości skorygowania wad postawy do stanu wyjściowego, mogą natomiast zapobiec wielu nieprzyjemnym następstwom takim jak: bóle przewlekłe ze stanami zaostrzenia, obniżona wydolność oddechowa, nacisk na narządy wewnętrzne.

wygląd a wady postawy

Korekcja wad postawy

Korekcja wad postawy

Przede wszystkim ciało przestaje wyglądać naturalnie, staje się zdeformowane. Dziecko może przestawać akceptować swój wygląd, może tracić pewność siebie. Stan psychiczny ma wpływ na zaburzenia równowagi w napięciu mięśni ciała i wady postawy mogą się pogłębiać. Powstaje błędne koło, które z czasem coraz trudniej zatrzymać.

Jeżeli macie wątpliwości czy postawa waszego dziecka jest prawidłowa, niezwłocznie skorzystajcie z konsultacji u fizjoterapeuty. Im szybciej odchylenia od naturalnej postawy będą zniwelowane, tym mniej powstanie utrwalonych zmian.

Gzie wady występują najczęściej

Plecy:

  • skrzywienia kręgosłupa  – niesymetryczne ustawienie barków, łopatek itp.,
  • plecy okrągłe,
  • plecy wklęsłe,
  • plecy okrągło-wklęsłe,
  • plecy płaskie,

Kolana:

  • koślawe kolana,
  • kolana szpotawe.

Stopy:

  • koślawa stopa,
  • szpotawa stopa,
  • stopa końsko-szpotawa,
  • płaskostopie.

ćwiczenia wady postawy warszawa

Dzieci, a wady postawy

Dzieci potrafią długo nie dawać objawów bólowych. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po okresach intensywnego wzrostu lub nawet po wielu latach w życiu dorosłym, dlatego często trudno je zauważyć w początkowym okresie. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej jest przywrócić prawidłową postawę. Z czasem mogą powstać utrwalone zmiany i na część terapii będzie już za późno.

Nieprawidłowa postawa to nie tylko problem wieku dziecięcego.

Wielu dorosłych cierpi z powodu niewyleczonych w odpowiednim czasie odchyleń w prawidłowej postawie, napięciu mięśni. Mimo wystąpieniu wielu utrwalonych zmian warto poddać się terapii jak najszybciej. Na każdym etapie jest możliwość zapobiegania nieprzyjemnym dolegliwościom a przede wszystkim jest szansa na częściowe lub całkowite zniwelowanie bólu. Wady postawy również sprzyjają wystąpieniu dyskopatii, problemów korzeniowych kręgosłupa. Czasami wystarczą drobne zmiany w ustawieniu ciała i takie sytuacje przestają pojawiać się.

Im szybciej zdiagnozowane będą wady postawy, tym szybsza i skuteczniejsza będzie terapia.

Zapraszamy na kontrolę postawy ciała dzieci, młodzież i dorosłych.