Konsultacja ortopedyczna warszawa

Konsultacja ortopedyczna warszawa

Ból stawów i mięśni występuje regularnie u wszystkich. Staje się problematyczny, gdy objawy stają się przewlekłe i znacznie upośledzają codzienne życie. W przypadku podejrzenia choroby układu kostno-stawowego zaleca się wizytę konsultacyjną u ortopedy.

W procesie terapeutycznym w ortopedii stosuje się metody leczenia zachowawcze i chirurgiczne. Jednak, jak w każdej specjalności medycznej, wybór leczenia musi być poprzedzony odpowiednią diagnozą, która przeprowadzana jest w ramach badania ortopedycznego.

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Podstawową rolę w badaniu pacjenta odgrywa rozmowa, tzw. konsultacja lekarska. Ich znaczenie podkreśla się już na początku szkoły medycznej, ponieważ informacje prawidłowo zebrane przez pacjenta pozwalają na najbardziej prawdopodobną diagnozę. Ponieważ rozmowa jest kluczowa w większości przypadków, warto skorzystać nie tylko z klasycznych wizyt, ale także z konsultacji ortopedycznej z badaniem USG.

Podczas rozmowy ortopeda skupia się najbardziej na:

  • charakterze problemu (którym region ciała został dotknięty od kiedy);
  • innych chorobach i schorzeniach pacjenta;
  • jakie leki są przyjmowane przez pacjenta;
  • przebytych hospitalizacjach i interwencjach chirurgicznych;
  • urazy w przeszłości;
  • chrobach występujących w rodzinie.

Podczas diagnozowania chorób w dziedzinie różnych specjalności ważna jest informacja o charakterze pracy pacjenta. W ortopedii wiedza ta jest szczególnie pomocna, ponieważ różne zmiany zwyrodnieniowe są spowodowane ciężką pracą fizyczną lub po prostu brakiem ruchu.

Badanie ortopedyczne dzieci jest nieco inne. Najczęściej rodzice odwiedzają swoje dzieci na konsultację ortopedyczną z powodu wrodzonych wad rozwojowych (np. biodro szpotawe). Podczas rozmowy w tym przypadku ważne jest, aby uzyskać informacje o przebiegu ciąży (możliwe infekcje u matki i przyjmowane przez nią leki) i porodzie, ponieważ obecność problemów okołoporodowych może również przyczyniać się do pojawienia się wad.

Badanie fizykalne jest drugą częścią oceny pacjenta. Zasadniczo zaczyna się, gdy tylko wejdziesz do praktyki – wtedy oceniany jest chód pacjenta. Oglądając określa się pozycję kończyn (wolną / wymuszoną), a także występowanie drżenia lub deformacji w stawach lub kościach. Ortopeda może poprosić pacjenta o wykonanie różnych czynności, z których niektóre (przysiady, przysiady) mogą nawet wydawać się dziwne. Są one jednak ważną częścią badania, aby móc ocenić aktywną ruchomość poszczególnych stawów. Ponadto badana jest również mobilność bierna – polega ona na tym, że lekarz wykonuje ruchy w poszczególnych poziomach kończynami pacjenta, szukając ewentualnej oporności patologicznej.

ortopeda konsultacja z USG warszawa

ortopeda konsultacja z USG warszawa

Podczas konsultacji ortopedycznej ocenia się również siłę mięśni pacjenta. Zwykle badanie przeprowadza się w taki sposób, że pacjent wykonuje pewne ruchy jeden po drugim, a jednocześnie lekarz próbuje im przeciwdziałać. Masywne zniekształcenia można zobaczyć gołym okiem, ale czasami konieczne są badania obrazowe USG, RTG lub rezonans. Często badanie ortopedyczne USG dotkniętych obszarów ciała lub rezonans magnetyczny umożliwiają kompleksową diagnozę. Czasami pacjent udaje się do ortopedy z już wykonanymi badaniami obrazowymi, w innych sytuacjach lekarz może je zlecić wypisując skierowanie  i poprosić pacjenta o przyjście z jego wynikami.

Obecnie w Polsce osoba, która chce poddać się konsultacji ortopedycznej w ramach NFZ musi mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Po jego otrzymaniu często trzeba czekać w kolejce do specjalisty długie czas. Inaczej jest w przypadku wizyt prywatnych w naszym Centrum Rehabilitacji: czas oczekiwania na konsultację ortopedyczną prywatnie w Warszawie jest zwykle bardzo krótki i nie jest wymagana skierowania.

Dlaczego konsultacja ortopedyczna w Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie?

Diagnostyka i leczenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego powinny być kompleksowe. Zdarza się, że oprócz leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego wymagana jest pomoc fizjoterapeutów.

W Centrum Rehabilitacji Rehasanka wiemy, jak ważne jest holistyczne podejście do zdrowia, dlatego zespół naszej kliniki Tworzą fizjoterpaeuci różnych specjalizacji. Ułatwia to konsultacje i gwarantuje ciągłość leczenia. Oferujemy między innymi terapię osoczem bogatopłytkowym (PRP) pod kontrolą USG, jednorazowe zastrzyki z kwasu hialuronowego oraz szereg innych zabiegów ortopedycznych.